Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Schron bierny - element w wejściu
Autor Wiadomość
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pią Maj 05, 2017 10:09 pm   Schron bierny - element w wejściu

Słuchajcie, potrzebuję pomocy. Podczas inwentaryzacji jednego z obiektów nad Odrą trafiliśmy element widoczny na zdjęciu. Oczywiście jest on symetryczny i znajduje się również po lewej stronie przejścia. Schron znajduje się na terenie zalewowym, zamykany był od zewnątrz standardowymi dwudzielnymi drzwiami grubości 1 cm stosowanymi do końca 1934 roku (opisywałem je w 4H przy okazji schronu dowodzenia w Wałczu), natomiast od wewnątrz zastosowano coś takiego widocznego na zdjęciu. Wygląda na to że ten element został osadzony tam wtórnie już po wykończeniu obiektu. W miejscach w których ta dodatkowa "ościeżnica" stykała się z konstrukcją ścian, nadproży lub blachy falistej zastosowano "uszczelnienie" zaprawą. Czy może kojarzycie takie rozwiązanie w innych miejscach? Szczególnie uśmiechy w stronę kolegów z Poznania i Wrocławia :)

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro Maj 10, 2017 9:29 pm   

Żadnych pomysłów? :cry:

filipb 
bunkrolog

Wysłany: Czw Maj 11, 2017 6:28 pm   

Coś podobnego już gdzieś widziałem, ale za Chiny Ludowe nie mogę sobie przypomnieć gdzie, postaram się w najbliższym czasie rzucić okiem w moje archiwum foto.
Zastanawia mnie przeznaczenie, jakaś doraźna ochrona przeciw powodziowa?

P.S.
Od czasu do czasu przy próbie zamieszczenia postu pojawia mi się taki komunikat:

Stopka forum została zmodyfikowana, forum nie będzie działać prawidłowo!
Ustaw prawidłowo stopkę w pliku overall_footer.tpl, musi być ona widoczna w przegladarce, nie może zawierać "sztuczek" maskujacych.

Wzór: Powered by <a href="http://www.phpbb.com" target="_blank" class="copyright">phpBB</a> modified by <a href="http://www.przemo.org/phpBB2/" class="copyright" target="_blank">Przemo</a> © 2003 phpBB Group

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw Maj 11, 2017 7:43 pm   

Wiem, dzięki, pracuję nad tym błędem tylko potrzebuję trochę czasu.
Wystarczy wtedy cofnać się w przeglądarce i wysłać post jeszcze raz...

Wolf 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Sro Maj 31, 2017 3:22 pm   

We Wrocławiu nic takiego nie ma. Dużo jest obiektów położonych na terenie zalewowym, ale z czymś takim się nigdzie nie spotkałem. Być może że ma to coś wspólnego z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym, ale w takim razie zwracam uwagę na jedną rzecz - ta część jest ustawiona odwrotnie niż trzeba, do zabezpieczeń p.powodziowych.To powinno być węższą częścią do dołu.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw Cze 01, 2017 10:47 am   

Postaram się dorzucić więcej zdjęć. Konstrukcja dla mnie jest zagadkowa. A może to nie zabezpieczenie przeciwko wodzie ale przeciwgazowe? Hmmm...

Wolf 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Czw Cze 01, 2017 9:24 pm   

To się wydaje prawdopodobne - na zdjęciach wygląda jakby tam nie było śluzy gazoszczelnej, jeśli tak, może na hakach u góry zawieszało się jakąś płachtę, która później była w jakiś sposób dociskana do tej "ościeżnicy". No tak, tylko wtedy powstaje pytanie - dlaczego to jest pod kątem ?

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pią Cze 02, 2017 9:28 am   

Najciemniej, jak to mówią, pod latarnią...

M. Wichrowski, Stellungsbau. Uwagi o budowie pozycji z 1930 r., "Cztery Historie", Nr 1 2015, s. 93.
Cytat:

"Śluza gazowa to przedsionek, oddzielony od właściwego pomieszczenia kotarą według ilustracji 135 w II części Instrukcji o fortyfikacji polowej, albo jeszcze lepiej uszczelnionymi filcem drzwiami".

Hmm. Czy znamy ten rysunek?

Wolf 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Pią Cze 09, 2017 9:38 am   

To musi być w jakimś odpowiedniku Feldbefestigungs Vorschrift, w wydanym po 1921 roku, rzecz jasna w wydaniach 1893 i 1911 nic takiego nie ma.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon Lip 03, 2017 11:27 am   

Niestety nic takiego nie kojarzę, a dokumenty z okresu 1919-1929 w zasadzie sprawdzam w dużej mierze przypadkowo. Może ktoś z kolegów ma większe doświadczenie i coś w tym temacie odnalazł?
Na chwilę obecną pozostanę przy tej "kotarze" gazoszczelnej - ze względu na ograniczenia czasowo-przestrzenne nie zweryfikuję tego przed planowaną publikacją :(

Odpowiedz do tematu