Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

Rewaloryzacja i rekonstrukcja obiektów - Rewitalizacja schronu nr 33 - OWŚ

Przemo - Czw 16 Sie, 2007 19:19
Temat postu: Rewitalizacja schronu nr 33 - OWŚ
Jak już było zaznaczone na tym forum (zobacz - temat " Czy schrony OWŚ obronią się.....oraz temat dot działań bojowych schronu ....) przystąpiliśmy do prac zwiazanych z "rewitalizacją" tego obiektu. Kolega Adam , zamieści kilka zdjęć prezentujących postepy w pracy nad czyszczeniem obiektu. Przypomne, że termin zakończenia prac to 30 września 2007 r.
Hanz - Czw 16 Sie, 2007 21:17

Lekko odbiegając od tematu schron Nr 39 jest remontowany. http://www.swietochlowice.pl/?temat=akt&nr=55
Franz Aufmann - Czw 16 Sie, 2007 21:32

Przemo napisał/a:
Adam , zamieści kilka zdjęć prezentujących postepy w pracy nad czyszczeniem obiektu.

Czekamy więc na zdjęcia.

Auf...

DRAGON - Pią 17 Sie, 2007 07:57

Witam
Kilka zdjęć o których wspominał kolega Przemo.

Matt - Pią 17 Sie, 2007 10:41

Cześć Dragon,
Ten schron posiadał obserwatora i półkopułę bojową. Masz może foty tych pancerzy?
Matt

Franz Aufmann - Pią 17 Sie, 2007 11:43

Cześć Przemo,
Przypominasz sobie, jak rozmawialiśmy na temat promowania działalności Stowarzyszenia i jej braku na łamach przewodnika po OWŚ. Jest teraz kapitalna okazja pokazać i opisać zastany stan schronu. Pokazać wykonane prace, a później tak dla kontrastu schron po wszystkich pracach renowacyjnych. Co ty na to?
Auf.. pozdrawia

Matt - Sro 22 Sie, 2007 18:12

Aufmann napisał/a:
Jest teraz kapitalna okazja pokazać i opisać zastany stan schronu. Pokazać wykonane prace, a później tak dla kontrastu schron po wszystkich pracach renowacyjnych.

Dobry pomysł. Sam może pokażę kika zdjęć.
Matt

DRAGON - Sro 22 Sie, 2007 19:59

Witam
Matt napisał "Ten schron posiadał obserwatora i półkopułę bojową. Masz może foty tych pancerzy? "
Proszę bardzo oto zdjęcia .

Ślady ostrzału na półkopule bojowej ckm .

Jak widać 2 ślady trafień są nad półwkładką jeśli kule poszły rykoszetem i jeśli zasuwki w strzelnicy w tym czasie były otwarte (a wygląda na to że były)to mogło być groźnie.

kopuła obserwacyjna.

Pozdrawiam.

Jacek - Czw 23 Sie, 2007 13:42

Cześć Dragon,
Dobre zdjęcia pancerzy. Masz może dokumentację fotograficzną wnętrza schronu.
Jacek

Franz Aufmann - Czw 23 Sie, 2007 19:42

Dragon zaprezentował zdjęcia schronu, zrobione już chyba po jego najgorszym okresie....
Przemo - Czw 23 Sie, 2007 19:56
Panowie, my tu fedrujemy na przodku ..... jak za czasów tow. Gierka. Prace udą takim tempem, że dzisiaj pomalowano pierwsza izbę (chcemy zobaczyć jak zachowa sie farba itd) . Adam dawaj zdjęcia .... dodam tylko, że odkopano część płyty detonacyjnej z zachowanymi potykaczami i częściowo drutem kolczastym. Przy tej pracy znaleziono SKARB : łuska polska do karabinu i dwie niemieckie monety chyba 1940 rok) .Mit Grunwaldu upada w konforontacji z naszymiu historyczno - archeologicznymi pracami czyli i 2 nagie miecze przegrywaja z "czarnym lasem" ( dzielnica obok Bielszowic) forsa za wystrzeloną amunicje.
Hanz - Czw 23 Sie, 2007 20:22

Przemo napisał/a:
SKARB : łuska polska do karabinu i dwie niemieckie monety chyba 1940

Fajnie :wink:

Niestety 75 jak wiadomo służył jako śmietnik, więc wszystko co sie wykopie trzeba dokładnie sprawdzić.

Ostatnio wykopałem rajstopy :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

darecki - Czw 23 Sie, 2007 21:26

no tak, u nas w Rudawie bida... Ino same gacie... :mrgreen:
Hanz - Pią 24 Sie, 2007 09:27

Żarty żartami, ale przy 75 wykopaliśmy kilka ciekawych rzeczy. Lukeluc wklei fotki na na tem. o 75 . Nawed sobie nie wyobrażacie co ludzie wyrzucają :mrgreen:
Jacek - Pią 31 Sie, 2007 09:47

Przemo napisał/a:
Jak już było zaznaczone na tym forum (zobacz - temat " Czy schrony OWŚ obronią się.....oraz temat dot działań bojowych schronu ....) przystąpiliśmy do prac zwiazanych z "rewitalizacją" tego obiektu. Kolega Adam , zamieści kilka zdjęć prezentujących postepy w pracy nad czyszczeniem obiektu. Przypomne, że termin zakończenia prac to 30 września 2007 r.

Czy koledzy bywali ostatnio w tych stronach. Brak jest zdjęć z postępu prac, czy postępu prac?

Przemo - Nie 02 Wrz, 2007 21:08
Temat postu: schr33
Zerknij na forum Pro Forta.... (ale musisz się zalogować ) albo na to forum : http://www.mkzrs.fora.pl/...nr-33-t127.html .
Franz Aufmann - Nie 02 Wrz, 2007 21:46

Odwiedziłem wspomniane strony. Poniżej wybrane zdjęcia kolegi Dragona.
Szkoda, że nie na naszym forum :cry: Udział w forum nie jest przymusem.

lekko poruszony Auf... pozdrawia kolegów

Jacek - Pon 03 Wrz, 2007 09:32

Aufmann napisał/a:
Odwiedziłem wspomniane strony. Poniżej wybrane zdjęcia kolegi Dragona.

Trzeba przyznać Dragonowi, że robi bardzo dobre zdjęcia. Tylko rzeczywiście trochę ich mało na naszym forum.

Schron natomiast prezentuje się jak nowy. Wiem, że to bardzo krótki kometarz, nie oddający ogromu wykonanej pracy. Za to trafny.
Jacek

Przemo - Pon 03 Wrz, 2007 11:19
Jacek - żyj dobrze z DRAGONEM (vel MAŁY) to on ma klucze do tej 33 . Poziom merytorycznej wiedzy i jego oddanie dla celów jakie stawia sobie PF jest .... bardzo dużę. Powiem tylko, że Adam to jeden z "skarbów" PF który trzeba dobrze poznać i sie z nim dogadać. Ja, osobiście, miałem kiedyś "zgrzyt" z Adamem ale .... chyba już się przyzwyczajiłem do jego osobowości a On do mojej "upierdliwości". Chciałem na tym forum PODZIĘKOWAĆ ADAMOWI za jego zaangażowanie w prace w PF . Adam, bardzo Ci dziękuje na forum ... niech inni wiedzą, że Twój udział w ratowaniu fortyfikacji na Ślasku jest bardzo duży i szkoda , że dużo osób nie może się dowiedzieć tego co ja już wiem .
Jacek - Pon 03 Wrz, 2007 11:39

Przemo napisał/a:
Jacek - żyj dobrze z DRAGONEM (vel MAŁY) to on ma klucze do tej 33 . Poziom merytorycznej wiedzy i jego oddanie dla celów jakie stawia sobie PF jest .... bardzo dużę. Powiem tylko, że Adam to jeden z "skarbów" PF który trzeba dobrze poznać i sie z nim dogadać.

Przemo, żyję ze wszystkimi w zgodzie, tylko czasem mnie ponosi. Napisałem, że zdjęcia są dobre, bo mam takie zdanie. Przemilczałem fakt, że są bardzo dobre.
Jacek

Hanz - Pon 03 Wrz, 2007 13:13

Piękna robota
:wink:

Franz Aufmann - Sro 05 Wrz, 2007 00:49

Witam,
Staram się wspierać działalność kolegi Przema i stowarzyszenia które reprezentuje. Po zdjęciach kolegi Dragona, prezentujących stan aktualny, dla kontrastu prezentuję trzy zdjęcia archiwalne (też wykonane przez kolegę Dragona).
Ocenę stanu pozostawiam wszystkim uczestnikom forum (zalogowanym). Jak to odbieracie?
Auf…

Czy zachowały się zdjęcia z wnętrza schronu?

Zdjęcia zostały usunięte na prośbę kolegi Dragona. Uwaga moderatora z dnia 5.09.2007 21:25 Jedyne co mogę teraz zrobić, to podać link do usuniętych zdjęć kolegi Dragona : http://www.mkzrs.fora.pl/...nr-33-t127.html

Matt - Sro 05 Wrz, 2007 18:00

Aufmann napisał/a:
Staram się wspierać działalność kolegi Przema i stowarzyszenia które reprezentuje. Po zdjęciach kolegi Dragona, prezentujących stan aktualny, dla kontrastu prezentuję trzy zdjęcia archiwalne (też wykonane przez kolegę Dragona).

Kolega Dragon, to królewna z bajki. Proponuję Aufmann abyś sam pojechałi zrobił zdjęcia :mrgreen:

DRAGON - Sro 05 Wrz, 2007 19:33

Witam.
Matt ja nic do Ciebie nie mam więc się grzecznie ............ .A co do moich zdjęć które tu umieścił Pan Aufman to chciałem się spytać czy pytał się mnie o zgodę na wklejanie ich na tym forum bo jakoś nie pamiętam żeby to zrobił.

Franz Aufmann - Sro 05 Wrz, 2007 19:55

DRAGON napisał/a:
A co do moich zdjęć które tu umieścił Pan Aufman to chciałem się spytać czy pytał się mnie o zgodę na wklejanie ich na tym forum bo jakoś nie pamiętam żeby to zrobił.

Podałem, autora zdjęć. Jeżeli to za mało i nadal masz zastrzeżenia, to mogę Twoje zdjęcia usunąć. Proszę o decyzję.

Nie zastrzegłeś praw autorskich. W przyszłości, jeżeli będę chciał umieścić Twoje zdjęcia na forum, to będę zawsze się pytał.

Za niedopatrzenie bardzo przepraszm.

Auf... pozdrawia

DRAGON - Sro 05 Wrz, 2007 21:14

Prosze mnie wyrejestrować z waszego forum.Raz już o to prosiłem i proszę jeszcze raz .I prosze o usunięcie moich zdjęć.
darecki - Sro 05 Wrz, 2007 22:48

Auf, zrobił wszystko jak należy...
Franz Aufmann - Czw 06 Wrz, 2007 00:13

Cześć Korbol,

Darku, forum dostępne jest dla wszystkich, którzy dopełnili warunku „zalogowania się”. Ich uczestnictwo polega na dobrej woli i zainteresowaniu problemami poruszanymi przez innych kolegów. Krótko mówiąc, zależy to tylko od danego uczestnika forum.

Ja nie widzę potrzeby skreślać uczestnika forum na jego prośbę. Taki uczestnik, nie jest zmuszany przez nas do logowania się i zabierania głosu w dyskusji. To jest jego świadomy wybór. To on podejmuje decyzję, czy jego wiedza i doświadczenie w zakresie polskich fortyfikacji są istotne. On też ocenia możliwości dzielenia się swoją wiedzą i kształtowania stosunku do polskich fortyfikacji młodych „ bunkrołazików”. On też, przez swoje postępowanie, kreuje swoją osobę. Wiedza pozostaje na drugim planie.

Ja podałem autora zdjęć i przedstawiłem je w dobrej wierze w celu propagowania pewnego Stowarzyszenia. Chciałem osiągnąć pozytywny efekt, promując osiągnięcia Towarzystwa i wyeksponować kolegów, którzy są zaangażowani w tej działalności. Przecież chodzi tu o nasze ginące dzieła polskiej forytfikacji.

Efekty tego powyżej. Jest mi bardzo przykro ..... !

Aufmann

Jacek - Czw 06 Wrz, 2007 08:22

Jacek napisał/a:
Przemo, żyję ze wszystkimi w zgodzie, tylko czasem mnie ponosi. Napisałem, że zdjęcia są dobre, bo mam takie zdanie. Przemilczałem fakt, że są bardzo dobre.

Cóż z tego że są dobre, jak ich nie ma. Kiedyś mi ktoś powiedział: "Jeżeli chcesz mieć zdjęcia dla siebie, to nie publikuj w internecie". Auf podał autora.

Dragon, to było zupełnie NiEpOtRzEbNe ! Co UdOwOdNiŁeŚ?

Matt - Czw 06 Wrz, 2007 13:00

Aufmann napisał/a:
Ja podałem autora zdjęć i przedstawiłem je w dobrej wierze w celu propagowania pewnego Stowarzyszenia.

Po co sie tłumaczysz. Link do strony istniał na forum i został wstawiony przez Przema.
Uważam, że to Dragon powinien się tłumaczyć. Zupełnie nie rozumiem jego zachowania. Dziecinada....

DRAGON - Czw 06 Wrz, 2007 13:16

Nie mam zamiaru się tłumaczyć a na pewno nie na tym forum .
A co do Ciebie Matt - weź się czasami zastanów co piszesz.

darecki - Czw 06 Wrz, 2007 13:32

DRAGON napisał/a:
na pewno nie na tym forum

A co z tym forum jest nie tak? Jako Administatorowi zależy mi na dobrej opinii o forum. Czyżby z naszej strony pojawiły się jakieś uchybienia?

pozdrawiam

Franz Aufmann - Pią 07 Wrz, 2007 01:47

Przepraszam za jednoznaczy ton mojego postu.

Zbyt duża rozbieżność interesów. Temat uważam za zamknięty. Proszę o wypowiedzi dotyczące tylko rewitalizcji schronu. Uprzedzam. Inne posty, zostaną wycięte.

:neutral: Auf...

Jacek - Pon 17 Wrz, 2007 08:54

Witam,
Czy może koledzy posiadają już nowe zdjecia schronu. Szkoda, aby tak ciekawy temat poszedł w zapomnienie.

Jacek :neutral:

Franz Aufmann - Pon 17 Wrz, 2007 19:12

Witam,
Pocztą elektroniczną otrzymałem od Przema zdjęcia rewitaliaowanego schronu. Uzyskałem również możliwość zaprezentowania ich na forum.

Franz Aufmann - Pon 17 Wrz, 2007 19:14

c.d.

Przemo, czy można prosić o komentarz do fotografii?

Przemo - Pon 17 Wrz, 2007 22:03
Temat postu: Schrony polskie w Rudzie Śl - OWŚ
Może zaczne od tego, że prace zostały zakończone ... a tylko jako pewien etap. Zgodnie z umowa między miastem a PF . Myśle, że prace dotyczące samego obiektu : wyczyszczenie, wymaloiwanie itd to nawet 99% . jeżeli chodzi o ukształtowanie terenu to musimy czekac cierpliwie na dokończenie budowy (2 domy + plac zabaw dla dzieci i takie tam ...) Co nas bardzo cieszy juz jest w uzgadnianiu kilejny etap prac na schronie. co do samych zdjęć to schron posiada jedna strzelnice dla ckm , przed strzelnica jest płyta deton. zachowały sietam prawie wszystkie potykacze z dużymi fragmentami drutu kolczasrego . I to chyba moja "klęska" , że zdecydowałem o ucięciu tych potykaczy ...powodem jest to , że już odsłonięte potykacze (dzoień wczesniej) zostały wyrwane na złom a te które koledzy odsłaniali - odkopując obserwowała juz "gwardia złomiarzy" i grzecznie pytali czy moą sobie to zabrać. Uratowane potykacze i drut zostaną zaprezebntowanie wew schronu .
Zdjęcia przedstawiaja : kop bojowa i obserwacyjna na tle nowego osiedla; strzelnice dla rkm + poprawiony częściowo nasyp (został uszkodzony w trakcie budowy osiedla) ; kop - obserwacyjna - rzecz ciekawa ONA JEST OSADZONA krzywo. Strzelnica ckm-u + płyta detonacyjna; malowanie obok wyjścia ewakuacyjnego ; prezes (Darek Pietrucha ) i v- prezes (ja) PF na tle schronu ; sonder maluje ścianke nad strzelnica ckm-u . Na zdjeciach brakuje jescze kilku osób w tym - baddzo ważnej - Adama Polczyka ...

Matt - Czw 20 Wrz, 2007 12:08

Wreszcie jakie foty pojawiły się. Już bałem się, że nic nie zobaczymy. Może warto pokazać również środek schronu. Z zewnątrz można go zobaczyć bez większych problemów.

Przemo, dzięki za dobre informacje.

Chudy1210 - Czw 08 Gru, 2011 18:42

No i z tego co wiem to na wysprzątaniu, pomalowaniu i zamknięciu niestety stanęło. W środku zupełnie pusto, tylko zamknięcie wyjścia ewakuacyjnego.
Wander - Czw 08 Gru, 2011 23:22

Uczestnicy tego forum nie sa przychylni rewaloryzacji obiektów przeprowadzanych zgodnie z istniejącym schematem. Może dlatego nie ma ciągu dalszego historii odnawiania schronu na tym forum. Istnieje konflikt między chętnymi do rewaloryzacji a nie posiadającymi odpowiedniej wiedzy a kolegami oceniającymi efekty prac.