Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

Nierozpoznane obiekty - Schron na terennie stacji kolejowej Częstochowa towarowa.

egojack - Sob Kwi 20, 2013 6:06 pm
Temat postu: Schron na terennie stacji kolejowej Częstochowa towarowa.
Witam, schron znajduje się na terenie stacji Częstochowa Towarowa pod parkanem w miejscu, skąd miał pole widzenia (ewentualnie rażenia) na cały teren równi stacyjnej. Ktoś coś powie na jego temat? Widział już ktoś taki (na żywo lub na foto)? Zdjęcie wykonałem w 2007 roku.
DaSk - Nie Kwi 21, 2013 7:00 pm

Tak. Jest to Einmannschutzbunker (jak dobrze napisałem) służący do obserwacji podczas nalotów.
egojack - Pon Kwi 22, 2013 7:53 am

Myslałem bardziej o podobieństwie do czegoś takiego
http://4historie.pl/forum/viewtopic.php?t=1534
Ta przelotnia przy wejściu trochę nie pasuje do einman...

darecki - Wto Kwi 23, 2013 12:18 am

Zakładasz, że to jest schron bojowy? Nic na to nie wskazuje...
egojack - Wto Kwi 23, 2013 6:54 pm

Nie mówię, że bojowy, ale typowy einmann też to nie jest, może jakiś wartowniczy, strażniczy?
WA - Wto Kwi 23, 2013 10:42 pm

egojack napisał/a:
Nie mówię, że bojowy, ale typowy einmann też to nie jest, może jakiś wartowniczy, strażniczy?

Einmann, tyle że w wersji ceglanej "oszczędnościowej", podobny stoi lub już stał bodajże w Chorzowie.

egojack - Czw Kwi 25, 2013 9:12 pm

Hmm, szkoda że nie mam wymiarów tego obiektu (tak jak pisałem zdjęcie z 2007) ale porównując szerokość wejścia do przelotni w stosunku do średnicy schronu nasuwa się przypuszczenie, że mogło tam wejść więcej niż jeden osób - jak myślicie? Prześledziłem jeszcze raz wątek o einmannach i pomimo obfitości zdjęć nie ma tam takiego z zakrytą przelotnią jak ten ceglany nietyp. A czy ktoś wie, jak to było z materiałami używanymi do budowy takich obiektów: najpierw była cegła (cegła tynkowana), potem żelbeton czy też nie ma takiej reguły? Czy są jakieś związki pomiędzy materiałem a datowaniem?
DaSk - Pią Kwi 26, 2013 8:05 am

Planik takiego schroniku. Stawiany był przez niemieckie koleje (z tego co się orientuję, być możne inne zakłady pracy również go stosowały). Budowlańcy pewnie rozpoznają z jakich materiałów go wykonano.
darecki - Pią Kwi 26, 2013 8:25 am

Ogólnie projekty było podobne - widać to po konstrukcjach.
wojtek1 - Pią Kwi 26, 2013 6:31 pm

DaSk czy można poprosić o lepszy skanik tego rysunku , może być nawet w częściach.
wojtek1 - Pią Kwi 26, 2013 6:32 pm

DaSk czy można poprosić o lepszy skanik tego rysunku , może być nawet w częściach.