Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
fotozagadka
Autor Wiadomość
paramedmir 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Pią Lip 22, 2011 7:59 pm   fotozagadka

podczas urlopowych wojaży po Polsce przejeżdżałem przez pewną miejscowość i taką to ulicę ujrzałem,myślę łatwa zagadka gzie jest zrobione to zdjęcie? Pozdrawiam wszystkich forumowiczów

LaTo 
bunkrołazik

Wysłany: Pią Lip 22, 2011 9:16 pm   

Słomniki

Por. Stanisław Brykalski „Kogutek” syn Jana i Marianny urodził się 6 kwietnia 1912 r. w Słomnikach. Pochodził ze starej, zasiedziałej od wielu pokoleń rodziny Brykalskich. Rodzice mieli dom duży, drewniany przy ul. Kościuszki w Słomnikach. Byli zacnymi, ogólnie szanowanymi obywatelami Słomnik. Dzieci swe wychowywali w miłości do Ojczyzny. Syn ich Stanisław z domu rodzinnego wyniósł hart ducha, miłość i oddanie Ojczyźnie. Po ukończeniu gimnazjum w Miechowie a następnie w Krakowie, w roku 1933 wstąpił do szkoły podchorążych w Krakowie. Po jej ukończeniu mianowany został ppor. rezerwy. W r. 1938 powołany został na przeszkolenie wojskowe i po jego ukończeniu mianowany do stopnia porucznika. Ponownie powołany został w tym samym roku do Wojska Polskiego i wcielony do 71 pułku piechoty w 18 dywizjonie piechoty wzmocnionej artylerią, gdzie objął stanowisko dowódcy baterii składającej się z 6 dział. Wybuch II wojny światowej zastał go na umocnieniach obronnych na odcinku „Wizna” koło Łomży. Porucznika Brykalskiego z dowódcą tego odcinka kapitanem Raginisem łączyła przyjaźń i znajomość jeszcze z lat szkolnych . Obaj w kościele złożyli przysięgę, że bronić będą powierzonego odcinka frontu do ostatniej chwili póki im życia starczy. Porucznik Stanisław Brykalski zginął trafiony odłamkiem pocisku.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pią Lip 22, 2011 10:12 pm   

LaTo napisał/a:
Por. Stanisław Brykalski „Kogutek” syn Jana i Marianny urodził się 6 kwietnia 1912 r. w Słomnikach. Pochodził ze starej, zasiedziałej od wielu pokoleń rodziny Brykalskich. Rodzice mieli dom duży, drewniany przy ul. Kościuszki w Słomnikach. Byli zacnymi, ogólnie szanowanymi obywatelami Słomnik. Dzieci swe wychowywali w miłości do Ojczyzny. Syn ich Stanisław z domu rodzinnego wyniósł hart ducha, miłość i oddanie Ojczyźnie. Po ukończeniu gimnazjum w Miechowie a następnie w Krakowie, w roku 1933 wstąpił do szkoły podchorążych w Krakowie. Po jej ukończeniu mianowany został ppor. rezerwy. W r. 1938 powołany został na przeszkolenie wojskowe i po jego ukończeniu mianowany do stopnia porucznika. Ponownie powołany został w tym samym roku do Wojska Polskiego i wcielony do 71 pułku piechoty w 18 dywizjonie piechoty wzmocnionej artylerią, gdzie objął stanowisko dowódcy baterii składającej się z 6 dział. Wybuch II wojny światowej zastał go na umocnieniach obronnych na odcinku „Wizna” koło Łomży. Porucznika Brykalskiego z dowódcą tego odcinka kapitanem Raginisem łączyła przyjaźń i znajomość jeszcze z lat szkolnych . Obaj w kościele złożyli przysięgę, że bronić będą powierzonego odcinka frontu do ostatniej chwili póki im życia starczy. Porucznik Stanisław Brykalski zginął trafiony odłamkiem pocisku.

Jak się cytuje (razem z błędami!), to wypada też podać źródło... :oops:

paramedmir 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Sob Lip 23, 2011 7:19 am   

Tak miejscowość ta to Słomniki miejsce urodzenia por. Brykalskiego,przejeżdżając zaintrygowany patronem ulicy zatrzymałem się na chwilę i zapytałem kilka spotkanych osób o powód uhonorowania nazwiskiem por. Brykalskiego tej ulicy (nie znałem wtedy dokładnej biografii por Brykalskiego i nie wiedziałem wtedy jakie więzy łączyły go z tą miejscowością). Niestety żadna z kilku spotkanych młodych i w średnim wieku osób nie potrafiła mi odpowiedzieć na moje pytanie, jedna pani powiedziała tylko że na tej ulicy aktualnie mieszka rodzina o nazwisku Brykalski. Pozdrawiam

Odpowiedz do tematu