Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Schemat schronu - rozwiązania w schronach z 1939 r.
Autor Wiadomość
wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw 15 Paź, 2009 22:55   

Auf na temat mocowania ckm w Zygmuncie jak i wzmocnionych urbanach to nie pomogę. Zastanawiałem się, czy przypadkiem nie zastosowano jakiegoś rozwiązania z OWŚ . :roll: :idea: :cry:

Mam prośbę do administratorów .
Czy można tak skonfigurować program aby fotki wklejane do wątków były umieszczane jakoś normalnie (pierwsza wklejona fotka niech będzie pierwszą a nie ostatnią).

[ Dodano: Nie Paź 18, 2009 7:33 pm ]
Znalazłem wymiary płyty czerpni powietrza .Z moich zapisek wynika że średnica płyty wynosi 55cm.Błąd jaki wynika z naszych pomiarów może pochodzić ze sposobu pomiaru ewentualnie rodzaju miarki.
W paru innych schronach OWŚ z 1939 znajduje się chyba jeszcze parę takich płyt , może ktoś pokusi się o dokonanie pomiaru. :grin: wtedy będziemy mieli jakąś średnią

[ Dodano: Nie Paź 18, 2009 7:33 pm ]
Auf grubość płyty podana jest na rysunku .

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Nie 18 Paź, 2009 22:06   

Przyborów, obiekt "Rydz Śmigły", średnica 53cm.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Paź, 2009 18:16   

Witam,
Panowie, dziękuje serdecznie za informację. Brakuje mi grubości płyty.

Zaplanowałem sobie wyjazd na OWŚ. Przecież wiecie, że lubię do czasu do czasu pochodzić sobie po schronach. Moje zainteresowanie nadal budził schron do ognia czołowego, znajdujący się w pobliżu tamy w Wymysłowi. Umieściłem go w napiętym harmonogramie wyjazdu. Z Warszawy na Śląsk jest zirka trzy setki kilometrów. Wprawdzie pogoda nie był najlepsza, ale zerwałem się o piątej rano z ciepłego łóżeczka i już po 3 i pół godzinie jazdy autkiem mogłem szykować sprzęt pomiarowy na parkingu w pobliżu schronu. Miałem pomierzyć czerpnie i dwa pancerze pionowe dla ckm. Schron został wyposażony w dwa różnego typu pancerze z 1939 roku. Mój dobry humor zakłócił mały elemencie przy kracie antyszturmowej. To co zobaczyłem lekko poruszyło moje stargane nerwy i podniosło ciśnienie krwi. Dla całkowitej pewności, że się nie mylę i nie jest to zły sen, uszczypnąłem się dwa razy. Raz zrobiłem to delikatnie, ale drugi raz, dla całkowitej pewności znacznie mocniej ..... TO NIE BYŁ SEN.

Byłem tak zaskoczony, że zupełnie zapomniałem o celu mojego wyjazdu. Nawet nie pomierzyłem widocznej na zdjęciu czerpni.

Tego o czym pomyślałem i kilka razy powtórzyłem pod nosem, nie będę prezentował na forum.

Auf… lekko rozczarowany i .. pozdrawia wszystkich fanów fortyfikacji.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Paź, 2009 22:23   

wojtek1 napisał/a:
Auf grubość płyty podana jest na rysunku .

To już fatum :mrgreen:

Udało mi się zrobić to zdjęcie jeszcze we wrześniu. Schron nie był jeszcze zamknięty.

Auf...

Tamil 
bunkrolog

Wysłany: Czw 22 Paź, 2009 00:53   

Zastanawiam się nad zakresem wykonanych prac przy renowacji czerpni?
Czy czasem nie "pomalowano" i ponownie zamontowano tylko zewnętrzną płytę?

Na demontaż płyty jest kilka sposobów. Chyba nie konieczne jest skucie całej ściny aby zdjąć pancerz? Czy prości "złomiarze" nie robili tego lepiej?

Tamil

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw 22 Paź, 2009 13:04   

Tamil napisał/a:
Czy prości "złomiarze" nie robili tego lepiej?

To tylko jeden z wielu przykładów świadczących o tym, że osoby niekompetentne zabierają się za coś na czym się nie znają. Szacunek do polskich fortyfikacji manifestuje się ze względów ideologicznych, a nie architektoniczno-historycznych. Przykra sprawa... i smutna.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 23 Paź, 2009 23:27   

Cytat:
Schron uporządkowany staraniem Stowarzyszenia "Pro Fortalicium". W październiku 2005 został zamknięty i wkrótce ma być wyremontowany.

Witam,
W necie znalazłem kolejną informację o schronie z 1939 roku. Informacja jest prawdziwa, gdyż schron jest zamknięty na dwie kłódki. O tym mogłem się przekonać podczas dzisiejszego wypadu na OWŚ. Kolejne rozczarowanie nie dotyczy tym razem zamknięcia obiektu, ale faktu, że od 2005 roku nic nie zrobiono z wyjątkiem zamknięcia schronu. Jestem rozczarowany........

Nie wiem czy członkowie Stowarzyszenia "Pro Fortalicium" bywają na tym forum, ale mam serdeczną prośbę. Proszę o wykaz schronów:
- zamkniętych na kłódki,
- których nie można oglądać nawet z zewnątrz.

Chodzi w tym przypadku o informację czysto praktyczną. Zaoszczędzi mi rozczarowań i czasu. Wyeliminuję te obiety z programu wyjazdów na Śląsk. Nie pojawią się również krytyczne uwagi, dotyczące Stowarzyszenia "Pro Fortalicium".

Franz Aufmann pozdrawia zamykaczy schronów.

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon 26 Paź, 2009 11:51   

Auf, po takich kolejnych postach, to raczej Ty będziesz musiał poprosić o wykaz zamkniętych schronów, o ile taki istnieje. :wink: Nikt nie lubi krytyki. A tak naprawdę, to w jaki celu jeździsz po schronach i robisz ludziom problemy :mrgreen:

Matt
pozdro

matthias.skl 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto 27 Paź, 2009 17:47   

Franz Aufmann napisał/a:
Kolejne rozczarowanie nie dotyczy tym razem zamknięcia obiektu, ale faktu, że od 2005 roku nic nie zrobiono z wyjątkiem zamknięcia schronu. Jestem rozczarowany........

Powiem w skrócie: renowacja tego typu obiektu to nie jest kwestia kilku miesięcy. Spójrz chociażby na Świętochłowice. Działania rozpoczęliśmy na początku 2007 roku, a do schronu weszliśmy dopiero latem tego roku i od niedawna efekty naszych prac są już zauważalne. Nie w każdym obiekcie jest tak dobra sytuacja jak np. w Św-cach, gdzie praktycznie co sobotę ktoś działa (a nawet w tygodniu, zależy kto ma czas). Postęp prac na niektórych schronach jest znacznie wolniejszy z różnych przyczyn.

Matt napisał/a:
Auf, po takich kolejnych postach, to raczej Ty będziesz musiał poprosić o wykaz zamkniętych schronów

Auf, rozumiem że jesteś zdenerwowany, ale uważam że wcześniej mogłeś napisać na forum Pro Fortalicium ( www.gos.fora.pl ) w wątku z pytaniami do PF (lub po prostu zadzwonić do mnie, albo do innych członków PF, do których przecież masz kontakt). Zawsze można uzyskać najświeższe informacje, a nawet można się umówić na otwarcie danego obiektu.

Pozdrawiam :neutral:

Odpowiedz do tematu