Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Pią Paź 21, 2011 9:56 am
Niepołomice
Autor Wiadomość
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro Sty 19, 2005 1:52 pm   Niepołomice

czy posiadacie informacje na temat dywizjonu pociągów pancernych z Niepołomic?

Shiman
[Usunięty]

Wysłany: Pią Lis 25, 2005 11:33 am   

Posiadamy ale ich nie sprzedamy!!!!!

A tak na poważnie to pewna "skarbnica" wiedzy o Niepolomicach jest ksiazeczka p. Bronislawa Koniecznego pt "Moj wrzesien 1939". (nawiasem mowiac mam ja).

Podaje on m.in strukture osobowa 2 dywizjonu pociagow pancernych, opisuje ich losy w 2 wojnie a takze jaki charakter mialy poszczegolne wagony w skladach. W sumie ciekawa publikacja. Smaczku jeszcze dodaje fakt, ze autor podczas kampanii wrzesniowej byl zaopatrzeniowcem 2 dywizjonu pociagów pancernych i ukazuje ten temat troche od podszewki.

Ksiazka ma charakter pamietnikow i zawiera tez kilka zdjec polskich pociagow.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pią Lis 25, 2005 12:07 pm   

specjalistą od pociągów i Niepołomic jest nasz Loczek, ale coś nie za bardzo sie chce chwalić swoją wiedzą ;)

ja tez mam fajny artykulik apropos Niepołomic i w chwili wolnego czasu go umieszcze na forum.

jesli chodzi o same Niepołomice to polecam zobaczyc resztki strzelnicy C.K. (przebudowanej) niedaleko ulicy Komandosów - za niedługo nic z niej nie zostanie...

pozdr

Shiman
[Usunięty]

Wysłany: Sob Lis 26, 2005 7:08 pm   

Wiesz, mnie tam jakos specjalnie pociagi nie interesuja ale natknalem sie na ksiazeczke i dziele sie wiedza. :)

Ksiazke, jezeli Cie interesuje to moge przyniesc na nastepne spotkanie Rawlinu.
Pozdro 8)

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob Lis 26, 2005 7:11 pm   

Przynieś, bo to już niebawem 7 grudnia będzie :)

pozdr

Shiman
[Usunięty]

Wysłany: Nie Lis 27, 2005 11:33 am   

jasne, jezeli tylko nie zapomne 8)

pozdro

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Wto Gru 06, 2005 11:49 pm   

Książka super, bardzo polecam. Wspaniałe ukazanie pierwszych dni wojny jak to naprawde wyglądało. Nie ma tu bohaterskich szarzy, czy tez obrony do ostatniego naboju. Prosta historia człowieka, któremu przyszło brać udział w tych wydarzeniach. Jeszcze raz polecam.

PrawyPolak 
bunkrołazik

Wysłany: Sro Cze 27, 2007 2:13 pm   

Cytat:
specjalistą od pociągów i Niepołomic jest nasz Loczek, ale coś nie za bardzo sie chce chwalić swoją wiedzą

Jest jakaś pozycja w ujęciu Małopolski? Interesuje mnie Małopolska Zachodnia zwłaszcza czyli między Krakowem a Oświęcimiem, ale nie tylko II wojna, linie tu są z 1884 roku, ta przez Trzebinię chyba starsza... od tej przez Skawinę. Do tego linia na Bielsko Biała przez Wadowice, czy do Żywca przez Suchą Beskidzką. Kraków to potężny węzeł. Założyłem ogólny wątek o Małopolsce, tam proponuję się skupić, temat jest CIEKAWY w całokształcie. Do wątków zawężonych muszą być pasjonaci specjaliści... a chyba nie ma tu takich póki co.

Bunkry na torach :mrgreen: To jest to!

A może jakieś wagony, lokomotywy pancerne rdzewieją i trzeba im pomóc? Gdyby były to nasze podkrakowskie jednostki to warto, zresztą każde można umieścić w Chabówce, przydałby się taki skansen gdzież bliżej Krakowa... w Przeciszowie mamy bocznicę na stacji :) Inne stacje jak np węzłowe Spytkowice tym bardziej. Linia między Krakowem a Oświęcimiem to dobre miejsca na takie skanseny kolejowe. Nie rezygnujcie z tematu pociągów pancernych w Małopolsce, to ma SENS.

Odpowiedz do tematu