Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

Konstrukcje i rozwiązania - Oświetlenie pola walki

darecki - Pią Lut 16, 2018 10:21 pm
Temat postu: Oświetlenie pola walki
Ostatnio na fejsbuku pojawił się wątek, który zapoczątkował bardzo chwilową, ale gorącą dyskusję. Nie chciałbym aby temat umknął, więc założyłem staroświeckim sposobem wątek na forum.
Dorzucam jeszcze taki obrazek i mam nadzieję, że zainteresuje to kolegę Franz Aufmann oraz Filip :)

Franz Aufmann - Sob Lut 17, 2018 11:18 pm

Grubość ściny pancerza równa 20 cm zapewniała ochronę przed ostrzałem. W którym miejscu znajdowała się reflektor?
We francuskim Denkcie znajduje się niemiecka ocena francuskiego rozwiązania pancerza reflektora. Niemcy bardzo sceptycznie odnieśli się do rozwiązania zastosowanego na Linii Maginot.

darecki - Nie Lut 18, 2018 12:30 am

Wygląda na to, że pancerza nie zastosowano w znanych nam obiektach. Jedyny wytworzony egzemplarz przeznaczono do testów na poligonie w Hillersleben. W dokumentach z 1935 roku jest o nim kilka wzmianek, więc zakładam że do tego rozwiązania, przynajmniej w początkowym etapie projektowania FFOWB, podchodzono dosyć poważnie. Nie można zatem powiedzieć, że prób zastosowania takiego rozwiązania nie było. Pytanie co spowodowało że je zarzucono? Czyżby brak środków na produkcję kolejnego kosztownego pancerza-osłony?
filipb - Nie Lut 18, 2018 6:23 am

Analizując na szybko przedstawiony powyżej pancerz nasuwają się dwa wnioski. Po pierwsze, umieszczony na stałe w jednym miejscu reflektor o średnicy 60 cm był stosunkowo prostym celem, po drugie w przypadku awarii trzeba by się naprawdę natrudzić, żeby móc w ogóle zacząć coś działać. Pokrywa otworu o świetle 70 cm i grubości 20 cm musiała ważyć kilkaset kilogramów. Wygląda to na ślepą uliczkę.
darecki - Nie Lut 18, 2018 7:23 pm

Ale coś się działo. Coś próbowali zrobić. Dlaczego zaprzestali prac? Nie wiem, być może próby poligonowe przekreśliły projekt. Być może zdecydowały względy finansowe. Poszukam coś przy najbliższej wizycie w archiwum - może coś zostało w korespondencji. Niestety nie da się za wiele powiedzieć na podstawie tego rysunku...