Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

Rewaloryzacja i rekonstrukcja obiektów - Zwiedzanie schronów - izb muzealnych - listopad 2009

Owicz - Czw 12 Lis, 2009 17:24
Temat postu: Zwiedzanie schronów - izb muzealnych - listopad 2009
Moja ciekawość ponownie nie została zaspokojona. Może uda się w rozmowie w cztery oczy? Czuję że czeka mnie wyprawa na zachód ...
W Przemyślu obiecali że nie będą bić. Ciekaw jestem jak będzie na Śląsku ... :neutral:

Uwaga moderatora. Wszystkie posty dotyczące wyprawy "Zwiedzanie schronów - izb muzealnych - listopad 2009" zostały wydzielone z tematu: Remont ciężkiego schronu bojowego Nr 39 w Świętochłowicach link: http://4historie.pl/forum/viewtopic.php?t=1459
Franz Aufmann 16.11.2009 18:15 Przepraszam serdecznie za utrudnienia

matthias.skl - Czw 12 Lis, 2009 19:15

Owicz, zapraszam. Nie będą bić. Rozmowa w cztery (lub nawet więcej) oczy chyba będzie najlepszym rozwiązaniem...
Trójka - Sob 14 Lis, 2009 23:16
Temat postu: Zwiedzanie schronów - izb muzealnych - listopad 2009
Owicz jesteś bardzo ciekawski :wink:
Nie będziemy robić nasypu. nie mamy nic na potwierdzenie jego istnienia. Prócz nikłego śladu
Umów się z Francem to otworze 33 na Bielszowicach. Zapraszam

Owicz - Nie 15 Lis, 2009 00:23

Franc, co ty na to? Parafrazując pewne hasło znane w środowisku krakowskim: "jak stracić to tylko z Owiczem". :)
Franz Aufmann - Nie 15 Lis, 2009 01:56

Franz Aufmann napisał/a:
Czy jestem minimalistą, bez żadnych ambicji ??????

Zgoda na 33, ale co z 39, o którym rozmawiamy od dłuższego czasu? Termin spotkania jest istotny, ale wystarczy trzy dniowe wyprzedzenie. Kto jest jeszcze chętny do zwiedzania?

Trójka, takie zaproszenie możne być ryzykowne. Ja wożę w bagażniku mały przybornik bunkrołazika, od saperki do poziomicy. Owicz, policz szybko volumen nasypu i określ ile czasu potrzebujemy na jego wykonanie? Ja mogę kopać. Darecki ma spory bagażnik, to możne nam podrzucić kamienie (selekcjonowane). Ta kwestia to tylko mały żart.

A możne pojechalibyśmy jeszcze do Chorzowa zwiedzić schron przy Katowickiej? Z miejsca naszych spotkań, z Karmelickiej, mamy godzinę spokojnej jazdy do 39. Do ulicy Cynkowej zostało już tylko 7 km a na Chorzowską lub Katowicka z Cynkowej dalsze 10 km. Trzy schrony można zaliczyć w ciągu jednego dnia. Owicz, masz inny pomysł?
Auf...

Trójka, podaj swego mejla na pw.

safnat - Nie 15 Lis, 2009 15:04

Jeśli tak zacne grono chce zwiedzać też 33 to dajcie mi znać kiedy będzie on otwarty. Chętnie się tam wybiorę :)
darecki - Nie 15 Lis, 2009 15:17

matthias.skl napisał/a:
Schronu Nr 5 na ul. Katowickiej zwiedzać nie warto, bo jest całkowicie pusty.

To jest ciekawa myśl ;)

Chyba zadałem trudne pytanie wcześniej...

beermaster - Nie 15 Lis, 2009 20:55

Witam,
bardzo chętnie dołączę do ekipy, czuję że będzie bardzo owocne zwiedzanie.
Proszę o info kiedy się spotykamy.

matthias.skl - Nie 15 Lis, 2009 21:07

Kto ma najdalej, niech zaproponuje termin :wink:
Franz Aufmann - Nie 15 Lis, 2009 22:13

Witam,

Po wstępnych rozmowach z Owiczem, najbliższym możliwym terminem naszej wyprawy jest sobota 21 listopada. Wyjazd z Krakowa około godziny 8:00. Dysponujemy jednym wolnym miejscem w samochodzie. Bezpieczną godziną spotkania przy schronie nr 33 jest 9:30, ale również może być 10:00.

Czy Koledzy ze Śląska mogą wspomóc nasze działania i pomóc w zwiedzeniu schronów nr 39 i 52?

Auf... pozdrawia

Z kim należy rozmawiać w sprawie schronu z Chorzowa przy Katowickiej? Info proszę na PW.

matthias.skl - Nie 15 Lis, 2009 22:49

Cytat:
Po wstępnych rozmowach z Owiczem, najbliższym możliwym terminem naszej wyprawy jest sobota 21 listopada. Wyjazd z Krakowa około godziny 8:00. Dysponujemy jednym wolnym miejscem w samochodzie. Bezpieczną godziną spotkania przy schronie nr 33 jest 9:30, ale również może być 10:00.

Nie powinno być problemu.

Franz Aufmann napisał/a:
Czy Koledzy ze Śląska mogą wspomóc nasze działania i pomóc w zwiedzeniu schronów nr 39 i 52?

Jeśli chodzi o schron Nr 39, to nie ma żadnego problemu. Jeśli chodzi o schron Nr 52, to pogadam z opiekunami.

Franz Aufmann - Nie 15 Lis, 2009 23:49

matthias.skl napisał/a:

Jeśli chodzi o schron Nr 39, to nie ma żadnego problemu. Jeśli chodzi o schron Nr 52, to pogadam z opiekunami.

Maćku, jeżeli chcesz wziąć udział w wyprawie, to proszę o kontakt telefoniczny (masz mój numer telefonu) lub na pw, gdzie mam po Ciebie podjechać?

Auf...

matthias.skl - Pon 16 Lis, 2009 14:20

Auf, najprawdopodobniej z Trójką już będziemy czekać na Was o 10, na schronie Nr 33 (będziemy samochodem). Jeśli on tego dnia nie będzie miał czasu, wezmę od niego klucz, i wtedy zadzwonię Ci gdzie się spotkamy. No chyba że przyjadę na 33ke z kimś innym. Dam znać.

Dobrze się z Owiczem zastanówcie, które schrony chcecie na pewno zwiedzać, bo musiałbym wiedzieć jak najwcześniej, żeby załatwić ewentualny wstęp. Mogę Wam jeszcze zaproponować "Dom Strzelca", bo mam w tym ukryty cel :wink:

Czekam na listę wybranych obiektów. Jako pierwszy będzie schron Nr 33, ostatni proponuję schron Nr 39, a przed 39tką schron Nr 40, bo od parku to jest kilka minut samochodem... Wybór należy do Was.

Pozdrawiam.

Franz Aufmann - Pon 16 Lis, 2009 18:49

matthias.skl napisał/a:

Jako pierwszy będzie schron Nr 33, ostatni proponuję schron Nr 39, a przed 39tką schron Nr 40

Ciekawa propozycja, godna szczególnej uwagi. Chętnie wysłucham propozycji innych kolegów, gdyż dla mnie, jest to jedyna okazja zwiedzić schrony w tak doborowym towarzystwie.

matthias.skl napisał/a:
Mogę Wam jeszcze zaproponować "Dom Strzelca", bo mam w tym ukryty cel :wink:

Co przed nami ukrywasz ? :grin:

Zdjęcia jak zwykle ok.

Auf...

Mam serdeczną prośbę. Na siłę wyrwałem wszystkie posty dotyczące wyjazdu. Proszę, na temat wyjazdu piszcie już tylko w tym wątku.

matthias.skl - Pon 16 Lis, 2009 21:01

Franz Aufmann napisał/a:
Ciekawa propozycja, godna szczególnej uwagi. Chętnie wysłucham propozycji innych kolegów, gdyż dla mnie, jest to jedyna okazja zwiedzić schrony w tak doborowym towarzystwie.

Czekam na propozycje.

Franz Aufmann napisał/a:
Co przed nami ukrywasz ? :grin:

W sumie nic. W "Domu Strzelca" leży oparty o ścianę pancerz wyjścia ewakuacyjnego, który trzeba przetransportować do 39tki. Jak będzie tylu chłopa, to może uda nam się udźwignąć to cholerne żelastwo... Mogę liczyć na Waszą pomoc? :smile:

Matt - Wto 17 Lis, 2009 09:16

matthias.skl napisał/a:
będziemy czekać na Was o 10, na schronie Nr 33

Zwiedzanie zaczynamy od schronu przy ulicy Cynkowej o godzinie 10. Czy dojazd do schronu jest od ulicy Edmunda Kokota w Cynkową?

Matt
pozdro

Matt - Wto 17 Lis, 2009 11:02

Koło terenowe „Dobieszowice”
Przewodniczący koła: Kamil Ferdyn
tel. kom: (+48) 502 313 257
e-mail: dobieszowice@profort.org.pl
Opieka nad schronami bojowymi w Dobieszowicach, Wymysłowie i Bobrownikach.

Coś takiego możecie znaleźć na stronie http://www.profort.org.pl/index.php?page=kontakt ale nie możecie liczyć na zwiedzanie schronu. Telefon jest lipny.

Matt
pozdro

Owicz - Wto 17 Lis, 2009 17:52

Jesteśmy z Aufem na etapie dopinania programu wyjazdu. Prosimy o odrobinę wyrozumiałości ...
matthias.skl - Wto 17 Lis, 2009 21:49

Matt napisał/a:
Czy dojazd do schronu jest od ulicy Edmunda Kokota w Cynkową?

Tak. Jeśli chodzi o obiekty położone na terenie obecnej Rudy Śląskiej i Świętochłowic, cały czas odsyłam do www.polskiemiasta.pl
Serwis się powiększa, i mam nadzieję, że znajdą się w nim inne miejscowości...

Matt napisał/a:
Telefon jest lipny.

Dzięki za info. Będzie to poprawione. Zwiedzanie schronu Nr 52 postaram się załatwić. Schron Nr 5 już jest załatwiony.

Franz Aufmann - Wto 17 Lis, 2009 22:31

Owicz napisał/a:
Jesteśmy z Aufem na etapie dopinania programu wyjazdu. Prosimy o odrobinę wyrozumiałości ...

Tak to prawda.

Propozycja „Trójki”, zwiedzenia schronu nr 33 jest dla nas szczególnie interesująca. Pod dłuższych rozmowach z Owiczem, wyklarował się nasz wstępny, minimalistyczny program wyjazdu. Zaczynamy zwiedzać obiekty od 33, tak jak to zaproponował Matthias,ski. Spotkanie przy schronie wyznaczono już na 10:00. Następnie kolejno 39 i 40 z II linii, 5 z Łagiewnik, Dom Strzelca, obiekt nr 52 z Wesołej i blockhauz z Wymysłowa.

Marzeniem Owicza są jeszcze Bobrowniki a przede wszystkim odkryte schrony w wyniku budowy kolejnej drogi szybkiego ruchu.

Tak wygląda wstępny projekt jednodniowego wyjazdu na OWŚ. Kolegów prosimy o uwagi i pomoc w jego realizacji.

Auf… pozdrawia

PS
Gdyby okazało się, ze pokonamy drogę z Krakowa w krótszym czasie niż planowaliśmy, to jeszcze przed oficjalnym spotkaniem przed schronem przy Cynkowej, chcemy zahaczyć obiekt nr 34 przy ulicy Edmunda Kokota. Czy schron nr 34 jest dostępny?

matthias.skl - Wto 17 Lis, 2009 22:49

Do kolejności w sumie nie mam zastrzeżeń, ale wydaje mi się, że to chyba będzie za dużo jak na jeden raz. Pamiętajmy że szybko się ściemnia, więc na Bobrownikach może być słabe oświetlenie do zdjęć. Poza tym poszczególne obiekty będziemy zwiedzać w pośpiechu...
safnat - Wto 17 Lis, 2009 23:05

do nr 40 z drugiej linii (ten z schodami) to trzeba się wczołgiwać, bo wejście jest do połowy przysypane ziemią. Tak w każdym razie było gdy byłem tam pod koniec lata.

A co do Bobrownik to
- odsłonięty / odkopany jest ten z kopułą 4-strzelnicową - da się podejść, bo jest to na skraju robót
- pozorno- bojowy leżący w połowie drogi do Wesołej jest odkopany, ale do niego w środku tygodnia się raczej nie dostaniecie.
- ten z płytą pancerną giętą jest w większej części zasypany, przywalili go ziemią
reszta jest w stanie nienaruszonym. Tak było w każdym razie 1,5 tygodnia temu.

Franz Aufmann - Wto 17 Lis, 2009 23:43

Safnat, dzięki za info o Bobrownikach. Interesuje mnie jeszcze informacja dotycząca dwóch schronów z Niezdary, trójki i piątki zgodnie z numeracją Szymona. Czy ktoś bywał w tamtych okolicach?

Auf...

Matthias,ski, teraz przyszedł czas na wymianę doświadczeń. Oczekujemy na informacje od kolegów, którzy przecież lepiej znają te tereny niż my z ... daleka. Każda informacja jest dla nas istotna.

beermaster - Sro 18 Lis, 2009 08:37

Szybko zapadający zmrok jest poważnym problemem, o 16-tej jest już właściwie ciemno :cry: . Trzeba jeszcze uwzględnić czas jaki zajmie przemieszczanie się pomiędzy schronami ( nie do wszystkich da się dojechać " pod drzwi". Mamy więc trochę ponad 5 godzin światła ( 10.00 - 15 z minutami ) i 7 schronów bez Bobrownik o Niezdarze nie mówiąc. Licząc średnio 10 min na drogę pomiędzy schronami ( bardzo wyśrubowany czas ) odpada nam godzina i zostaje około 35 minut na jeden schron.
Niestety raczej nie realne :cry:

Matt - Sro 18 Lis, 2009 09:15

Z rozpiski Aufa wynika, że chcą z Owiczem "zaliczyć" wszystkie "perły" OWŚu w ciągu jednego dnia. Jest to możliwe tylko w jedynym przypadku, kiedy nacisk na zwiedzanie dotyczy tylko wnętrza obiektów. Może to wynikać tylko z ograniczonej dostępności schronów. Ja polecam dwa obiekty, jeden z Dobieszowa-Wesołej a drugi z Łagiewnik i oba zwiedzałbym w ostatniej kolejności, nawet po 15. Natomiast schrony 33 i 39 należy zwiedzać w pierwszej kolejności jako mniej znane i warte obfotografowania z zewnątrz.

Matt
pozdro

beermaster - Sro 18 Lis, 2009 09:41

Jeżeli dobrze czytam posty Aufa to w Łagiewnikach w planie jest ogólnodostępny schron nr 5 wg mapki Szymona ten ze strzelnicą na tory kolejowe i ze stanowiskiem armaty - a ten zdecydowanie lepiej zwiedzać przy świetle dziennym
Matt - Sro 18 Lis, 2009 14:23

beermaster napisał/a:
Mamy więc trochę ponad 5 godzin światła ( 10.00 - 15 z minutami )

To może warto zbiórkę wyznaczyć na 9:00 lub 9:30 przed schronem 33?

Matt

safnat - Sro 18 Lis, 2009 17:00

Jeszcze małe info o Bobrownikach. Droga gruntowa, która przebiega przez szczyt wzgórza 310 stała się drogą dojazdową dla ciężkiego sprzętu. Została więc rozjechana i pełno jest na niej błota i w którymś momencie jest nawet postawiona tabliczka zakaz wstępu teren budowy. Jak coś to lepiej samochód zostawić w okolicach tradytora południowego, a resztą drogi przejść na piechotą. Najlepiej więc od tradytora południowego skierować się drogą choćby się szło do tradytora północnego, a potem na skraju skarpy jest ścieżka prowadząca pod obserwacyjny i a stamtąd prowadzi ścieżka pod odkopany z kopułą 4 strzelnicową. Tą drogą samochody nie jeżdżą więc nie brodzi się po błocie. Jest też ścieżka więc nie ma za dużych chaszczy. No i uwaga, bo niedaleko tego odkopanego z kopułą 4 strzelnicową stoi budka / kontener wartownika. Jak nie pracują to tam w pobliżu zostawiają koparki i ciężarówki. Bywałem tam na Bobrownikach w niedzielę i nikogo nie spotkałem. Okna konteneru nie są skierowane w kierunku na bunkier. Trzeba się jednak liczyć z tym, że może wyskoczyć jakiś nawiedzony wartownik. Odkopany bunkier wygląda bardzo ciekawie. Dziura wokół niego ma koło 4 metrów głębokości i dochodzi do fundamentów. Nie jest odkopany z wszystkich stron więc na strop da się wejść. Odkopali przy okazji drugie wejście, które kiedyś było zasypane.
matthias.skl - Sro 18 Lis, 2009 17:20

safnat napisał/a:
do nr 40 z drugiej linii (ten z schodami) to trzeba się wczołgiwać, bo wejście jest do połowy przysypane ziemią. Tak w każdym razie było gdy byłem tam pod koniec lata.

Nr 40 jest już dostępny.

safnat - Sro 18 Lis, 2009 18:35

matthias.skl napisał/a:
Nr 40 jest już dostępny.

dostępny jest, ale trzeba się wczołgiwać :mrgreen:

matthias.skl - Sro 18 Lis, 2009 20:33

safnat napisał/a:
dostępny jest, ale trzeba się wczołgiwać :mrgreen:

Nie jest tak źle :wink:

Wybaczcie mi Koledzy, ale dopiero jutro będę wiedział czy schron Nr 52 i Dom Strzelca będą dla nas otwarte. Przepraszam za utrudnienia.

matthias.skl - Sro 18 Lis, 2009 21:14

Zmiana planów. Po uzgodnieniu z Aufem, doszliśmy do wniosku, że spotykamy się o godzinie 9.00 przed schronem Nr 39. Agregat powinien być już naprawiony, więc wnętrze będzie dobrze oświetlone. Później pojedziemy na schron Nr 40 (bo jest dosłownie kilka minut samochodem), następnie proponuję na schrony Nr 5 i 33. Dalsze plany wyjdą "w praniu", bo tak jak już pisałem zależą one od dnia jutrzejszego i decyzji Kolegów z Warszawy i Krakowa.

A więc spotykamy się w sobotę 21go listopada, o godz. 9.00 na schronie Nr 39 (który znajduje się przy wejściu do parku im. mieszkańców Heiloo, od strony ul. Zubrzyckiego w Świętochłowicach).

Przypominam jeszcze o odpowiednim ubiorze i odpowiednim sprzęcie oświetleniowym.

Pozdrawiam i jeszcze raz zapraszam.

Franz Aufmann - Sro 18 Lis, 2009 22:50

Matthias.skl witaj,

Rozumiem, że na tym etapie planów zwiedzamy kolejno schrony:

- nr 39 (obiekt na etapie rewitalizacji),
- nr 40 schron w typowym stanie dla OWŚ,
- nr 5 obiekt na Łagiewnikach (schron przy torach tramwajowych - była izba muzealna)
- nr 33 (obiekt na etapie rewitalizacji),

Udostępnienie obiektów, o których wcześniej wspominałem, czyli 52 i Blockhausu z Wymysłowa jest w fazie uzgadniania. Zmiana kolejności zwiedzania wynika z tego, że Matthias.ski nie dysponuje środkiem lokomocji.

Auf... pozdrawia

A więc spotykamy się w sobotę 21go listopada, o godz. 9.00 na schronie Nr 39 (który znajduje się przy wejściu do parku im. mieszkańców Heiloo, od strony ul. Zubrzyckiego w Świętochłowicach).

matthias.skl - Sro 18 Lis, 2009 23:01

Franz Aufmann napisał/a:

- nr 5 obiekt na Łagiewnikach (schron przy torach tramwajowych - była izba muzealna)

Tak. Może schron Nr 40 jest w stanie jeszcze gorszym od typowego :roll:

Franz Aufmann napisał/a:
czyli 52 i Blockhausu z Wymysłowa

Rozumiem, że Dom Strzelca również? :wink:

Franz Aufmann napisał/a:
Zmiana kolejności zwiedzania wynika z tego, że Matthias.ski nie dysponuje środkiem lokomocji.

Niestety. Dwa wolne (w ten dzień) samochody członków Koła Terenowego są "niedostępne" :mrgreen:

Pozdrawiam.

Franz Aufmann - Sro 18 Lis, 2009 23:32

Bardzo proszę o zgłaszanie swojego udziału w zwiedzaniu schronów. Ja mam dwa wole miejsca w autku na trasie Kraków - obiekt nr 39. Chętnie dwie osoby "niezmotoryzowane" podwiozę do schronu nr 39. "Narzucenie" kilku kilometrów nie stanowi dla mnie problemu. Info proszę na pw.

Auf...

Zgłoszenia wolnych miejsc w samochodzie i trasie dojazdu mile widziane :grin: Z Krakowa wyjazd o godzinie 7:00.

beermaster - Czw 19 Lis, 2009 07:48

Franz Aufmann napisał/a:
Matthias.skl witaj,

Udostępnienie obiektów, o których wcześniej wspominałem, czyli 52 i Blockhausu z Wymysłowa jest w fazie uzgadniania. Zmiana kolejności zwiedzania wynika z tego, że Matthias.ski nie dysponuje środkiem lokomocji.

Auf... pozdrawia

Skąd nr 5 dla schronu w Łagiewnikach (schron przy torach tramwajowych - była izba muzealna) ? Cieszę się, że to jednak ten obiekt mimo, że brak już w nim wyposażenia. Nigdy w nim nie byłem.

Jeżeli zdobędę środek transportu będziemy we dwóch.

matthias.skl - Czw 19 Lis, 2009 21:01

Po ostatnich ustaleniach sprawa wygląda tak: jak już wcześniej pisałem, spotykamy się o 9.00 na schronie Nr 39, i po jego zobaczeniu pojedziemy na schron Nr 40. Po zaliczeniu 40stki spokojnie ustalimy, co chcemy robić dalej, bo będę mieć klucze do schronów Nr 5 i 33, więc można je zwiedzać w dowolnej kolejności. Po zaliczeniu 5tki i 33ki, o godz. 11.00 dzwonię, i umawiam się na otwarcie "Domu Strzelca", schronu Nr 52, i blokhauzu z Wymysłowa (otworzy go nam go ta sama osoba, na pewno po godz. 12.00). Myślę, że wszystko jest już jasne.

Pozdrawiam.

matthias.skl - Czw 19 Lis, 2009 21:04

matthias.skl napisał/a:
Po zaliczeniu 5tki i 33ki, o godz. 11.00 dzwonię, i umawiam się na otwarcie...

Oczywiście jeśli się wyrobimy. Pewne jest że 0 11tej się umawiam.

Owicz - Czw 19 Lis, 2009 23:28

Po kolejnej turze konsultacji powstała poniższa (mam nadzieję ostateczna) wersja:
Jeżeli dotrzemy przed 9.00 to oglądamy nr 40
9.00-10.00 nr 39
10.30-12.00 nr 33
12.30-13.00 nr 5
13.30-14.00 Bobrowniki, schron odkopany i przyległości
14.15-15.15 nr 52
15.30-16.00 Wymysłów
16.30 Dom Strzelca
Czas na przemieszczanie się pomiędzy obiektami podałem orientacyjnie. Proszę o ewentualną korektę. Kolegów organizujących wejścia do obiektów proszę o potwierdzenie czy ten plan da się zrealizować.
Owicz

beermaster - Pią 20 Lis, 2009 08:10

Myślę, że te czasy dojazdów będą jednak nieco krótsze, za to na Bobrownikach zejdzie nam na pewno dłużej.
Plan realny w realizacji, o ile osoby/osoba otwierająca schrony się zgodzi. Dwa ostatnie schrony będziemy fotografować w warunkach nocnych :smile:

Franz Aufmann - Pią 20 Lis, 2009 08:15

Jeżeli pogoda dopisze, to może skasować odwiedziny piątki i o ten czas wydłużyć pobyt na Borownikach.

Co koledzy o tym sądzą?

Auf....

beermaster - Pią 20 Lis, 2009 08:26

Mnie osobiście piątki szkoda bo tak jak pisałem nie byłem w nim, ale się dostosuję do całości. Zresztą jak zaoszczędzimy w dojazdach pomiędzy trzema pierwszymi schronami to czasu będzie wystarczająco na Bobrownikach "schron odkopany i przyległości"
Owicz - Pią 20 Lis, 2009 12:08

Czekamy więc tylko na potwierdzenie od "klucznika".
Franz Aufmann - Pią 20 Lis, 2009 15:24

Owicz napisał/a:
Czekamy więc tylko na potwierdzenie od "klucznika".

"Klucznik", bardziej znany pod krzywką Matthias,ski, jest najważniejszym uczestnikiem naszej wyprawy. Z wypowiedzi kolegów na forum, wnioskuję, że udział w wyprawie biorą udział:

- Klucznik - ten co najwięcej może :grin:
- Owicz - szef wyprawy :grin:
- Darecki - rzeczoznawca :grin:
- Franz Aufmann - bunkrołazik co nic nie może :oops:

Kto jeszcze chciałby wziąć udział lub deklaruje swój udział w zwiedzaniu schronów OWŚ? Proszę o informacje. Jest to istotne, gdyż może to pomóc w rozwiązaniu problemów logistycznych między schronami.

Auf... pozdrawia

Prognoza pogody:

safnat - Pią 20 Lis, 2009 15:53

Franz Aufmann napisał/a:

Kto jeszcze chciałby wziąć udział lub deklaruje swój udział w zwiedzaniu schronów OWŚ?

Prawdopodobnie ja się pojawię, jeśli mi coś nie wyskoczy. Ja jednak w całej tej wyprawie nie wezmę udziału. Odwiedzę z Wami obiekty z początku listy, bo te akurat mnie interesują, a potem się stracę. :)

matthias.skl - Pią 20 Lis, 2009 17:05

Kolega Trójka w wyprawie uczestniczyć nie będzie, ponieważ wypadł mu służbowy wyjazd na drugi koniec kraju. Miał on dzisiaj jechać po klucz do piątki, i niestety nie wyrobił się. Jest szansa, że jeszcze dzisiaj po niego pojadę, ale nic nie jest pewne. Tak więc na razie mam klucz tylko do 33ki.

Owicz napisał/a:
Po kolejnej turze konsultacji powstała poniższa (mam nadzieję ostateczna) wersja:
Jeżeli dotrzemy przed 9.00 to oglądamy nr 40
9.00-10.00 nr 39
10.30-12.00 nr 33
12.30-13.00 nr 5
13.30-14.00 Bobrowniki, schron odkopany i przyległości
14.15-15.15 nr 52
15.30-16.00 Wymysłów
16.30 Dom Strzelca
Czas na przemieszczanie się pomiędzy obiektami podałem orientacyjnie. Proszę o ewentualną korektę. Kolegów organizujących wejścia do obiektów proszę o potwierdzenie czy ten plan da się zrealizować.
Owicz

O 11tej dzwonię do opiekuna, i to od niego zależą godziny zwiedzania schronu Nr 52, blokhauzu, i Domu Strzelca.

safnat napisał/a:
Prawdopodobnie ja się pojawię, jeśli mi coś nie wyskoczy. Ja jednak w całej tej wyprawie nie wezmę udziału. Odwiedzę z Wami obiekty z początku listy, bo te akurat mnie interesują, a potem się stracę. :)

Świetnie. Będziesz za Trójkę.

Ciekawe czy schron dowodzenia jest dostępny :wink:

Klucznik pozdrawia...

Franz Aufmann - Pią 20 Lis, 2009 21:04

Witam,

Spotykamy się jutro przy schronie nr 39 na dobre i złe (właśnie skończył się kolejny odcinek w TV) o godzinie 9:00. Decyzje podejmujemy wspólnie zgodnie z naszym bunkrowym rozsądkiem. Wspólne decyzje oznaczają najlepsze rozwiązania, akceptowane przez wszystkich, po ich zatwierdzeniu. Zapraszam wszystkich (tylko w dobrych humorach).

Auf...

Nie zapomnijcie o oświetleniu :mrgreen:

matthias.skl - Pią 20 Lis, 2009 21:39

Oświetlenie jak najlepsze, bo niestety agregat rano będzie nieczynny... Do schronu wpuszczam tylko w dobrych humorach...
darecki - Sob 21 Lis, 2009 20:51

Wycieczka i zwiedzanie było przednie.
Dzękuję Kolegom ze Śląska :)

matthias.skl - Sob 21 Lis, 2009 21:07

Również dziękuję za wspólne zwiedzanie :smile:

Udało mi się wytrzymać z bunkrowym dżedaj, i cudownym dzieckiem fortyfikacji bez większych problemów :wink:

Czekam fotorelację z wyprawy.

Pozdrawiam.

darecki - Sob 21 Lis, 2009 21:09

Nie taki dyiabeł straszny jak go malują...
darecki - Sob 21 Lis, 2009 23:45

Fotki...
Franz Aufmann - Nie 22 Lis, 2009 02:41

Witam Kolegów,
Ostatnio nie miałem zbyt wiele szczęścia podczas zwiedzania schronów OWŚ. Obiekty dotychczas ogólnie dostępne zmieniały swój status. Wzbudzało to we mnie „lekkie” zakłopotanie lub irytację, tym bardziej, że wyjazd był wcześniej planowany, z określonymi założeniami i celami do realizacji. Propozycja Trójki dotycząca zwiedzania schronów została pozytywnie przyjęta, a możliwość zwiedzania wytypowanych obiektów zawdzięczam koledze Matthias,skiemu. Dzięki jego staraniom, „minimalny” program zwiedzania obiektów OWŚ został zrealizowany w 95 % procentach. Z planu zwiedzania wypadł schron z Łagiewnik, na który z pewnością nie udało by się nam znaleźć wolnego czasu. Żałuję bardzo, że nie miałem okazji poznać Kolegi Trójki.

Zwiedziliśmy obiekty nr 39, 40, 33, 52, Dom Strzelca oraz schron do ognia czołowego z Wymysłowa. Owicz, korzystając z okazji zaliczył również schron z kopułą poddaną próbom z ładunkami kumulacyjnymi. Szczególne podziękowania jesteśmy winni Panu Adamowi, opiekunowi schronu nr 52, za poświęcony nam czas, wyrozumiałość.

Udało nam się znaleźć odrobinę czasu na zwiedzanie zagrożonych schronów P.O. Bobrowniki. Przewodnikiem był Safnat.

Wyjazd na fortyfikacje OWŚ uznaję za wyjątkowo udany. Podziękowania dla wszystkich starań Matthias,skiego, który umożliwił nam zwiedzenie wszystkich zaplanowanych obiektów. Na tym forum jest najlepszym propagatorem polskich fortyfikacji stałych OWŚ.

Auf… pozdrawia wieczorową porą

Jako załącznik, zdjęcie strzelnicy schronu z 1937 roku w naturalnym jesiennym kamuflażu.

matthias.skl - Nie 22 Lis, 2009 11:18

Ginące Bobrowniki...
matthias.skl - Nie 22 Lis, 2009 22:05

A gdzie fotki Owicza?
darecki - Pon 23 Lis, 2009 00:15

Zaraz będzie fotka Owicza...
matthias.skl - Pon 23 Lis, 2009 17:49

Nie mogą być tylko fotki z Owiczem...
darecki - Pon 23 Lis, 2009 22:42

Poznaję tego gościa...
matthias.skl - Pon 23 Lis, 2009 23:14

A tego faceta poznajesz?
Franz Aufmann - Pon 23 Lis, 2009 23:58

Matthias,ski, to może być ten sam bunkrołazik, który nagle pojawił mi się w kadrze w schronie nr 52. Zajęty zliczaniem rur wychodzących z żelbetonowego podestu kopuły gazoszczelnej, nawet nie zauważyłem, kiedy pojawił się w kadrze mojego aparatu.

Auf... pozdrawia uczestników wyprawy

Na zdjęciu: wejście do kopuły, rurki układu chłodzącego ckm wz 30 oraz rura doprowadzająca przefiltrowane powietrze. Średnica rury to 15 cm. Centralnie widoczna jest podstawa lawety z odprowadzeniem łusek.

PS.
Kolega a raczej jego sylwetka widoczna na zdjęciu przez strzelnicę (bez wkładki) schronu na Bobrownikach wydaje mi się znajoma.

darecki - Wto 24 Lis, 2009 00:01

No tak, gdybyś wiedział to byś włączył redukcję "czerwonych oczów"....
Franz Aufmann - Wto 24 Lis, 2009 00:11

darecki napisał/a:
No tak, gdybyś wiedział to byś włączył redukcję "czerwonych oczów"....

Dobre :oops:
Byłem zajęty rurami. Mam do nich słabość. Zostałem całkowicie zaskoczony, o czym wspomniałem.

Auf...

Owicz - Wto 24 Lis, 2009 00:35

Dochodzę do siebie po wyjeździe. Zastanawiam się co napisać a czego ... nie napisać. Spróbuję zyskać na czasie. W takich wypadkach dobrze sprawdza się obrazek. Jak to ktoś kiedyś subtelnie ujął: "fortyfikacje są fajne" ;)
darecki - Wto 24 Lis, 2009 15:02

Metafotografia, czyli fotografia o fotografowaniu...
matthias.skl - Wto 24 Lis, 2009 20:35

Franz Aufmann napisał/a:
Matthias,ski, to może być ten sam bunkrołazik, który nagle pojawił mi się w kadrze w schronie nr 52. Zajęty zliczaniem rur wychodzących z żelbetonowego podestu kopuły gazoszczelnej, nawet nie zauważyłem, kiedy pojawił się w kadrze mojego aparatu.

Auf... pozdrawia uczestników wyprawy

Na zdjęciu: wejście do kopuły, rurki układu chłodzącego ckm wz 30 oraz rura doprowadzająca przefiltrowane powietrze. Średnica rury to 15 cm. Centralnie widoczna jest podstawa lawety z odprowadzeniem łusek.

Wnętrze kopuły przed zamontowaniem lawety...

Franz Aufmann - Wto 24 Lis, 2009 22:09

a tak wygląda układ chłodzenia ckm w podszybiu ....
Franz Aufmann - Wto 24 Lis, 2009 22:46

a z podestu wystają dwie piękne rurki, ale średnio cienkie. Matthias,ski na Twoim zdjęciu podestu (od góry) są dwie grube rurki z kołnierzykami i dwie cieniutkie rurki z H2O (po polsku Wasser) oraz po środku okrągła dziura w betonie. Nie widzę średnio cienkich rurek, widocznych od spodu podestu :) (w prawym górnym rogu na zdjęciu).
Po co są te średnio cienkie rurki? :mrgreen:

Auf...

matthias.skl - Wto 24 Lis, 2009 23:25

:shock: :lol:

O te "średnio cienkie rurki" Ci chodzi? :mrgreen:

Franz Aufmann - Wto 08 Gru, 2009 23:20

Tak, o te rurki chodziło :)

Auf... pozdrawia

Tamil - Pią 11 Gru, 2009 00:43

Cytat:
a z podestu wystają dwie piękne rurki, ale średnio cienkie.

matthias.skl napisał/a:
O te "średnio cienkie rurki" Ci chodzi? :mrgreen:

Jeżeli rury przeprowadzono przez podest, to musiały być istotne. Zdjęcie matthias.skl jest bardzo dobre. matthias.skl, do czego służyły te rury?

Tamil

matthias.skl - Pią 11 Gru, 2009 15:20

Musiałbym ponownie spytać opiekunów schronu, bo kiedyś na pewno poruszałem z nimi ten temat... No i zapomniałem...

Wybaczcie :oops: :oops: :oops: