Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Fort "Jugowice" Twierzy Kraków
Autor Wiadomość
krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pią Kwi 10, 2015 7:54 pm   

Porażka.

I kto jest temu winien? Ktoś się pod tym chyba podpisał, nie?

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sob Kwi 11, 2015 6:48 am   

Zacznijmy od tego że ktoś zamówił materiały wyjściowe (wytyczne konserwatorskie, inwentaryzacja obiektu i zieleni, itd.), określił (lub: powinien określić) szczegółowość opracowania i wreszcie przyjął to co sporządzono (płacąc z publicznych - czyli naszych - pieniędzy). Wszystko po to by przeprowadzić konkurs "bez pojęcia", wyłonić pracę "bez pojęcia" i zrealizować inwestycję "bez pojęcia", finansując ją z publicznych - czyli naszych - pieniędzy i dewastując (przynajmniej krajobrazowo i znaczeniowo) obiekt wpisany do rejestru zabytków.
Inna sprawa że ktoś (przez litość nie wspomnę kto) nie miał wstydu by dostarczyć taki rysunek (na szczęście inwentaryzacja bloku koszarowo-bojowego jest bardziej szczegółowa).

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto Lip 21, 2015 9:24 pm   

http://www.gazetakrakowsk...fortu,id,t.html

Ciekawe co z tego wyniknie...

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Nie Lip 26, 2015 12:22 pm   

Może warto by zacząć od tego że wybrano do "ratowania" jeden z najgorzej zachowanych (w zakresie kubatur) obiektów, o przeciętnej wartości w skali twierdzy. Skazuje to inne - lepiej zachowane i bardziej wartościowe na dalsze trwanie w charakterze dewastowanych pustostanów. Działając według takiej hierarchii, zanim dojdzie do prac przy kolejnym forcie, będzie on prawdopodobnie w podobnym stanie jak dziś "Jugowice". Jeżeli to ma coś wspólnego z ekonomią działania to ja jestem Fryderyk Engels.

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon Lip 27, 2015 10:36 am   

Skazuje i nie skazuje... W tej klasie (fort pancerny obrony bliskiej) nie ma za wiele "wolnych" obiektów. Podchruście w ruinie i w rękach wojska. Pękuś prywatny, Bibice - własność PZU, Sudół - ruina plus smętarz w sąsiedztwie, poza tym maluśkie toto, Mistrzejowice - syf nie gorszy niż na Jugowicach, a miejsca wokół i na działce jeszcze mniej. Grębałów zajęty (Przyjaciel Konika), Barycz zajęta (Janus), Kosocice zajęte (Miśkiewicz, scenografie teatralne), Wróblowice zajęte (MSW), Sidzina zajęta (nic tam jeszcze nie ma, ale ma być jakaś hipoterapia), Skotniki zajęte (Centrum Zsyłek i Wypędzeń), Winnica zajęta (Janus). Mogiła i Mydlniki też nie bałdzo, to małe obiekty, poza tym Mydlniki "zje" campus AGH, a Mogiła śliczna, ale o wiele za mała i beznadziejnie położona. Lasówka zajęta (wydzierżawiona, choć nic się tam nie dzieje).

To może któryś artyleryjski...
Pasternik - wojsko. Tonie - Janus. Marszowiec - prywatny, Zakłady Południowe. Łysa Góra - prywatny, Europrojekt. Batowice - Byłby chyba OK, ale położony niemal w środku osiedla. Podchodów tam nie zrobisz, działka zacieśniona do obrysu fosy, a i dojazd kiepski i zero parkingu. Choć, jakby się postarać, to może i byłaby szansa dla tego obiektu. Krzesławice - MDK, Prokocim... No, wrzód na dupie miasta Krakowa tak samo, jak i Jugowice. Rajsko też janusowe. Borek - wiadomo, zresztą lokalizacja wcale nie lepsza niż Jugowic, otoczony i wyizolowany zabudową na maksa.

Wybór nie jest za wielki, jeśli to ma być fort. Osobiście doradzałbym na MRH Prokocim, bo większy i lepiej położony. Chociaż o fanaberiach w rodzaju stanicy czy obozu harcerskiego z prawdziwego zdarzenia to tam też można zapomnieć. Tu dobre byłoby Podchruście (można poszaleć z nowymi formami i kubaturami, nie ma sensu rekonstruować pierwotnej formy z ruiny) albo Pasternik (bo duży i nie trzeba by nic dobudowywać). No ale wojo musiałoby wyprząc z części poligonu. A o budżecie takiego projektu, jak MRH na którymś z tych dwóch fortów, taktownie nie wspomnę. Ale to najlepsze - pomijając uwarunkowania własnościowe - lokalizacje.

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon Lip 27, 2015 10:42 am   

Ja bym osobiście zaczął od czego innego.
1. wymagania konserwatorskie,
2. projekt i konkurs (wybór tego właśnie projektu)...
3. Projekt i wymogi konserwatorskie (te formalnie postawione i te obiektywnie istniejące).

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon Lip 27, 2015 12:14 pm   

Mógł być "Za rzeką", mógł być nawet "Benedykt" (oczywiście po sprowadzeniu programu muzeum do jakiś racjonalnych rozmiarów, bo obecnie jest w mojej ocenie sztucznie napompowany).

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon Lip 27, 2015 1:04 pm   

Owicz napisał/a:
Mógł być "Za rzeką"

Nie mógł, chyba że pan Stawowy ni z gruchy, ni z pietruchy nagle zostałby Dobroczyńcą Roku. Poza tym, stanicy ani gry terenowej też tam nie zrobisz. To samo z Benkiem. Poza tym, nie wiem na ile Benek by się nadał. Nawet nie chodzi o to, że za mały, bo koncepcja jest przerośnięta. Bardziej się boję braku w Benku kubatur o dużej powierzchni, pod jakąś salę wielofunkcyjną (filmy, konferencje, prezentacje itp.). I znowu by trzeba tłumaczyć jakiemuś mądremu profesorowi architektowi, że Benka nie wolno nadbudowywać, dobudowywać, rozbudowywać...

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon Lip 27, 2015 10:41 pm   

Adaptowano by dziedziniec i przestrzeń nad nim. Szkło, aluminium, wiecie... te sprawy.

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto Lip 28, 2015 8:21 am   

No i właśnie tego Janczykowski na Benku zakazał...

Odpowiedz do tematu