Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Bibliografia
Autor Wiadomość
filipb 
bunkrolog

Wysłany: Sob Maj 05, 2012 7:02 pm   

Oby się rozkręcił, możesz w takim razie dać poddział w poddziale Pommernstellung, zatytułowany Bibliografia. Mimo wszystko widzę jeden wątek na jedna pozycję, 30 stron do wertowania w poszukiwaniu jakiejś pozycji zabije tą inicjatywę. Może, jak mówiłeś zacznijmy od Pozycji Pomorskiej, jeśli się rozkręci podejmiesz dalsze decyzje :)

grze$ 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sob Maj 05, 2012 8:20 pm   

Franz Aufmann napisał/a:

W bibliografii znalazłem również ciekawy dla mnie artykuł w czasopiśmie "Osowieckim szlakiem".
Praktyczniejsza byłaby biblioteka pdf, ale jest to prawnie niedopuszczalne.

Jeśli znasz konkretny numer, który Cię interesuje, to myślę że będę mógł pomóc.

Co do biblioteki pdf, wydaje mi się że tylko środowisko forteczne załatwia pewne sprawy w podziemiu, czyli np. poza 'chomikiem'...

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob Maj 05, 2012 9:24 pm   

Franz Aufmann napisał/a:

Przepraszam, jaka jest dostępność do "Barbakanu" czy też "Nadwarciański Rocznik Historyczno-Archwialny" nawet, jeżeli znam rok wydania i numer kolejny? W bibliografii znalazłem również ciekawy dla mnie artykuł w czasopiśmie "Osowieckim szlakiem". Dostępność do tego typu publikacji jest nadal bardzo ograniczona a wykonanie kopi graniczy czasami z cudem.

Praktyczniejsza byłaby biblioteka pdf, ale jest to prawnie niedopuszczalne.

Dostępność "Barbakanu" jest prawie żadna, ale skoro znalazł się on w Bibliografii fortyfikacji, to przynajmniej wiadomo, że jej autor powinien mieć do niego dostęp. Stąd już krótka droga, żeby zdobyć - oczywiście jak się chce... W dzisiejszych czasach tak jesteśmy przyzwyczajeni do tego, żeby wszystko mieć w zasięgu ręki, że nie chce nam się wykonywać najprostszych czynności, jak np. udanie się do biblioteki. "Nadwarciański Rocznik..." dostępny jest na pewno w Bibliotece Jagielońskiej, a jeśli tam - to na pewno też w Narodowej w Warszawie. Jeśli mamy za daleko, to zawsze można wyguglać kto jest wydawcą, poszukać go w necie i napisać mejla w sprawie zakupu... Chyba takich rzeczy nie trzeba nikomu mówić :)
Tak czy inaczej - przynajmniej dla mnie artykuły Z. Inglota są bardzo cenne. Nie tylko dlatego, że dotyczą badań zespołu, który mnie niezmiernie interesuje, ale przede wszystkim dlatego, że pokazują możliwy sposób działania na przykładzie osoby, która na dobrą sprawę (od pewnego momentu) była odsunięta od "wielkich Guru" Pozycji Pomorskiej. Również z ograniczonym dostępem do materiałów źródłowych, a mimo to...

Założyłem nowy dział. Jest głęboko schowany pod adresem: http://4historie.pl/forum/viewforum.php?f=96
Filipie, możesz śmiało zakładać wątek.

filipb 
bunkrolog

Wysłany: Sob Maj 05, 2012 9:56 pm   

Bosko :)
tak na szybko, jeśli ktoś jeszcze będzie chciał gryźć ten temat, krótki przewodnik opisu bibliograficznego klik!. Myślę, że dla jasności w tytule wątku powinniśmy umieszczać tytuł i autorów, rozwinięcie w treści postu. Dyskusja na temat pozycji oczywiście w kolejnych postach.

Theo 
bunkrołaz

Wysłany: Sob Maj 05, 2012 11:20 pm   

"Osowieckim szlakiem" też szukałem tego. Oczywiście, zadzwoniłem do wydawcy w sprawie numeru z 1994 roku. Egzemplarzy już nie było, a na ksero nie mogłem liczyć. Może gdybym natrafił na innego człowieka?

Numer odszukałem w Bibliotece Narodowej a kopie uzyskałem bez większego problemu, bo zamówiłem hurtem kilka artykułów.

Wystarczy tylko chcieć.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie Maj 06, 2012 2:42 pm   

Dobrze, ja już kilka słów napisałem. Nie krępujcie się...

Odpowiedz do tematu