Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

Fortyfikacje poza Polską - Fortyfikacje Czech - wakacyjny wyjazd...

Darula - Pon Lip 24, 2006 11:17 am
Temat postu: Fortyfikacje Czech - wakacyjny wyjazd...
Już czas przygotować plan zwiedzania fortyfikacji czeskich za naszą południową granicą na wakacyjny wyjazd. Pierwszy dzień to Twierdze Dolnego Śląska - Kłodzko i Srebrna Góra, drugi to będą właśnie kolorowe bunkierki, ale tez coś z szarego betonu jeszcze nie przystosowanego do masowego najazdu przez turystów w lakierkach, garniturach....

Na początek widok z lotu ptaka na rejon Nachodu i Dobrosova z zaznaczonymi obiektami, które planujemy odwiedzić. Mamy jeszcze w planie arytyleryjską grupę warowną "Stachelberg" z podziemna trasa turystyczną.

Franz Aufmann - Wto Lip 25, 2006 4:47 pm

Z lotu ptaka, wszystko wydaj się inne. Podoba mi się to rozwiazanie. Brakuje jeszcze tylko poruszającego się czerwonego punkciku, pokazującego pozycję Daruli w poternach Dobrosova.

Auf...

Darula - Wto Lip 25, 2006 7:26 pm

Punkcik przesuwajacy sie po zdjeciu napewno kiedys będzie. Widok na prezentowanych zdjęciach nie jest współczesny, dlatego może wprowadzać w błąd. Dobrosov wygląda teraz tak :cool:
Max - Pią Lip 28, 2006 9:39 am

Darula, czy rzeczywiście planujesz taki rajd. W Dobrosovie jest krótka i długa trasa. Długa trasa jest w czasie czeskiego święta. Jest ciekawsza. Obejmuje schron z ciekawym antypolskim rysunkiem. OOK za dużo powiedziałem. Sam musisz to zobaczyć. Ale, wydaje mi się, że Hanicka, czy Bouda są ciekawsze. Auf tam bywał....
Max

Darula - Wto Sie 01, 2006 10:34 pm

No to juz po zwiedzaniu - na poczatek "Twierdza Dobrosov". Niestety Jerab zamkniety, ale rysunek znam z literatury. Dobrosov piekny, trasa super, podziwiam za to Czechów. Zdjecia podziemne (ze wzgledu na specyfike zwiedzania) z ręki i bez lampy błyskowej :razz:
Darula - Sro Sie 02, 2006 9:05 pm

Kolejne obiekty zwiedzane do późnego wieczora...
Franz Aufmann - Sro Sie 02, 2006 10:57 pm

Dobry wieczór Darula,
Fajnie to zrobiłeś. Masz u mnie plus. Ja też „Jerab” nie zaliczyłem za pierwszym razem. Mając już pewne doświadczenie po pierwszym pobycie, zrobiłem drugie podejście (oczywiście z dodatkowymi dziełami). Warto było. Nigdy bym nie dał wiary, że eksplozja może dokonać takiego przesunięcia, zauważalnego dla takiego „gapowicza” jak ja.
Auf…

Szkoda, że nie zaznaczyłeś, że armata jest drewniana....????????????? Jest to drobiazg, a tak prywatnie, to trochę zazdroszczę ci tego WSPANIAŁEGO WYJAZDU. To chyba u "bunkrowców" normalne.

JanW - Nie Sie 13, 2006 11:43 am

Wracając do domciu zwiedziłem w lipcy Dobrosov i Brezinkę. W Brezince podobało mi się nadwyraz. Zawsze wożę ze soba moje wybrane fotki z FF OWB i po pokazaniu ich porozmawiałem trochę z przewodnikami. Miałem też możliwość "obejrzeć rękoma" najważnejsze eksponaty. Armata robi wrażenie. Ciekawe czy to prawda co mówił przewodnik . Mianowicie informuje, że artmtę ta pozyskali w drodze wymiany w Norwegii , gdzie wywieźli ja Niemcy . I okazało się że ta armata była zamontowana przed wojną w tym schronie. Ciekawe czy to prawda , czy tylko taki "news".
Darula - Nie Sie 13, 2006 9:58 pm

Prawda, prawda, jest to dokładnie ta sama armata, która została zamontowana na "początku". Wiedziałem o tym, juz od dłuzszego czasu i chciałem sie przekonac na własne oczy jak to teraz wygląda. Jest SUPER. Dziwnie wygląda tylko ta wypastowana podłoga, w tym względzie z rekonstrukcja troszeczke przesadzili :wink:
Franz Aufmann - Nie Sie 13, 2006 10:28 pm

Darula napisał/a:
Prawda, prawda, jest to dokładnie ta sama armata, która została zamontowana na "początku". Wiedziałem o tym, juz od dłuzszego czasu

Oryginalne armaty ppanc, znajdują się w dwóch czeskich tradytorach. Jeden został już pokazany przez Darulę. Jest to Brzezinka. Drugi zostaje jeszcze wielką tajemnicą.

Auf….

Max - Sro Sie 16, 2006 8:29 am

Jaka znowu tajemnica. Schron Alej w Darkowicach (mogę nazwę miejscowości trochę zniekształcić), ale pod, na mapie nad Hlucinem.
Max

Franz Aufmann - Sro Sie 16, 2006 7:59 pm

Witam,
Od kiedy oryginał armaty jest w Dobroszowie? To mogą być ostatnie dwa lata.
Darula wiesz może?
Pozdrawiam
Auf...

Darula - Sro Sie 16, 2006 9:11 pm

W Dobroszowie sa repliki z drewna, orginał ppanc-a jest w Brzezince. Dokładnie ta sama, która była zamontowana w 1938(?), a odzyskana z Wału Atlantyckiego.
Franz Aufmann - Sro Sie 16, 2006 9:36 pm

Witam,
Rajd po czeskich schronach i grupach warownych wykonałem w dwóch turach w latach 2003 (okolice Nachodu i Ostravy) i 2004 (okolice Rokytnic i Kraliky). Wiedziałem o replikach drewnianych. Wiem że w N-S 82 Brezinka i MO-S19 Alej są aktualnie oryginalne 4 cm protitankovy kanon vz. 36 sprzężony z karabinem maszynowym. Czytając posty zwątpiłem w aktualność moich informacji i zadałem pytanie wprost.
Dzięki za odpowiedź,

Pozdrawiam Auf…

Co oznacza: Oczekuje na akceptacje?

Daga - Pią Paź 02, 2009 11:28 pm

Fotonjusy z Czech - twierdza Josefov, w kierunku na Hradec Kralove
Daga - Pią Paź 02, 2009 11:30 pm

cd.
Daga - Pią Paź 02, 2009 11:31 pm

c.d.
Helmut - Sob Paź 03, 2009 6:43 pm

Temat ciekawy i można odpocząć od polskich twierdz :) Bardzo ładne foty!

Z lotu ptaka:

Mapka z 1781:

darecki - Nie Paź 04, 2009 11:23 am

Może krótka historia? ;)
Helmut - Nie Paź 04, 2009 8:40 pm

Darecki nie wiem czy to mnie prosisz do tablicy ;) , ale ok...

Pierwotnie Twierdza Ples (po roku 1790 zmiana nazwy przez Cesorzo Leopolda II na niem. Festung Josephstadt) znajdująca się w czeskim mieście Jaroměř (dzielnica Josefov), została wybudowana w latach 1780-1787 na polecenie Cesorzo Józefa II :) , zaprojektowana przez francuskiego inż. Claude-Benoit Duhamel de Querlonde - nie udało mi się znaleźć czy dzięki niemu wybudowano jeszcze inną twierdzę.

Twierdza miała za zadanie ochronę wschodniej granicy Austrii przed Prusami. Powierzchnia twierdzy wynosi łącznie 289 ha, mogło w niej stacjonować 12 tysięcy żołnierzy i zgodnie z założeniami mogła bronić się przez 5 miesięcy.

Centrum twierdzy położone było na wzniesieniu u spływu rzek Łaby i Metui, a przedmoście chronione było przez tzw. umocnienia koronowe. W razie ataku obrońcy mogli przegrodzić rzeki i zatopić okoliczne tereny.
Wybudowana dużym wysiłkiem nowoczesna (według XVIII-ej myśli wojskowej) twierdza nie miała możliwości sprawdzenia się w boju podczas żadnej z wojen. W XIX wieku wykorzystywano ją jako więzienie - po powstaniu styczniowym więziono tutaj m.in. generała Mariana Langiewicza. W 1888 Josefov stracił status twierdzy, rozpoczęto też stopniową likwidację fortyfikacji, z których jednak znaczna część przetrwała do dzisiaj. Josefov pozostał także miastem garnizonowym. W czasie I wojny światowej w środku przetrzymywano jeńców wojennych z Rosji, Serbii i Włoch. W czasie kolejnej wojny stacjonowali w niej Niemcy, a w latach 1968-1991 żołnierze sowieccy.

Żródło: Wikipedia

Daga - Wto Paź 06, 2009 7:19 pm

Rychory k. Zaclerza, rezerwat Dvorski les i inne widoczki:)
Daga - Wto Paź 06, 2009 7:43 pm

cd.
darecki - Sro Paź 07, 2009 12:47 pm

Nie ma to jak wilgotny, omszały beton w dotyku :) A ten zapach......
Daga - Sro Paź 07, 2009 3:24 pm

Tak, zwłaszcza ten zapach....
Owicz - Sro Paź 07, 2009 6:07 pm

Takie też chce żyć ...
Dago, czy robiłaś może zdjęcie tablicy informacyjnej przy ropiku?

Daga - Sro Paź 07, 2009 6:44 pm

Tablice
Owicz - Czw Paź 08, 2009 9:03 pm

Jak jest "łał!" po czesku? ;) Rysunki mnie oczarowały ...
darecki - Pią Paź 09, 2009 12:23 pm

Ten jeden obiekt wygląda jak wielkie ciacho na rysunku... ;)
Daga - Pią Paź 09, 2009 1:03 pm

I tyko jedzenie Ci w głowie:) :razz:
darecki - Pią Paź 09, 2009 6:14 pm

Już widzę dwa ciacha :)
Helmut - Pią Paź 09, 2009 6:50 pm

Daga według słownika internetowego wow to:

páni! - pol. pan, dżentelmen
pomalé kolísání - pol. powolne kołysanie
senzace - pol. sensacyjny, przen. (nápad) wspaniały, cudowny
kolísání - pol. wahanie, chwiejność, wibracje
nadchnout - pol. natchnąć; zachwycić (kogo czym)

Pozostaje pisać Wow! ;)

Helmut - Pią Paź 09, 2009 6:58 pm

Jeszcze chciałem dodać ze Słowacji ;)

wow - ohromný úspech

JanW - Czw Mar 22, 2018 12:45 pm

W maju będę w Kowarach. Czy ktoś może podać namiary - "miejscówki" na fortyfikacje po czeskiej stronie?
darecki - Czw Mar 22, 2018 8:47 pm

To może Owicz coś podpowie?
DaSk - Pią Mar 23, 2018 8:24 pm

Taka internetowa mapka z Czech

http://mapa.opevneni.cz/

Ja zazdroszczę takiego opracowania.

JanW - Nie Mar 25, 2018 2:47 pm

Dzień. Minimum słów, maksimum treści. 🤣
darecki - Sob Sie 04, 2018 1:39 pm

JanW, pochwal się co widziałeś :) Chętnie też zobaczę coś ciekawego, szczególnie interesują mnie duże "grupy". Na ile warto zobaczyć i którą najbardziej?