Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

Konstrukcje i rozwiązania - Schron bierny - element w wejściu

darecki - Pią Maj 05, 2017 10:09 pm
Temat postu: Schron bierny - element w wejściu
Słuchajcie, potrzebuję pomocy. Podczas inwentaryzacji jednego z obiektów nad Odrą trafiliśmy element widoczny na zdjęciu. Oczywiście jest on symetryczny i znajduje się również po lewej stronie przejścia. Schron znajduje się na terenie zalewowym, zamykany był od zewnątrz standardowymi dwudzielnymi drzwiami grubości 1 cm stosowanymi do końca 1934 roku (opisywałem je w 4H przy okazji schronu dowodzenia w Wałczu), natomiast od wewnątrz zastosowano coś takiego widocznego na zdjęciu. Wygląda na to że ten element został osadzony tam wtórnie już po wykończeniu obiektu. W miejscach w których ta dodatkowa "ościeżnica" stykała się z konstrukcją ścian, nadproży lub blachy falistej zastosowano "uszczelnienie" zaprawą. Czy może kojarzycie takie rozwiązanie w innych miejscach? Szczególnie uśmiechy w stronę kolegów z Poznania i Wrocławia :)
darecki - Sro Maj 10, 2017 9:29 pm

Żadnych pomysłów? :cry:
filipb - Czw Maj 11, 2017 6:28 pm

Coś podobnego już gdzieś widziałem, ale za Chiny Ludowe nie mogę sobie przypomnieć gdzie, postaram się w najbliższym czasie rzucić okiem w moje archiwum foto.
Zastanawia mnie przeznaczenie, jakaś doraźna ochrona przeciw powodziowa?

P.S.
Od czasu do czasu przy próbie zamieszczenia postu pojawia mi się taki komunikat:

Stopka forum została zmodyfikowana, forum nie będzie działać prawidłowo!
Ustaw prawidłowo stopkę w pliku overall_footer.tpl, musi być ona widoczna w przegladarce, nie może zawierać "sztuczek" maskujacych.

Wzór: Powered by <a href="http://www.phpbb.com" target="_blank" class="copyright">phpBB</a> modified by <a href="http://www.przemo.org/phpBB2/" class="copyright" target="_blank">Przemo</a> © 2003 phpBB Group

darecki - Czw Maj 11, 2017 7:43 pm

Wiem, dzięki, pracuję nad tym błędem tylko potrzebuję trochę czasu.
Wystarczy wtedy cofnać się w przeglądarce i wysłać post jeszcze raz...

Wolf - Sro Maj 31, 2017 3:22 pm

We Wrocławiu nic takiego nie ma. Dużo jest obiektów położonych na terenie zalewowym, ale z czymś takim się nigdzie nie spotkałem. Być może że ma to coś wspólnego z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym, ale w takim razie zwracam uwagę na jedną rzecz - ta część jest ustawiona odwrotnie niż trzeba, do zabezpieczeń p.powodziowych.To powinno być węższą częścią do dołu.
darecki - Czw Cze 01, 2017 10:47 am

Postaram się dorzucić więcej zdjęć. Konstrukcja dla mnie jest zagadkowa. A może to nie zabezpieczenie przeciwko wodzie ale przeciwgazowe? Hmmm...
Wolf - Czw Cze 01, 2017 9:24 pm

To się wydaje prawdopodobne - na zdjęciach wygląda jakby tam nie było śluzy gazoszczelnej, jeśli tak, może na hakach u góry zawieszało się jakąś płachtę, która później była w jakiś sposób dociskana do tej "ościeżnicy". No tak, tylko wtedy powstaje pytanie - dlaczego to jest pod kątem ?
darecki - Pią Cze 02, 2017 9:28 am

Najciemniej, jak to mówią, pod latarnią...

M. Wichrowski, Stellungsbau. Uwagi o budowie pozycji z 1930 r., "Cztery Historie", Nr 1 2015, s. 93.
Cytat:

"Śluza gazowa to przedsionek, oddzielony od właściwego pomieszczenia kotarą według ilustracji 135 w II części Instrukcji o fortyfikacji polowej, albo jeszcze lepiej uszczelnionymi filcem drzwiami".

Hmm. Czy znamy ten rysunek?

Wolf - Pią Cze 09, 2017 9:38 am

To musi być w jakimś odpowiedniku Feldbefestigungs Vorschrift, w wydanym po 1921 roku, rzecz jasna w wydaniach 1893 i 1911 nic takiego nie ma.
darecki - Pon Lip 03, 2017 11:27 am

Niestety nic takiego nie kojarzę, a dokumenty z okresu 1919-1929 w zasadzie sprawdzam w dużej mierze przypadkowo. Może ktoś z kolegów ma większe doświadczenie i coś w tym temacie odnalazł?
Na chwilę obecną pozostanę przy tej "kotarze" gazoszczelnej - ze względu na ograniczenia czasowo-przestrzenne nie zweryfikuję tego przed planowaną publikacją :(

filipb - Sob Sie 05, 2017 4:08 pm

Jeżeli kotarę wieszało się na hakach to co z wolną przestrzenią powyżej. Jeżeli jednak jest to zabezpieczenie przeciwko wodzie to, tak jak na zdjęciu powinno się zwężać ku górze. Zapory na rzekach stawiamy szerszą stroną na dnie ;)
Czy jest też zdjęcie ukazujące wejście od zewnątrz?

darecki - Sob Sie 12, 2017 5:10 pm

Hmm, a jakie konkretnie ujęcie Cię interesuje?
filipb - Sob Sie 12, 2017 10:09 pm

Takie jest wystarczające, liczyłem na jakieś ślady mocowania uszczelki, a tu ... pusto :/ Wobec powyższego pozostaje mi przyznać wam rację :)
Co to za pałąk z prawej?

darecki - Nie Sie 13, 2017 12:04 am

To rurka - osłona dla przewodów łączności. Przeciw wodzie...
filipb - Sob Sie 19, 2017 6:18 pm

Z ciekawości zapytam, długa ona jest?
darecki - Pią Gru 22, 2017 11:50 pm

Jeśli futryna ma około 170 cm wysokości to rurka mniej więcej ma długość 120 cm. Osłaniała przewody służące do łączności, prawdopodobnie przed wysokim stanem wody...
filipb - Nie Gru 24, 2017 10:10 pm

To na pewno jest rurka do przewodów łączności? Tak ważny element powinien być lepiej chroniony, zwłaszcza, że sposób wprowadzania przewodów łączności do schronu ustalił się dość wcześnie... chyba, że przyłącza nie były hermetyczne...
darecki - Pią Sty 05, 2018 5:45 pm

Schron z wielu względów jest wyjątkowy...
Wylot rurki znajduje się wewnątrz schronu, w pomieszczeniu. Wyprowadzone są tam przewody wykorzystywane do łączności, zakończone kiedyś hermetycznym przyłączem.
Dlaczego zdecydowano się na taki sposób prowadzenia przewodu? Nie wiem. Być może tylko pozornie przeczy to zdrowemu rozsądkowi, ale może jest w tym jakaś głębsza myśl? Nie wiem :(
Stanowisko bojowe na stropie to dopiero jest rarytas ;)

darecki - Pią Lut 16, 2018 10:12 pm

http://4historie.pl/kolej...j_oderstellung/
Trochę reklamy nie zaszkodzi...
Schron miał sygnaturę S. 4a - tak mówią dokumenty. Został wybudowany w 1931 roku.
Wrzucam jeszcze fotkę z wewnątrz - widoczny na niej jest ślad po przyłączu telefonicznym.

Nie wiem jak to odczuwają inni, ale ja mam takie wrażenie że nasze tworzenie opracowań to tak sobie a muzom. Gdzieś widzę całą rzeszę ludzi, skupionych na różnych forach, gdzie cnotą jest nic nie czytać...
Wiem, że czasami coś trudno dostać, ale kiedyś nie było internetu. Naprawdę. Pamiętam te czasy...

filipb - Nie Lut 18, 2018 7:17 am

Dla mnie przeszkodą jest język, gdyby te opracowania, jeśli już muszą pojawiać się w innym języku pojawiały się chociaż w anglojęzycznej wersji...