Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 21:53
dziwne obiekty
Autor Wiadomość
Simon 
bunkrolog

Wysłany: Nie 24 Lut, 2008 20:45   

Witam

Po kolejnej rundzie inwentaryzacji linii b-2 mogę z całą pewnością powiedzieć, że wspomniany schron obserwacyjny leży dokładnie na owej linii. Niezależnie od tego kiedy był budowany (oczywiście jeśli przez niemców a nie PRL) i w jakim celu, nie uwierzę, że nie planowano użyć go w 1944/45. Wgląd na przedpole ma wręcz wspaniałe :D .

pozdrawiam

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie 24 Lut, 2008 21:19   

Strasznie te otwory dziwne... Co do przeznaczenia obiektu, to po części masz rację... Każde ukrycie było wykorzystywane jeśli znalazło się na linii frontu :) Ale chyba tylko tyle i aż tyle...

pozdr;)

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Nie 24 Lut, 2008 21:36   

Niestety, w okolicy b-2 jest strasznie zmasakrowana, nie zachowały się więc żadne kochy obserwacyjne. Nie można więc orzec czy ten obiekt był jedynym obserwatorem w okolicy, itp.

pozdrawiam

WERTTREW
[Usunięty]

Wysłany: Sro 14 Maj, 2008 14:28   

Kolega safnat napisał:
zamiast odpowiedzi dam linka do innego forum gdzie jest napisane o podobnych obiektach:

http://eksplorator.mojefo...opic.php?t=2248

http://eksplorator.mojefo...topic.php?t=990

powinno to trochę rozjaśnić sprawę

Nim pojawiły się w tych linkach powyżej, o warszawskim "bliźniaku" pisałem w mojej książeczce (korbol jej nie czytał, to nie wie!) i na moim Stroroom (korbol je olewa to też nie wie!). A i na Rawelinie (w stosownym wątku) foty były dawno temu wrzucone).
Na Stroroom pojawił się wątek kolejnego "trzeciego bliźniaka" :lol: z ... Kozienic - stojącego .... koło elektrowni, budowanej grubo po wojnie!!
Dlatego nabrałem swego czasu pewnych watpliwości. Pogłębiły się one, gdy przeanalizowałem zdjęcia lotnicze z Warszawy oraz plany jakie dostałem swego czasu od firmy zarządzającej terenem, na którym stoi warszawski obiekt. Nie będę wdawał się w tej chwili w szczegóły, ale moje przemyslenia podam w stosownym czasie w przygotowywanym opracowaniu. Wybaczcie, ale to taki drobny kaprys, by zbyt wcześnie nie znalazły się one na jakimś innym, fajnym forum eksploracyjnym :wink: :mrgreen:

Helmut 
zwyczajny admin, żaden specjalista..
Śpioch bunkrowy

Wysłany: Sro 14 Maj, 2008 14:35   

Coś linki nie działają!! :)

WERTTREW
[Usunięty]

Wysłany: Sro 14 Maj, 2008 14:45   

Helmut napisał/a:
Coś linki nie działają!! :)

Bo są wpisane "ręcznie" - oryginalne i działające są na 3 stornie tego wątku w jednym z postów u jej góry - sorry, że tak, ale jak próbowałem "cytować" to moją wiadomość wrzucało , gdzieś w środku wątku - jak dla mnie bez sensu. A czas ucieka i życie goni ... :smile:

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro 14 Maj, 2008 15:45   

Może się okazać, że to co widoczne było jako "powojenne przeróbki" okaże się powojennymi budowlami. Ja wiem, że tych obiektów nie mozna łączyć z żadną linią obronną. Jeśli nawet miały powstać w czasie wojny, to na pewno bliżej lat 1942-43, niź 1944 kiedy rozpoczęto budowę umocnień. Boom Luftschutzowy miał miejsce na przełomie 1943/44 roku i wtedy mógł powstać. Póki co czekamy na wersję Werta. Słowo pisane ma jednak swoją większą wartość bo zanim człowiek coś napisze to się parę razy zastanowi czy czasem nie pierdzielnął głupoty... ;)

Książki nie czytałem, bo... było za mało egzemplarzy autorskich widocznie ;)

pozdr

WERTTREW
[Usunięty]

Wysłany: Sro 14 Maj, 2008 19:44   

korbol napisał/a:
Może się okazać, że to co widoczne było jako "powojenne przeróbki" okaże się powojennymi budowlami. Ja wiem, że tych obiektów nie mozna łączyć z żadną linią obronną. Jeśli nawet miały powstać w czasie wojny, to na pewno bliżej lat 1942-43, niź 1944 kiedy rozpoczęto budowę umocnień. Boom Luftschutzowy miał miejsce na przełomie 1943/44 roku i wtedy mógł powstać. Póki co czekamy na wersję Werta. Słowo pisane ma jednak swoją większą wartość bo zanim człowiek coś napisze to się parę razy zastanowi czy czasem nie pierdzielnął głupoty... ;)

Książki nie czytałem, bo... było za mało egzemplarzy autorskich widocznie ;)

pozdr

Zgadzam się ze wszystkim. Szczególnie ze zdaniem ostatnim! :lol:

dehn 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Sro 14 Maj, 2008 20:18   

[quote="WERTTREW"] Słowo pisane ma jednak swoją większą wartość bo zanim człowiek coś napisze to się parę razy zastanowi czy czasem nie pierdzielnął głupoty... ;

Tu polemizował bym ponieważ w książce Werttrewa baterie plot są łączone z tzw. "festung warschau".

WERTTREW
[Usunięty]

Wysłany: Czw 15 Maj, 2008 11:39   

Krótko, bo to zupełnie inny wątek i nie chcę zaśmiecać, ale muszę odpowiedzieć Koledze dehn'owi. Wybacz korbolu! :wink:
Zapomniał on dodać, że w książce pisałem też, że nie mam monopolu na nieomylność i prosiłem o uwagi i sugestie by sprawy prostować (do tego służy np, Stroroom). :smile:
Pewnie uniknąłbym kilku "kaszan" mając do dyspozycji np. orotfotomapę, z której dehn tak lubi korzystać. Pech chciał, że wtedy jeszcze nie była dostępna. Zresztą "czepienie się" akurat tego, czego się czepił nie było chyba najlepszym pomysłem.
Tyle w tej sprawie, przepraszam, że poza tematem. To z mojej strony już po raz ostatni taki "off" :lol:

P.S.
Korbol - całe szczeście, że nie masz tej ksiażki :wink:

Odpowiedz do tematu