Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

Recenzje, wystawy, wyprawy i zapowiedzi - Dyskusje, wystawy itp.

JanW - Wto 17 Paź, 2006 18:25
Temat postu: Dyskusje, wystawy itp.
Proponuję w tym wątku umieszczać informacje na temat umocnień , które nie pasują do tematycznych działów.
pierwsza informacja to : Zaproszenie na wystawę autorską "Fortyfikacje - ukryte piekno" kolegi Condora - Lech Hoffa w Poznaniu Stary Rynek 3 tzw. ODWACH" do 31-11br. Jadę w niedzielę , telefon do galerii podam jutro jak ktoś jest zainteresowany.
druga informacja - ciekawa dyskujsja o korytarzach MRU na stronie : http://www.poszukiwaniesk...der=asc&start=0
Miłego czytania. JanW

darecki - Wto 17 Paź, 2006 18:31

witaj!

Przeniosłem ten wątek z "różności" do nieco zmodyfikowanego działu.

Odnośnie wystaw to zapraszam wszystkich zainteresowanych na zwiedzanie niemieckiego schronu przeciwlotniczego z 1944 roku w dniu 19 listopada 2006r.
Obiekt zostanie udostępniony do zwiedzania tylko przez jeden dzień (niedziela). Wkrótce więcej szczegółów.

pozdrawiam

JanW - Sro 18 Paź, 2006 18:18

Wydawnictwo DONJON wydało wznowienie "Katalog FF OWB". Pozycja przedstawia tylko odcinek centralny. Dodano kilka rysunków jazów, zapór it. Cena 40-45 zł. Miekka okładka , Format A5.
Franz Aufmann - Sro 18 Paź, 2006 18:46

Cześć,
Gdzie można kupć tę publikację?

grze$ - Sro 18 Paź, 2006 19:32

Można kupić bezpośrednio u autorów za 35 zł; można kupić na allegro za...43 zł u daleszego znajomego autorów.
JanW - Czw 19 Paź, 2006 16:09

Robert Jurga
Wydawnictwo Donjon
Boryszyn 33 66-218 Lubrza ,
telefon 0683813432

Franz Aufmann - Pią 20 Paź, 2006 22:47

JanW napisał/a:
Fortyfikacje - ukryte piekno" kolegi Condora

JanieW, dziękuję za info. Będę w Poznaniu 27.10.2006 i wybieram się na wystawę Kondora. Swojego czasu czytałem dziennik z wypraw. Teraz chcę zobaczyć fotografie.
Auf...

W sprawie publkcji zadzwonię.

JanW - Wto 14 Lis, 2006 17:43

W dn. dzisiajszym zwiedziałem wystawę zdjęć kolegi Lecha Hoffa - "Condora", o której pisałem wcześniej. Na wystawie pokazanych jest ok.50 zdjęć z FF OWB oraz poznańskich fortów : Ia, III, Va , VII i IX. Dla mniej wtajemniczonych nakreślono krótki rys historyczny Twierdzy Poznań oraz MRU. Mnie zaciekwawiły szczególnie zdjęcia z fortów , ukazujących to , czego do tej pory nie zgłebiałem. MRU jest mi znane , ale niektóre zdjęcia potrafiły mnie mile zaskoczyć. Zdjęciom towarzyszyły odgłosy kroków , plusk kropel wody nagrane w systemie podziemnym MRU. 50 zdjęć jest też zamieszczone w małej barwnej książeczce , która można nabyć za jedyne 12zł. Myślę ,że warto. Wystawa jest czynna do 30-11br. Polecam.
Franz Aufmann - Sro 15 Lis, 2006 00:04

Wystawa godna polecenia. Czasami jest to MRU jakiego nie znamy. Wizja i fonia współgrają tak niespodziewanie, że sam kilka dni później uciszałem Maxa, aby słyszeć spadające krople w schronie w Trąpkowicach.

pozdrawiam Auf...

JanW - Czw 16 Lis, 2006 17:00

Jeszcze fotka autora i art. z prasy poznańskiej.
Helmut - Czw 16 Lis, 2006 19:56

Widze ze ten kto pisał ten artykuł nie jest obeznany w temacie, wystarczy spojrzeć na zdjęcia Daruli, Korbola czy Aufmanna to dzieła sztuki... zreszta każdy kto robi foty fortyfikacji stara się je robić dobrze, a jak jest taka możliwości to nawet lepiej.
darecki - Czw 16 Lis, 2006 21:47

jeszcze nie każdy z nas miał wystawę ;)
Franz Aufmann - Czw 16 Lis, 2006 21:50

Helmut napisał/a:
Widze ze ten kto pisał ten artykuł
zna się lub nasze poglądy dotyczące piękna fortyfikacji uwiecznionych na dobrych fotografiach, są zbieżne. Wystawę widziałem. Fotografie naprawdę są dobre. Staram się być obiektywny. Auf….

Mówiąc prawdę, nie tak cobie wyobrażałem Condora. Kiedyś jednym tchem czytałem jego wspomiemia (dziennik) z wypraw na MRU.

JanW - Pią 17 Lis, 2006 19:23

Auf , była kiedyś stronka o wyprawach na MRU [ i innych sprawach dot. MRU ] , chłopaka z Poznania , ale to nie był Condor. Nie pamietam imienia , spotkałem go w Boryszynie w 2004 roku.

A jakby ktoś chciał, aby mu kupić i wysłać ta książeczkę z fotkami z wystawy to proszę o kontakt na priv.

Franz Aufmann - Sob 18 Lis, 2006 03:10

@JanW,
Wiem, że to nie na temat i post może być skasowany (mimo, że Auf... jestem). Miałem to kiedyś w postaci jednego pliku. Nick był raczej Kondor. Może sie mylę. Przy awarii mojego dysku parę spraw mi uciekło. Nie będę pisał, ale zadzwonię.
Pozdrawiam Auf...

Dawno Cię nie widziałem na "Fortyfikacjach niemieckich". Jeżeli Condor będzie miał "coś z tego", to chcę być posiadaczem. Możesz wysyłać.

JanW - Sob 18 Lis, 2006 11:19

Dobra troche przegnę. Nie mieszkam w Poznaniu , mam tam siosrtę , więc jak ktoś jest chętny, aby mu kupić tą książeczkę ze zdjęciami za 12 zł [ barwne ] to prosze dać znać na maila 1kret@wp.pl. Reszte już ustalimy. Wystawa czynna do 30-11. Auf , Ty już masz zamówioną. :)
darecki - Sob 18 Lis, 2006 19:35

Panowie zapraszam jutro na naszą wystawę a piękne na niej rzeczy są że ho ho.. niestety tylko jeden dzień..
a później to zobaczymy :)

pozdrawiam

Condor - Sob 18 Lis, 2006 23:23

Aufmann napisał/a:
Helmut napisał/a:
Widze ze ten kto pisał ten artykuł
zna się lub nasze poglądy dotyczące piękna fortyfikacji uwiecznionych na dobrych fotografiach, są zbieżne. Wystawę widziałem. Fotografie naprawdę są dobre. Staram się być obiektywny. Auf….

Mówiąc prawdę, nie tak cobie wyobrażałem Condora. Kiedyś jednym tchem czytałem jego wspomiemia (dziennik) z wypraw na MRU.

Aż tak źle wyglądam? Nie zamieszczalem nigdzie mojego dziennika. może kiedys to zrobię, mam zapiski od 1983r.

darecki - Sob 18 Lis, 2006 23:42

Śliczne zdjęcie... :shock:
Może Kolega zdradzi jakąś technikę dla nas młodych adeptów podziemnej fotografii?

Condor - Nie 19 Lis, 2006 00:11

Jasne, co chcesz wiedzieć? To chyba temat do kącika foto...
Franz Aufmann - Nie 19 Lis, 2006 14:47

Prowokowałem kilka razy i już myślałem, że to wszystko mi się nie uda.

Witam serdecznie na naszym Forum Condora.

Wiem, że moja propozycja jest bardzo nieśmiała i może być przez Ciebie nie zaakceptowana. Kącik porad foto, to według mnie skromny początek. Ja przez cały czas myślałem zupełnie o innym rozwiązaniu. Bardzo proszę rozważ taką propozycje. Czy nie mógłbyś na naszym Forum zaprezentować swoich zdjęć. Wiem, że prezentacja zdjęć na Forum nie odda atmosfery Wystawy z Poznania, ale chciałbym aby nasi koledzy mieli możliwość poznania Twoich zdjęć. Większość kolegów jest z Krakowa. Ja o Twojej wystawie dowiedziałem się od JanaW.

Pozdrawiam Auf…

Condor - Nie 19 Lis, 2006 15:20

Helmut napisał/a:
Widze ze ten kto pisał ten artykuł nie jest obeznany w temacie, wystarczy spojrzeć na zdjęcia Daruli, Korbola czy Aufmanna to dzieła sztuki... zreszta każdy kto robi foty fortyfikacji stara się je robić dobrze, a jak jest taka możliwości to nawet lepiej.

Tekst opisujący moją wystawę został napisany przez pana Grzegorza Sporakowskiego, który opublikował wiele ciekawych artykułów na temat architektury militarnej i tajemnic drugiej wojny światowej.
Jest to dziennikarz, którt widział setki zdjęć o tematyce fortyfikacyjnej, więc nie oceniaj zbyt pochopnie osoby, której nie znasz...

Condor - Nie 19 Lis, 2006 15:25

Aufmann napisał/a:
Prowokowałem kilka razy i już myślałem, że to wszystko mi się nie uda.

Witam serdecznie na naszym Forum Condora.

Wiem, że moja propozycja jest bardzo nieśmiała i może być przez Ciebie nie zaakceptowana. Kącik porad foto, to według mnie skromny początek. Ja przez cały czas myślałem zupełnie o innym rozwiązaniu. Bardzo proszę rozważ taką propozycje. Czy nie mógłbyś na naszym Forum zaprezentować swoich zdjęć. Wiem, że prezentacja zdjęć na Forum nie odda atmosfery Wystawy z Poznania, ale chciałbym aby nasi koledzy mieli możliwość poznania Twoich zdjęć. Większość kolegów jest z Krakowa. Ja o Twojej wystawie dowiedziałem się od JanaW.

Pozdrawiam Auf…

Już dwie foty są w dziale ALBUM. Jeszcz coś dodam:)

Helmut - Nie 19 Lis, 2006 18:22

A to w takim razie przepraszam, ale musze powiedziec ze wiekosc dziennikarzy piszacych artykuly o fortyfikacji, pisze bez konsultacji lub bez posiadania odpowiedniej wiedzy na dany temat, zreszta w każdej dziedzinie życia się to przejawia :)

PS Piekne zdjęcia, bajkowe :)

darecki - Nie 19 Lis, 2006 20:06

Witajcie!

Faktycznie dobrym miejscem do dyskusji na tematy technik przy wykonywaniu zdjęć przy dlugich czasach naświetlania jest kącik foto w którym zalozylem wlasnie temat. Gorąco zapraszam Condor do dyskusji w tym temacie.

pozdrawiam!

JanW - Sro 20 Mar, 2013 13:16

II Międzynarodowa konferencja naukowa
MIĘDZYRZECKI REJON UMOCNIONY
80 LAT ZABYTKU ARCHITEKTURY
OBRONNEJ
MUZEUM FORTYFIKACJI I NIETOPERZY W PNIEWIE
Pniewo /Sala Wiejska/ 22.3.2013 (piątek)
wstęp wolny

PROGRAM:

10.00: Rozpoczęcie konferencji, powitanie gości

10.20-10.45: prof. dr hab. Tomasz NODZYŃSKI – Uwagi o położeniu ekonomicznym prowincjiGrenzmark Posen-Westpreussen

10.45-11.10: Robert MICHALAK – Koleje żelazne Frontu Ufortyfikowanego Łuku Odry-Warty 1936-1945

11.10-11.35: Maja CIERNIEWSKA, Maksymilian CIERNIEWSKI – Kolej podziemna MRU – plan i realizacja

11.35-12.00: Petr SUCHANEK, Libor MARTINU, Vladimír KAMENICKY, Miroslav URBAN – Sieć łączności MRU w świetle najnowszych ustaleń

12.00-12.30: [Przerwa na kawę]

12.30-12.55: Grzegorz URBANEK – Od frontu fortecznego po pozycję uzbrojeniową. Plac budowy MRU w latach 1937-39

12.55-13.20: dr Janusz MINIEWICZ – Niemiecka koncepcja frontu ufortyfikowanego

13.20-13.55: dr Jacek BIESIADKA – Formy niemieckiej fortyfikacji stałej w latach 1933-38

13.55-14.20: Maksymilian FRĄCKOWIAK – Ekshumacje żołnierzy poległych na terenie powiatu
międzyrzeckiego przeprowadzone w latach 1999-2012

14.20: Promocja publikacji Andrzeja CHMIELEWSKIEGO – 1945 Policko. Krwawa pułapka

Ok. 14.40: Dyskusja, zakończenie sesji