Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne mi這郾ik闚 historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

Historie obozowe - Owi雟ka ko這 Poznania

robmenesiak - Pon 28 Sty, 2008 20:17
Temat postu: Owi雟ka ko這 Poznania
Zdenerwowa造 mnie zdj璚ia wykonane na terenie by貫go szpitala psychiatrycznego (w 1939 by這 miejscem masowej eutanazji, mordowania za這gi szpitala, likwidacji wszelkich danych). Niestety spotka豉 mnie tylko nagonka bo chyba nie jestem czasowy skoro zajmuje si takimi miejscami i le篡 mi na sercu ich dobre imie.

troszke historii:
,,Rok 1939 przyni鏀 Owi雟zczanom niezliczone pasmo wstrz御aj帷ych wydarze. Terror, katowanie ludno軼i cywilnej za polsko嗆, aresztowania, wysy趾i do oboz闚 zag豉dy. D逝ga jest lista tych, kt鏎ych dotkn窸a krzywda hitlerowska. D逝go w pami璚i pozosta moment likwidacji bezbronnych pacjent闚. Do tego do陰czy造 si wysiedlenia i wyw霩ki do G. G. Na terenie Owi雟k, a 軼i郵e w zak豉dzie psychiatrycznym, hitlerowcy urz康zili sobie koszary i szko喚 SS im. Adolfa Hitlera. Na terenie koszar by te ma造 ob霩 dla je鎍闚 r騜nej narodowo軼i. Ob霩 dla 砰d闚 by w Kicinie. W roku 1943 przyby do Owi雟k sam Gauleiter Artur Greiser. W przem闚ieniu chwali porz康ek jaki tu zaprowadzi豉 szko豉 SS, i polski brud z Owi雟k wymiot豉. Du穎 mo積a by m闚i o samej szkole SS, o nastrojach wewn皻rznych, o dezercjach i s康ach polowych za zdrad stanu."

Zdj璚ia przyczynkiem moich rozterek http://www.dan.art.pl/?ka...57ce5c86577beae

No i kometarze http://www.cyberfoto.pl/p...-za-zdjecia.htm

Wida gro os鏏 nie ma ju (moim zdaniem) szacunku dla historii, tradycji i warto軼i. Jedni widz tylko mury ja si璕am g喚biej po histori kt鏎a tak ostro do鈍iadczy豉 naszych przodk闚

darecki - Pon 28 Sty, 2008 22:55

Robert, czyta貫m tematy. Mam mieszane uczucia... Je郵i ruiny nie zostan odpowiednio oznaczone, zamkni皻e a dost瘼 utrudniony to zawsze tak b璠zie. Generalnie sprawa wygl康a tak, 瞠 nie mo瞠sz oczekiwa od innych 瞠 b璠 zdobywa wiedz i pog喚bia j samodzielnie... Takie czasy...
Teraz "artyst" mo瞠 by ka盥y i swoje wyg逝py r闚nie pod "artyzm" podpina... Trzeba by post瘼owym, ubiera si w kolory t璚zy, chwali dzieci z ADHD i my郵e "politycznie poprawnie". Ot, co!

pozdr

robmenesiak - Wto 29 Sty, 2008 15:26

Wiesz mo瞠 to dla wi瘯szo軼i 鄉ieszne ale moje odczucia do takich miejsc s zawsze takie same. Polegaj na ich szanowaniu. Pr鏏uje by za ka盥ym razem dokumentalist a nie artyst. Dla mnie miejsca masowych zbrodni takimi pozostan i nie zamierzam nigdy si tam wyg逝pia