Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

Konstrukcje, wyposażenie techniczne i socjalne obiektów - Podstawa do czego?

DaSk - Wto 22 Mar, 2011 19:32
Temat postu: Podstawa do czego?
W załączonym pliku jest mój szkic podstawy drewnianej z polskiego schronu obserwacyjno-bojowego znajdującego się na pruskich obiektach w Poznaniu. Proste pytanie do czego ta podstawa?
Owicz - Sro 23 Mar, 2011 20:28

Mógłbyś zamieścić zdjęcie ściany do której była przymocowana?
DaSk - Czw 24 Mar, 2011 17:26

Mogę. Fotka poniżej.
Owicz - Czw 24 Mar, 2011 20:41

Trzy podpórki jak pod trzy ...
Czy to możliwe?

wojtek1 - Czw 24 Mar, 2011 20:45

Może to pozostałość po sposobie montażu śrub mocujących :roll:
safnat - Czw 24 Mar, 2011 21:17

Owicz napisał/a:
Trzy podpórki jak pod trzy ...

... nogi.

DaSk - Pią 25 Mar, 2011 20:00

wojtek1 napisał/a:
Może to pozostałość po sposobie montażu śrub mocujących :roll:

Jakich śrub mocujących? I co miałyby te śruby mocować?

wojtek1 - Pią 25 Mar, 2011 23:30

Z fotki widać że szalunek nie jest zdjęty, chyba że jest to boazeria.Porównując rysunek i fotkę widzę sprzeczność w rozmieszczeniu owych śrub - brak symetryczności na krokwiach , ale to szczegół .Może to faktycznie podstawa do mocowania stolika.
DaSk - Sob 26 Mar, 2011 13:59

Pewnie uśredniłem w rysunku. Ale nieważne. Jaki stolik, do czego?
W załączeniu wygląd schronu.

safnat - Sob 26 Mar, 2011 15:43

Typowe schrony obserwacyjne wyglądają trochę inaczej i zapewniały pole obserwacji w zakresie mniej więcej 180 stopni. To natomiast mi wygląda na schron do ognia czołowego. Natomiast ta podstawa może być podstawą dla nóg ckm.
Deeno - Sob 26 Mar, 2011 18:30

DaSk napisał/a:
Pewnie uśredniłem w rysunku. Ale nieważne. Jaki stolik, do czego?
W załączeniu wygląd schronu.

Ten górny wewnątrz wygląda tak:

DaSk - Sob 26 Mar, 2011 19:17

Deeno, dzięki za wsparcie fotkami!
Tak, podstawa pod jakąś broń (ckm, rkm). Pytanie tylko jaki wzór.

kaponir - Czw 28 Lut, 2013 12:04

Może trochę późno w temacie, który jakoś mi "umknął". Jest to podstawa do prowadzenia ognia z Browninga wz. 31 na podstawie polowej z wyciągniętym masztem do strzelań przeciwlotniczych. Niestety nie mam obecnie możliwości wkleić fotki, ale przy najbliższej okazji się poprawię.
kaponir - Czw 28 Lut, 2013 14:18

Oczywiście Browninga wz. 30, przepraszam.
forttravel - Nie 03 Lip, 2016 21:53

Sprawę udało się wreszcie empirycznie rozwiązać. Ckm wz 30 pasuje do drewnianego stelaża doskonale. Siedzi się też bardzo wygodnie i wszystko składa się całkiem ergonomicznie w jedną całość: ręka na rękojeści i oko na linii celowania. Trzeba tylko pamiętać, że ludzie byli kiedyś mniejsi, ja mam 168 cm wzrostu i mieszczę się w przednajwiększy rozmiar munduru wz 36. Rysunek pochodzi z tomu nr 90 serii WLU pt. Twierdza Poznań autorstwa Kolegi sqh.
forttravel - Nie 03 Lip, 2016 21:56

PS. Taki sam rozstaw śrub mocujących mają "mikrusy" na pozycji Wągrowiec-Gołańcz.
forttravel - Nie 03 Lip, 2016 21:58

PS.2 Chodzi mi oczywiście o śruby mocujące drewniany stelaż.
forttravel - Nie 03 Lip, 2016 22:55

wojtek1 napisał/a:
Z fotki widać że szalunek nie jest zdjęty, chyba że jest to boazeria.Porównując rysunek i fotkę widzę sprzeczność w rozmieszczeniu owych śrub - brak symetryczności na krokwiach

Deski szalunku wewnętrznego służyły jako swoista boazeria - warstwa przeciwodłamkowa, wyraźnie widać jak były wiązane drutem do zbrojenia. Akurat w tym schronie rzeczywiście nie ma symetrii między śrubami a połową szerokości słupków "nóg" ale w innych schronach rozstaw śrub jest taki, że przy zachowaniu owej symetryczności rozstaw słupków byłby taki sam jak w omawianym schronie. Ktoś się po prostu pomylił podczas prac betoniarskich.

darecki - Nie 07 Sie, 2016 10:09

Minimalizm w polskiej fortyfikacji potrafi wciąż zaskoczyć :)