Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

Pozycja Odry - Oderstellung - [Oderstellung] Odcinek Steinau

darecki - Nie 12 Sty, 2014 23:45
Temat postu: [Oderstellung] Odcinek Steinau
Czy ktoś z forumowiczów ma rozpoznany ten odcinek Oderstellung? Szukam specyficznych typów obiektów tam występujących...
darecki - Pon 10 Mar, 2014 09:56

Pytanie dalej aktualne :) Wybieram się w ten rejon pod koniec marca, kto chętny? :)
darecki - Sob 05 Kwi, 2014 21:16

No cóż, jak widać nikt tam nie zagląda, więc musiałem pojechać sam :)
Ślady na elewacji sugerują ciekawe maskowanie. Anno - pomożesz?

pielih - Nie 06 Kwi, 2014 18:37
Temat postu: Re: [Oderstellung] Odcinek Steinau
darecki napisał/a:
Czy ktoś z forumowiczów ma rozpoznany ten odcinek Oderstellung? Szukam specyficznych typów obiektów tam występujących...

1) Polecam schron bojowy przy moście drogowy. 'Ukryty' w piwnicy budynku i fantastycznie zamaskowany cegłą. Zachowane napisy i płyta pancerna.

2) Kolejny obiekt to schron obserwacyjny wybudowany pomiędzy mostem drogowym a mostem kolejowym (zachowana kopuła obserwacyjna).

3) Schron pod mostem kolejowym (jeszcze kilka lat temu posiadał komplet drzwi).

4) A na koniec polecam wg mnie najciekawszy obiekt przy drodze wylotowej na Prochowice. Największy schron bojowy na tym odcinku z płytą pancerną zachowaną tak na oko w jakiś 70%. Miejsce na MG wycięte ale można sobie popatrzeć na przedpole przez przeziernik. Pozdrawiam.

darecki - Nie 06 Kwi, 2014 19:14

Dzięki za odpowiedź. Niestety z obiektów które wymieniłeś dotarłem jedynie do schronu opisanego jako czwarty. Było to już bardzo dawno temu. Wedle mapy z 1944 roku nosił on numer 190.
Jesteś w stanie coś więcej powiedzieć o pozostałych schronach? Masz może ich zdjęcia?

pielih - Pon 07 Kwi, 2014 13:26

darecki napisał/a:
Dzięki za odpowiedź. Niestety z obiektów które wymieniłeś dotarłem jedynie do schronu opisanego jako czwarty. Było to już bardzo dawno temu. Wedle mapy z 1944 roku nosił on numer 190.
Jesteś w stanie coś więcej powiedzieć o pozostałych schronach? Masz może ich zdjęcia?

Prywatnych zdjęć nie posiadam w tym momencie, ponieważ mój 'główny' komputer jest w rozsypce. Polecam stronę pewnego Pana z Legnicy. Sporo ciekawych rzeczy można się z niej dowiedzieć. Pozdrawiam.

Oto link: http://fortyfikacje.legni...wa-twierdza.php

[ Dodano: Nie Kwi 13, 2014 8:08 pm ]
darecki czy mógłbyś powiedzieć coś więcej na temat schronu 190 - mam tutaj na myśli datę budowy, wyposażenie, typ obiektu, czy brał udział w walkach itp. Bardzo podoba mi się ten schron, jednak moja wiedza na temat fortyfikacji sprowadza się chyba jedynie do tego, że w większości przypadków potrafię odróżnić bumkr niemiecki od polskiego bądź radzieckiego ;)

darecki - Czw 17 Kwi, 2014 21:44

Schron z 1937 lub 1938 roku. Raczej z 1937. Regelbau B1-2a.
Poniżej rysunek. Co chcesz wiedzieć o wyposażeniu?

pielih - Sob 19 Kwi, 2014 11:41

Za płytą pancerną skrywał się standardowo ckm MG08 czy coś innego? Po schemacie obiektu wnioskuję, że schron obsługiwało 6 żołnierzy, no chyba, że mamy tu do czynienia z łóżkami piętrowymi... :oops: :oops: I jeszcze takie pytanko - z tego co mi wiadomo taki sam obiekt znajduje się w północnej części miasta (stan niestety opłakany - czytaj totalna rozpierducha po wysadzeniu), ale czy tego typu schrony można spotkać na innych odcinkach "Oderstellung"? Pozdrawiam i Wesołych Świąt życzę.
darecki - Sob 19 Kwi, 2014 11:53

Załogę stanowiło 18 żołnierzy. Tak, łóżka były spiętrzane po 3 prycze. Rysunek idealnie nie oddaje konstrukcji schronu 190. Jego bryła jest nieco zmodyfikowana, a zewnętrzna strzelnica obrony wejścia znajduje się po lewej stronie względem wejścia i wyposażona jest w słabszy pancerz. Tym niemniej jest to ta sama wariacja obiektu, wybudowana nieco wcześniej niż powstał zaprezentowany rysunek...
Z mapy faktycznie wynika, że obiekt bodajże 204 jest umiejscowiony w podobny sposób jak 190 i może być bliźniaczą konstrukcją. Niestety nie miałem okazji, aby go odszukać w terenie. Masz może zdjęcia?

darecki - Sob 24 Maj, 2014 20:35

Krata to krata. Idealne miejsce na reklamę!
darecki - Sob 17 Lut, 2018 21:42

pielih napisał/a:
darecki czy mógłbyś powiedzieć coś więcej na temat schronu 190 - mam tutaj na myśli datę budowy, wyposażenie, typ obiektu, czy brał udział w walkach itp. Bardzo podoba mi się ten schron, jednak moja wiedza na temat fortyfikacji sprowadza się chyba jedynie do tego, że w większości przypadków potrafię odróżnić bumkr niemiecki od polskiego bądź radzieckiego ;)

Poprawka, schron jest z 1936 roku :oops: