Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Sens Powstania Warszwskiego
Autor Wiadomość
panzer
[Usunięty]

Wysłany: Nie 26 Sie, 2007 18:27   Sens Powstania Warszwskiego

Witam!

Jakie były korzyści a jakie straty poniesione przez AK w czasie powstanie i czy Waszym zdaniem wogule sie to opłacało?

Jakie są Wasze opinie na ten temat?

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie 26 Sie, 2007 20:06   

Kolego, masz problemy ze skleceniem jednego zdania w języku polskim a zastanawiasz się nad sensem Powstania. Poczytaj najpierw troszkę, zdobądź wiedzę na temat realiów okupacji i tego co mieszkańcy Warszawy (i nie tylko) przechodzili...

Nie "wogule", bo nie wiem co to jest Wogul, tylko jak już to "w ogóle". Ściągnij sobie nowego Firefoxa, który będzie myślał za Ciebie i zaznaczał sam błędy.

pozdr

Hanz
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Sie, 2007 12:25   

Bardzo przepraszam za brata. Mówiłem mu, ale on nie słuchał :neutral:

panzer
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Sie, 2007 13:07   

korbol napisał/a:
Poczytaj najpierw troszkę, zdobądź wiedzę na temat realiów okupacji i tego co mieszkańcy Warszawy (i nie tylko) przechodzili...

Tak się składa że czytałem o tym dużo i wiem więcej niż myślisz! :mad:

Helmut 
zwyczajny admin, żaden specjalista..
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Pon 27 Sie, 2007 13:16   

Temat wydaje mi się poważny, ale to co się tu dzieje do rzeczy poważnych nie należy. Proszę panzer się zastanowić co chcesz Nam przekazać, podać swoje wnioski i przemyślenia, ewentualnie postawić jakaś teze (wszystko w poprawnej pisowni), w przeciwnym wypadku post zostanie usunięty.

panzer
[Usunięty]

Wysłany: Sro 29 Sie, 2007 11:24   

Czy to powstanie mogło rozpocząć się później?

Powstańcy postanowili rozpocząć działania, kiedy Armia Radziecka zbliżała się do Warszawy, z nadzieją że Rosjanie im pomogą. Była to złudna nadzieja, gdyż Stalin chciał czekać aż powstanie się wykrwawi i wtedy dopiero zająć stolicę.Była próba przeprawy przez 1 Armię ludowego Wojska polskiego,ale nie powiodła się.
Czy powstańcy mogli zaczekać na Armię Czerwoną i wtedy dopiero się ujawnić? Gdyby Stalin kazał ich zamknąć i rozstrzelać lub wywieźć,świat nie mógłby już patrzeć na to bez reakcji. A tak AK została rozbita a gdy przyszli rosjanie resztki sił zostały wywiezione do obozów. O to chodziło Stalinowi gdyż wkroczył do miasta nie jako pomocnik ale jako wyzwoliciel.
Ale patrząc na to z drugiej strony powstańcy nie mieli za dużo czasu, niemcy rozpoczeli ostateczne przesiedlenia i nieszczenie stolicy po nieudnaym powstaniu w gettcie żydowskim.
Więc jednym z głównych powodów niepowodzenia była wiara w rosjan i ich pomoc.
Gdyby przyjrzeć się bliżej natarciu Armii Czerwonej, to była ona już wykończona przy nieustannych atakach na niemców, musiała uzupełnić stany osobowe, poczekać na zaopatrzenie ale prawdopodobnie była jeszcze w stanie wkroczyć do Warszawy i pomóc powstańcom. Anglicy i Amerykanie starali się pomóc zrzucając zaopatrzenie walczącym Polakom ale Stalin zakazał lądowań alianckich samolotów na terenie okupowanym przez Sowietów. Przez 63 dni rosjanie przyglądali się klęsce Polaków i ich stopniowej zagładzie.
Czemu Powstańcy uwierzyli że rosjanie im pomogą? Poznali już przecież Rosjan poprzez pakt Ribbentrop-Mołotow i poprzez zbrodnię katyńską.
Na dodatek Alianci nie byli nic w stanie zrobić, polska nie była dla nich warta utracenia sojuszu ze Związkiem Radzieckim a co za tym idzie możliwe przegranie wojny.

Moim zdaniem powstanie w tym okresie nie miało sensu ale było konieczne. Choć ułatwiło zadanie przejęcia władzy w Polsce Rosjanom. Ale pokazało światu jeszcze raz że Polska potrafi walczyć i ginąć z honorem....

[Helmut: Prosze nie szydzić z moich postów. Dalej polecą ostrzeżenia.]

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sro 29 Sie, 2007 14:26   

Jeśli chodzi o powstanie warszawskie to nie podoba mi współczesne upolitycznianie i zafałszowywanie tego co działo się podczas tego powstania. Ilekroć mówi się o powstaniu warszawskim to mówi się tylko, że walczyły tam tylko oddziały AK. Zupełnie pomija się fakt, że w powstaniu warszawskim walczyło bardzo dużo żołnierzy AL. Nawet gdzieś spotkałem się z takimi danymi, że żołnierze AL stanowili około 10% wszystkich walczących powstańców. Czytając relacje walczących powstańców często można trafić na takie informacje, że oddziały AL oraz AK walczyły wspólnie. Nawet były przypadki, że walczyły połączone oddziały AK i AL Pod koniec powstania częste były przypadki, że żołnierze AK przepływający na drugą stronę Wisły zdobywali legitymację od AL Bywało też na odwrót gdzie żołnierze AL którzy wiedzieli, że trafią do niewoli niemieckiej zdobywali opaski i legitymacje oddziałów AK.

Nie podoba mi się, że ilekroć wspomina się o powstaniu warszawskim to mówi się tylko o AK a zupełnie milczy się o żołnierzach AL. W końcu żołnierze AL też walczyli i ginęli w powstaniu. Te współczesne upolitycznianie powstania powoduje, że walka i śmierć żołnierzy oddziałów AL staje się choćby bezsensowna. To upolitycznianie powstania zafałszowuje historyczny obraz i sugeruje, że bohaterzy byli tylko po stronie AK

panzer
[Usunięty]

Wysłany: Sro 29 Sie, 2007 15:04   

Rozumiem i dzieki na informacje

Odpowiedz do tematu