Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:47
Pancerz armaty fortecznej kal. 37 - wz. 38
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 11 Lis, 2006 20:49   Pancerz armaty fortecznej kal. 37 - wz. 38

Witam

W zasadzie Darula pokazał już wcześniej widok pancera armaty ppanc wz 38. (tu link do tematu pt. " Armata forteczna ppanc kal. 37 mm wzór 38." : http://4historie.pl/forum...t=747&start=0). Moje zdjęcie prezentuje widok strzelnicy z powierzchnią ustalającą jarzmo armaty. Zdjęcie zrobione w jednym ze schronów bojowych PO Niezdara.
Pozdrawiam Auf...

W lewym górnym rogu pancerza widoczna jaśniejsza plama. W tym miejscu znajduje się sygnatura pancerza. Należy jeszcze zwrócić uwagę na plamę w prawym dolnym rogu.

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sob 09 Cze, 2007 14:56   

Witam,
prawdopodobnie zachowały się pancerze armaty fortecznej Bofors,a w
- w Węgierskiej Górce - 2 szt.
- w Krzyżowej - 1 szt.
- w Niezdarze - 2 szt.

Czy koledzy znają jeszcze inne lokalizacje tego pancerza?

Matt

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 15 Cze, 2007 18:13   

Witam,
Ile takich pancerzy wykonano?
Auf...

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Pią 15 Cze, 2007 21:25   

Na Śląsk trafiło pięć prototypów armat i te zostały rozdzielone między p.o. Niezdara i p.o Węgierska Górka. Zamówiono kolejne 50 do budowanych umocnień. Przynajmniej dwa znane mi fundamenty mogły być schronami na ową armatę. Czy zdążono wyprodukować do nich pancerze ?? Luki w numeracji mogą to potwierdzać, ale rozmach planowanych umocnień był spory sądząc po samym zamówieniu armat :D więc jest to raczej wróżenie :D

Pozdrawiam

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Pią 15 Cze, 2007 21:26   

i p.o. Krzyżową zapomniałem dodać :D

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Pią 15 Cze, 2007 22:10   

Z tego co wiem (słyszałem) pancerzami chciano "wypełniać" stanowiska tymczasowe armat papnc w schronach bojowych. Ja to nazywam stanowiskami "suwnicowymi" gdzie montowane były armaty papnc w wersji polowej z kołami.

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Pią 15 Cze, 2007 22:29   

Też się nad tym zastanawiałem (nie znam rzadnych materiałów) i liczyłem sobie 15 schronów na Śląsku było wyposażonych w p.pance, to i tak pozostaje 35 do nowych. Jednak nie jestem przekonany do idei wymiany pancerza. To nie jest do końca tak jak z wymianą mebla, to jest inne mocowanie, inne rozmieszczenie zbrojenia, wielkość itp. Taka strzelnica po "podmiance" musiałaby być znacznie słabsza, no i trzeba by przyjąć założenie, że w 37 roku gdy wylewano schrony "suwnicowe" (nota bene piękne określenie :D ) już wiedziano jak będzie wyglądał nowy pancerz wz. 38. Proszę zwrócić uwagę, że "suwnice" pojawiły się w schronach dopiero wtedy, gdy na uzbrojeniu pojawiły się armaty. Wcześniej w obiektach budowano pomieszczenia, które miały spełniać ogólne parametry izby bojowej dla armaty. Nikt potem tego nie korygował. Sądzę więc, że jednak nie planowano przeróbek, chociaż znając naszą fantazję, nie dam sobie za to głowy obciąć :D

Pozdrawiam

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 17 Cze, 2007 16:10   

Darula napisał/a:
Ja to nazywam stanowiskami "suwnicowymi" gdzie montowane były armaty papnc w wersji polowej z kołami.

Czy można prosić o przybliżenie określenia "suwnicowe" stanowisko bojowe dla armaty ppanc.?
Ja mam takie skoja.......

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Nie 17 Cze, 2007 21:41   

Auf dokładnie tak :-) Tylko nasze suwnice (dwie szyny) były zamontowane w przeciwne strony i armata jeździła lewo - prawo. Zreszta wiesz o co chodzi :cool:

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Nie 17 Cze, 2007 21:44   

A jeszcze jedno - zaciekawiła mnie sprawa zrzutni łusek w tej armacie ppanc (made in france). Jak wyglądało mocowanie rury w podłodze???? , która była ruchoma z armata???? Może w innym temacie jak wiesz.

Odpowiedz do tematu