Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:57
Obiekty pozoracyjne
Autor Wiadomość
safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw 05 Kwi, 2007 21:19   Obiekty pozoracyjne

Byłem dzisiaj na p.o. wzg. 310 Bobrowniki i przeszedłem się tak po wzgórzu. Dzisiaj miałem szczęście, bo okazało się że ktoś wypalił duży połać trawy, roślinności i to całkowicie odsłoniło obiekt pozoracyjny nr 14 według numeracji z tej mapki.

http://www.fortyfikacja.pl/index.php?a=bobrowniki

Ten obiekt ja już kilka razy wcześniej oglądałem, ale to co dzisiaj zobaczyłem to było cudo. Kiedyś krzaki sięgały pasa i ciężko cokolwiek było zobaczyć. Po wypaleniu jednak roślinności idealnie widać zarys sztucznego wzniesienia imitującego bunkier. Ten obiekt jest umieszczony jednym z wyższych miejsc na wzgórzu 310. Brak roślinności spowodował, że widać go od południowej strony gołym okiem z kilometra. Teraz dopiero miałem okazję porządnie przyjrzeć się pozostałościom po atrapie kopuły. Widać to zresztą na fotkach. Średnica imitacji kopuły ma około 125 cm (nie jest to dokładny pomiar, bo jest to przeliczeniowe 4 stopy przy bucie rozmiar 46 :mrgreen: ) W każdym razie jak nie ma roślinności to dopiero można dostrzec jak wiernie taki obiekt naśladował prawdziwy bunkier. Jak ktoś chce zobaczyć ten obiekt to powinien się śpieszyć. Ten obiekt najprawdopodobniej ulegnie zniszczeniu, bo tuż obok przebiegnie obwodnica. Kilka metrów obok tego obiektu są już powbijane paliki pokazujące trasę obwodnicy. Dzisiaj nawet już na tym wzgórzu już jakieś prace trwały. Jakieś otwory we wzgórzu wiercili ciężkim sprzętem. Pewnie sprawdzali strukturę geologiczną tego wzgórza.

Jeśli ktoś ma ciekawe fotki innych obiektów pozoracyjnych to proszę tutaj wkleić. Najbardziej ciekawiłyby mnie fotki z innymi imitacjami kopuł.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Kwi, 2007 01:39   

Cześć,
P.O. Bobrowniki jest zagrożony, dlatego też Twój temat zaciekawił mnie. Każde zdjęcie obiektów tego punktu oporu może być już archiwalne. Zachęcam do wykonania pełnej dokumentacji fotograficznej wszystkich obiektów.

Czy znamy technologię budowy oiektów pozornych?
Auf...

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Kwi, 2007 15:02   

Cześć Safnat,
Przymierz może pokazaną na zdjęciu z Denksa kopułę pozorną. Może będzie pasowała?

Kopuły pozorne były bardzo często stosowane na OWŚ. Zachowały się niemieckie zdjęcia naszych schronów aż z trzema kopułami.

Jacek

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pią 06 Kwi, 2007 21:14   

Jacek dzięki za tą fotkę. A wiesz może z którego to jest obiektu?

kaponir 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Pią 06 Kwi, 2007 23:03   

Czy schrony pozorno-bojowe z Nowogrodu interesują kolegów?
Cóż konkretnie? Nie chciałbym być posądzony o powtórki

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 06 Kwi, 2007 23:43   

Witam Kaponir,
Tak bardzo.
Wszystko co masz, a nawet więcej

Auf..

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Kwi, 2007 10:27   

Witam,
Pytanie banalne. Po co budowano obiekty pozorne???

W temacie mamy już obiekt pozorny z OWŚ. Może dla równowagi schron pozorny z Nowogrodu. Rysunek pana Miniewicza z wymiarami. Schron odpowiednio zasypany. Miał zadanie „rzucać się w oczy”.

Czy ktoś może kiedyś widział na zdjęciach zamaskowany schron pozorny?

Jacek

Ludwiq 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Wto 10 Kwi, 2007 10:41   

Witam
pozsiadam zdjęcie pozorno-bojowego z P.O Bobrowniki. Zdjęcie z archiwum kolegi IwiJImy przestawione na "Gorączce". Prawie jak Schron Bojowy :mrgreen:
http://img59.imageshack.u...7/pozbojxf9.gif

jacek_stefanski
[Usunięty]

Wysłany: Wto 10 Kwi, 2007 12:48   

Witam,

czytając pytanie Jacka z Gliwic przypomniałem sobie jedno zdanie które kiedyś dawno temu widziałem
w necie. Stanowi ono zapewne część odpowiedzi na pytanie Jacka :)

W czasie Iww (a zapewne i przed IIww) kalkulowano sobie:
...koszt wybudowania schronu (jakiegoś w systemie umocnień) to np. X DM (lub $)
- koszt jego zniszczenia - tak by dało się go zdobyć/wyeliminować/unieszkodliwić to
2X DM - czyli 2 razy więcej (koszt zniszczenia to: cena amunicji, materiałów wybuchowych itp.)
Oczywiście takie coś miało sens przy walkach jak z Iww - pozycyjnych, na wyniszczenie,
również ekonomiczne, przeciwnika. Jeśli więc obiekt był tańszy w budowie niż koszt
jego zniszczenia to opłacało się go budować :) - oczywiście uwzględniając koszty nie liczyło
się strat ludzkich (jak to w Iww, a przynajmniej na początku).

Podkreślam, że jest to jeden, bardzo niewielki - rzekł bym - MARGINALNY - powód budowy
umocnień nie mniej jednak trochę pasujący do wytłumaczenia sensu obiektów pozornych i
pozorno-bojowych. Były one tańsze w budowie niż ich zniszczenie :)
A tak poważnie to stawiano je w ciągu umocnień by "udawały" prawdziwe obiekty, a tym samym
ROZPRASZAŁY SIłY I ŚRODKI atakującego przeciwnika.
Jeśli taki obiekt był włączony w sektory ognia sąsiednich, prawdziwych obiektów to przy nawale
ogniowej z broni maszynowej nie można było jednoznacznie określić skąd - w którego obiektu
padają strzały. Przeciwnik więc uznawał taki obiekt - zamaskowany jak prawdziwy schron
- jako schron do wyeliminowania i najczęściej kładł na niego ogień artyleryjski (koszt amunicji :) )
i wysyłał drużyny szturmowe które po przedarciu się przez zapory ogniowe z sąsiednich
schronów trafiały na .... kupkę ziemi i kawałek ściany betonowej :) - ale musiało to być
dla nich zaskoczonko :)

Pozdrawiam,

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sro 25 Kwi, 2007 18:17   

Ale się dzisiaj wkur.. wkurzyłem. Byłem dzisiaj w okolicach tego obiektu pozoracyjnego i chciałem jeszcze raz sobie obejrzeć tą imitację kopuły. Niestety jakiś debil połowę z niej rozp.. zniszczył. Powyrywane są większe kamienie. Ja nie wiem czego ktoś tam szukał rozkuwając tą imitację. ech :|

Odpowiedz do tematu