Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Pią Paź 21, 2011 9:51 am
rtm. Adam Henryk Bartosiewicz
Autor Wiadomość
Dana 
bunkrołazik

Wysłany: Sro Lis 28, 2007 6:45 pm   rtm. Adam Henryk Bartosiewicz

Poszukiwałam ze względów osobistych informacji na temat 1 Pułku Kawalerii KOP i w ten sposób weszłam na stronę www, na której był link kontaktowy z Panem. Czy może ma Pan jakieś informacje na temat rtm. Adama Henryka Bartosiewicza? Z tego co jest mi wiadome był On na początku IX 1939r. ( 5 IX został ranny w nogę i skierowano Go do szpitala w Łodzi) dowódcą szwadronu "Rokitno" wchodzącego w skład 1 Pułku Kawalerii KOP. Bardzo zależy mi na tych informacjach, gdyż rtm. Adam Henryk Bartosiewicz to brat mojej babci i interesują mnie jego losy. Wiem też, że do szpitala nie zgłosił się, lecz dotarł do miejscowości Sarny, gdzie formowano zapasowe jednostki kawalerii i po zajęciu Sarn 17 IX przez Armię Czerwoną został przez miejscowych Żydów wydany rosjanom i wywieziony do Starobielska (zginął w Charkowie). Jeśli dysponuje ktoś jakąś informacją na Jego temat to bardzo proszę o kontakt. Być może zna ktoś kogoś kto mógłby mi udzielić jakichś informacji. Jeśli tak to proszę o kontakt z tą osobą. Mój adres e-mail: danaprus@wp.pl Pozdrawiam.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro Lis 28, 2007 8:12 pm   

rtm. Bartosiewicz Adam s. Franciszka r. 1900 † Charków

Mianowany pośmiertnie na stopień majora Wojska Polskiego.
Niestety nie wiem nic ponadto :(

pozdrawiam

Dana 
bunkrołazik

Wysłany: Czw Lis 29, 2007 7:48 pm   

Te fakty są mi znane, ale dziękuję za chęci. Mam też taką prośbę. Wiem, że wujek posiadał odznaczenia, min. Medal Niepodległości, Krzyż VM. Na zdjęciu wujka, które posiadam jest ich pięć. Może udałoby się Panu rozpoznać jakie to są i który z nich to który, może trochę informacji na temat tego kiedy i za co mogły być nadane.O Krzyżu VM wiem, że otrzynał go w 1919r, ale o reszcie nic nie wiem. W związku z tym przesyłam to zdjęcie. Informacje te przydałyby mi się, gdyż razem z kuzynem próbujemy odtworzyć losy wujka. Jest to dla nas bardzo ważne i taka informacja mogłaby przydać się nam. Z góry serdecznie dziękuję za okazaną pomoc. Pozdrawiam.

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw Lis 29, 2007 9:12 pm   

Te odznaczenia są następujące:

Pierwszy z lewej to Order Virtuti Militari

Drugi od lewej to: Krzyż Walecznych 1920

Trzeci od lewej to: Medal Pamiątkowy za Wojnę 1918-1921

Czwarty od lewej to: Medal X-lecia Odzyskanej Niepodległości

Dana 
bunkrołazik

Wysłany: Czw Lis 29, 2007 9:31 pm   

Dziękuję bardzo za pomoc. A tak mówiąc po prostu to jesteście cudowni,że niesiecie pomoc ludziom w ich poszukiwaniach informacji. To, że jako historycy, miłośnicy zagadnień historycznych wymieniacie się swoimi poglądami to jest rzecz normalna. Wy jednak robicie jeszcze więcej, bo poświęcacie często własny czas, by odpowiadać na pytania takich osób, jak ja. Wielkie dzięki w imieniu wszystkich!

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw Lis 29, 2007 9:38 pm   

Mała korekta.
Zgodnie z listą nazwisk osób odznaczonych Orderem Virtuti Militari to można dowiedzieć się że rtm. Adam Henryk Bartosiewicz został odznaczony Orderem Virtuti Militari Krzyżem Złotym IV klasy nadawanym, w przypadku oficerów, za umiejętne dowodzenie oddziałem, połączone z osobistym czynem wybitnego męstwa i z narażeniem życia.
Ten order wygląda trochę inaczej niż fotka zamieszczona wyżej. Powinna być więc ta fotka:

Lista odznaczonych Orderem Virtuti Militari:

http://www.stankiewicze.com/vm/vm_b.htm

Dana 
bunkrołazik

Wysłany: Czw Lis 29, 2007 9:55 pm   

Dziękuję!!! :lol: Jeśli będzie Pan cokolwiek jeszcze wiedział to bardzo proszę o napisanie mi. Zgóry dziękuję.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw Lis 29, 2007 9:57 pm   

Safnat, dobra robota!

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw Lis 29, 2007 10:51 pm   

Jeszcze taka informacja dotycząca Krzyża Walecznych. Odznaczeniem tym mogły być nagradzane osoby za czyny męstwa i odwagi, wykazane w boju dokonane w okresie wojny 1918 –1920. Osoba odznaczona tym krzyżem miała szereg przywilejów a w tym prawo do niezwłocznego awansu o jeden stopień. Krzyż Walecznych został ustanowiony 11 sierpnia 1920 roku. Nadawanie Krzyży Walecznych zakończono w dniu 29 maja 1923 roku. Można więc z tego wnioskować że rtm. Adam Henryk Bartosiewicz między rokiem 1920 a 1923 awansował.

No i to już wszystko co na ten temat wiem :smile:

Odpowiedz do tematu