Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

Rewaloryzacja i rekonstrukcja obiektów - Pierwsze jaskółki....

Franz Aufmann - Nie 07 Maj, 2006 20:59
Temat postu: Pierwsze jaskółki....
Witam,
Często narzekamy, że nasze fortyfikacje rozkradane są i niszczone. Mówimy o całkowitym baraku popularyzacji schronów, czy fortów przez czynniki oficjalne. Podczas swoich wędrówek spotkałem coś takiego. Co to może być?

Helmut - Nie 07 Maj, 2006 21:32

Mozemy podzielić to na dwie cześci:

A. Część wiadoma I: To jest bunkier vel schron. Schron bojowy. Nie ma kształtu jaskółki.
B. Część wiadoma II: "(...) To moze byc wszystko albo nic" - cytat z postu o innym betonie, nie zostalo to rozstrzygniete.

Proponuje aufmann napisac gdzie owy obiekt sie znajduje, to ulatwi sprawe o 1% :)

darecki - Nie 07 Maj, 2006 22:06

Prawdopodobnie jakiś obiekt do ognia czołowego, polski albo sowiecki - tak mi sie widzi..
Nie za bardzo rozumiem nazwę tematu a póxniej tekst o popularyzowaniu. Post nie trzyma sie "kupy" jak to mówią. Napisz o co dokladnie Ci chodzi...

pozdr

Franz Aufmann - Pon 08 Maj, 2006 00:30
Temat postu: Ścieżki dydaktyczne "Bogdałów".
Witam Korbolu,
Masz rację. Jest to polski schron do prowadzenia ognia czołowego. Rocznik 39. Następne zdjęcia wyjaśnią konsekwencję postępowania.

pozdrawiam
Aufmann

Helmut - Pon 08 Maj, 2006 08:43

Wszystko fajnie, ale strasznie rażące jest słowo "bunkry", zreszta to samo mielismy w Szczecinku - dbajac jednak o bezpieczenstwo B-Werk zostal zakratowany - a jego zachowanie dosc dobre, czemu nie udostepniach obiektow.

Pokazuje to ze urzedy polskie nie maja wystarczajacych informacji do opisywania tego temat, choc to juz dobry kierunek w celu promowania...

darecki - Pon 08 Maj, 2006 09:39

No teraz to juz wiem o co chodzi :)

Pamietajcie ze slowo "bunkier" jest u nas nawet powszechnie stosowany na forum. Po prostu jest to najbardziej popularne określenie. Ludziom prościej wyobrazić sobie "bunkier" niż "schron bojowy o ogniu bocznym"... :sad:

Max - Pon 08 Maj, 2006 14:35

To jest dobra wiadomość od Aufmanna i w takiej sytuacji nie razi mnie użyte słowo BUNKER.
pozdrawiam

Co mogą pomyśleć, gdy usłyszą TRADYTOR. Bunker jest to bunkier......

[ Dodano: Wto Maj 09, 2006 11:37 am ]
Całkie fajnie wymyśliłeś sobie ten temat.

Franz Aufmann - Wto 09 Maj, 2006 19:24

Witam,
Na ten ewenement w Polsce natrafiłem zupełnie przypadkowo, przy zdobywaniu „niezdobytych” jeszcze fortyfikacji. Każda tego typu działalność jest dobra, nawet jeżeli zawiera zauważone przez kolegów błędy. Podobne ścieżki dydaktyczne są w zaprzyjaźnionych krajach standardem i zrobione z większym rozmachem. Wiadomo, informacja propaguje turystykę.
Szczerze mówiąc ucieszyłem się do tego stopnia, że zrobiłem kilka ujęć, z których część zamieściłem na forum. Wtedy jeszcze nie brałem udziału w żadnym forum i nie myślałem o wymianie poglądów na te tematy.

darecki - Wto 09 Maj, 2006 19:33

Podobna sciezka znajduje sie w Węgierskiej Górce. Polecam zobaczyć jeśli nie byliście. Fortyfikacje są wysprzątane i znajdują się naprawdę w urokliwie położonym miejscu.

Pozdrawiam

Franz Aufmann - Sro 10 Maj, 2006 01:16

Serdeczne dzięki,
Zawsze bardzo cenię sobie takie informacje. Wegierską Górkę zaliczyliśmy w 2001 roku.
Może masz rację, aby temat znowu stał się aktywny. Jest to szczególny punkt oporu z 1939 r.

pozdrawiam

Helmut - Sro 10 Maj, 2006 01:27

Mieszkam w Krk i wstyd sie przyznac ze nie bylem w WG.

Co do promocji, w Krk sa tablice na skrzyowaniach - jak dojechac do fortow (tablice nie raniace dusze, bo piszace nazwe i numer fortu, nie jakies tam bunkry :) - np. Fort 50 Prokocim i zainteresowanie urzedu na tym sie konczy.

Franz Aufmann - Sro 10 Maj, 2006 01:40

Helmut, Dzięki za WG. Ale zadam Ci pierwszy raz pytanie wrost. Dlaczego wprost, gdyż brałeś czynny udział w moich pierszych postach, a było to dla mnie szczególnie pomocne. Pytanie jest: Jak lub w jaki sposób zdobyć sztabówki lub mapy im odpowiadające. Odpowiedź może byc na FORUM, będzie pomocna dla mnie i innych początkujących wielbicieli fortyfikacji, lub masz cały arsenał innych środków.

Wieczorowa porą
Aufmann

Helmut - Sro 10 Maj, 2006 11:56

Ja do sztabówek nie mam dostepu, jak się gdzieś jedzie to każdy ma swój wkład... jeden zalatwia auto, palma, mapy, inny domek, inny wykrywacz co piszczy na caly las, a jeszcze inny zbiera informacje i przetwarza.

Ja żeruje na wiadomościach z internetu (nie zawsze, ale czasem) - bo mozna naprawde ciekawe rzeczy znaleźć. Udało mi sie raz znalezc plany rozbudowy Twierdzy Kraków kolorowe, gdzie wszystkie forty byly reditowe (czyli wieżowe)..., albo plany terenu wyprawy na Pommernstellung z 1909 roku bardzo bardzo dokladne. Nie odpowiem ci wprost na pytanie, ktos inny musi to zrobic.

darecki - Sro 10 Maj, 2006 12:01

aufmann napisał/a:
Pytanie jest: Jak lub w jaki sposób zdobyć sztabówki lub mapy im odpowiadające. Odpowiedź może byc na FORUM, będzie pomocna dla mnie i innych początkujących wielbicieli fortyfikacji, lub masz cały arsenał innych środków.

mam takowe mapy w formie cyfrowej, zreszta sporo ludzi na tym forum zapewne tez ma. wystarczy poprosic o konkretny rejon.

pozdr

Alex - Pon 15 Maj, 2006 19:30

Widzę, że to nie tylko mój problem.
Franz Aufmann - Pią 26 Maj, 2006 22:43
Temat postu: Skansen fortyfikacji w Leśnej Górze.
Witam,
Obiecałem sobie, że temat "pierwszych jaskółek" będę systematycznie kontynuował. Pierwsze informacje były zamieszczone o szlaku „Bogdałów" i polskich schronach bojowych na przedmościu Koła.
Później kolega Korbol wspominał o Węgierskiej Górce, związanej z bohaterską obroną w 1939 roku. Teraz pojawiła się Skansen fortyfikacji z Leśnej Góry, czyli szacowna Oderstellung. Jest to trzecia już ścieżka dydaktyczna o fortyfikacjach , wspomniana na naszym forum.
Aufmann

darecki - Pią 26 Maj, 2006 23:13

:) Wszystko fajnie tylko musialem monitor obrocic. Wrzuce swoje 3 grosze z Pommernstellung. pozdr
Franz Aufmann - Sob 27 Maj, 2006 00:33

Zrobiłem to celowo, bo w pionie już jest zdjęcie nieczytelne.
Pommernstellung - to może być interesujące...Zachęcam.
Auf...

jacekgliwice - Sob 27 Maj, 2006 21:32

a z dzisiejszej wycieczki - tablica usytuowana w Wegierskiej Górce, przy "Wędrowcu":

Franz Aufmann - Sob 27 Maj, 2006 21:37

Jacku,
Dzięki z uzupełnienie tematu Węgierskiej Górki. Korbol już sugerował istnienie tej ścieżki... Punkt oporu z 1939, świedectwo dokonałej obrony żołnierzy polskich.. O polskich schronach jest relatywnie mało na naszym forum. :sad:
Dzięki,
Auf...

[ Dodano: Nie Maj 28, 2006 1:33 am ]
Alex napisał/a:
Widzę, że to nie tylko mój problem.

Jeżeli masz problem. Podaj zakres. do 10 Mb wysyłam bez problemów. czyli 4-max 5 mapek.

Max - Pon 29 Maj, 2006 09:57

Witajcie,
Jest takie przysłowie: Cudze chwalicie, swojego nie znacie. Temat Aufmanna, jest dobry, bo pokazuje, że coś zaczyna się dziać w zakresie promowania fortyfikacji.

Martwi mnie tylko jedno. Na naszym forum pojawiły się świetne zdjęcia z Bakałarzewa (sam je chwaliłem i były dla mnie nowością), a w tym temacie nie zostały zaprezentowane. Po pewnym czasie będzie to kapitalna informacja o wszystkich takich poczynaniach w Polsce.

Panowie, nie bójcie się wklejać w tym temacie „Pierwsze jaskółki” swoich udanych zdjęć!

Max

darecki - Czw 01 Cze, 2006 22:53

Panowie, co prawda nie sa to fortyfikacje polskie, ale nie chce robic nowego tematu :)
Franz Aufmann - Pią 02 Cze, 2006 01:45

Cześć,
Jak nigdy, jesteś oszczędny, a może skąpy w publikowaniu swoich zdjęć. Temat jest o ścieżkach dydaktycznych, a nie o jakiś tam nieznanych fortyfikacjach. Czy to jest dobre wytłumaczenie?
pozdrawiam Auf...

Franz Aufmann - Czw 08 Cze, 2006 00:29
Temat postu: Punkt Oporu "Jastarnia"
Witam serdecznie sympatyków fortyfikacji,
Wiem, że sprawy poruszane w temacie „Pierwsze jaskółki…” nie są tajemnicą dla zaawansowanych fanów fortyfikacji takich jak kolega Karbol czy Darula. Ten temat przeznaczony jest dla wszystkich początkujących.
Poniżej wklejam jedno zdjęcie, prezentujące jedno z dzieł punktu oporu Jastarnia – Polskie fortyfikacje z 1939 roku. Wybrałem to zdjęcie, gdyż prezentuje jedno z dzieł i tablicę zawierającą opis dzieła.

Bardziej zainteresowanych, odsyłam do odrębnego tematu PO Jastarnia, prowadzonego przez kolegę Korbola. Tam znajdziecie bardzo dobrą dokumentację fotograficzną aktualnego stanu tych fortyfikacji.
Pozdrawiam
Auf….

Max - Pon 12 Cze, 2006 13:13

Widziałem dobry reportaż Korbola z punktu oporu Jastarni. Schrony mają świetny stan, a kamuflaż dodaje im blasku. Więcej ścieżek, hasło dnia.

Max

Franz Aufmann - Sro 12 Lip, 2006 22:39

Czy może trafić się po drodze?
Ścieżka......, zdradzę zainteresowanym nie jest zła. Ta w środku to 90P9.
Auf...

Franz Aufmann - Czw 03 Sie, 2006 21:46

Zupełnie niespodziewanie zrobiliśmy małą wyprawę na Pommernstellung. Oczywiście znawcy tematu, zarzucą mi brak konsekwencji, gdyż fortyfikacje nie są polskie. Tak, nie są polskie, ale w temacie „Pierwsze jaskółki” mówimy najczęściej o ścieżkach dydaktycznych na terenie Polski. Jestem przekonany, że należy promować wszystkie fortyfikacje na terenie Polski, bez zacięć. Niemieckie, czy sowieckie, bliższe sercu polskie, są równie ciekawe, bo jeszcze nie do końca poznane i wszystkie wątpliwości nierozwiązane.
Do B-Werka w Starym Osiecznie trafiliśmy jak po sznurku, wiadomo precyzyjna informacja od wielbiciela Pommernstellung na naszym szanownym forum.
Auf…

Tamil - Sro 22 Lip, 2009 11:47

Auf, mam pytanie dotyczące ścieżki dydaktycznej Bogdałów. W necie jest dostępne są informacje z mapką, ale bez danych GPS.

Mogę prosić o parę "dobrych" rad, typu:
- jak dojechać?
- skąd zacząć?
- co należy "zaliczyć"?
- czego unikać?

Tamil