Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: darecki
Wto 15 Cze, 2010 01:25
Ignacy Fik - okręgowy sekretarz PPR w Krakowie w 1942 roku
Autor Wiadomość
PrawyPolak 
bunkrołazik

Wysłany: Wto 26 Cze, 2007 18:36   Ignacy Fik - okręgowy sekretarz PPR w Krakowie w 1942 roku

Co o nim wiecie, co o nim wiadomo z czasów okupacji? IGNACY FIK to niestety mój ziomal z mojej Villa Hermanni z XIII wieku. Od zawsze był w ruchu komunistycznym, wszedł w "ruch oporu" wiadomo że "swój", dla nich to była dziejowa szansa, podobnie jak wojna z 1918-20, mieli nadzieję że sowieci wygrają.

Cóż to wyprawiali komuniści w trakcie II wojny w Małopolsce? W Krakowie?

Dali się w końcu wyłapać przez gestapo, ale jak piszą w annałach bohaterski Ignacy Fik nie wydał żadnego towarzysza. Ktoś jednak sypał. Masa ludzi wpadła z PPR, pewnie też zbrojnych band komunistycznych.

marooda
[Usunięty]

Wysłany: Sro 27 Cze, 2007 22:57   

Prawy.
Wyluzuj troche. Nie powielaj tematow w roznych watkach, bo Cie admini i modery upomna, a moze nawet ukarza. :twisted: Odpowiedzialem Ci w dziale 'Dzieje Krakowa 1939-1945'

PrawyPolak 
bunkrołazik

Wysłany: Czw 28 Cze, 2007 08:29   

Już mam upomnienie, ale wybaczcie chciałem żeby temat zaistniał, bo u mnie w Przeciszowie zaistnieć nie może, dziwna społeczność VILLA SOVIETICUS :oops:

Można coś scalić, zamknąć, czy usunąć. Nie będę miał żalu.

Np ten wątek, założymy o towarzyszu Ignacy Fik kiedy będziemy więcej wiedzieli o jego antypolskiej, komunistycznej działalności. Mocne uderzenie, bo sprawa jest bardzo ważna, to nadal patron szkół i ulic. Z drugiej strony PPR jednak tworzył bandy bojowe, paru Niemców ubili (choć więcej Polaków) zatem w dziale Polska Walcząca jest i dla IF miejsce. Nie chodzo o zakłamywanie historii, kolejne białe plamy o czerwonych tym razem - prawda nas wyzwoli, to musi być standard, tak samo w tematyce żydowskiej szeroko pojętej.

Zdaję się na mądrość administracji forum.

elias 
bunkrołaz

Wysłany: Czw 28 Cze, 2007 17:45   

Jeśli wiesz gdzie Fik ma jeszcze swoje ulice - chętnie skorzystam z Twojej informacji i coś z tym w odpowiednim czasie zrobię :wink:

PrawyPolak 
bunkrołazik

Wysłany: Sob 30 Cze, 2007 15:45   

Wystarczy na razie że pomożecie przepędzić gada ze szkoły w Przeciszowie i Mysłowicach. Ulica w Oświęcimiu jest, tylko to wiem. Poza nim jest wielu komunistów w obiegu symbolicznym, a KPP propaguje sierp i młot, nie tylko oni. Jest też sprawa uzupełniania, prostowania treści na www np harcerskich czy literackich czy notkach biograficznych. Naprawdę nie wolno pomijać tego że był to człowiek który nie chciał niepodległej Polski, ale tworu zależnego od bolszewików.

Poprosiłem o pomoc wojewodę, bo skoro samorząd NAWALA, skoro szkoła uparcie ŁAMIE PRAWO POLSKIE, to państwo musi interweniować, bo kto to zrobi? Marsjanie? Niestety zaczyna się przerzucanie odpowiedzialności, kompetencji, a IF choć mógłby być zdjęty w 1990 roku, to sobie jest kolejne 17 mgnień wiosny. Przecież pismo upominające zarówno do szkoły, jak i wójta plus otwarte w prasie wojewoda może wysłać, prawda? Czy złamałby tym prawo? Nikt nie łamie prawa a probolszewicki patron nadal jest wzorem dla dzieci. 5 stycznia będzie 66 lecie powołania PPR, będzie pewnie śliczne święto szkolne ;)

Cytat:
Szanowny Panie,

Dziękuję za nadesłane pismo. Niestety działania, których Pan oczekuje, nie leżą w kompetencji Wojewody. Przepisy dotyczące oświaty (ustawa o systemie oświaty oraz rozporządzenie wykonawcze w sprawie ramowych statutów szkół) przyznają prawo do podejmowania decyzji w tym zakresie organowi nadającemu statut szkoły ( w tym wypadku radzie gminy).

Stanowią one, że imię szkole nadaje organ prowadzący placówkę na wniosek rady pedagogicznej, rady rodziców lub samorządu uczniowskiego (podstawa prawna: rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznych szkół, DzU 61.624)

W tej sytuacji proponowałbym zwrócić się bezpośrednio do ww. instytucji. Wiadomym mi jest, iż Oddziały IPN w ramach akcji edukacyjnej (ale również bez uprawnień władczych) podejmują działania prowadzące do dokonywania przez samorządy zamian usuwających komunistyczne nazwy, patronów. Może więc należałoby podjąć działania zmierzające w tym kierunku. Sądzę ponadto, że ewentualną pomoc mógłby świadczyć również Małopolski Kurator Oświaty.

Z poważaniem

Andrzej Knapik

Rzecznik Prasowy Wojewody Małopolskiego
tel. (012) 39 21 116
fax (012) 39 21 545

Jaką mamy Polskę po 1989 roku skoro nie tylko ulice, place, instytucje, ale nawet SZKOŁY noszą nadal stygmaty BOLSZEWIZMU? To nie jest żaden koszt, nie musi być złota tablica, sztandar kosztowny od razu. To hańba Polski i społeczności lokalnych gdzie jest czerwona zaraza przykładem dla dzieci, młodzieży. IF to komunista II kategorii, ale przynajmniej jest oczywiste że nie ma prawie nic na jego obronę, nie ma żadnych wątpliwości, to nie jest Broniewski, przy IF nie ma żadnych wątpliwości że był patriotą, ale półsowieckim, który działał w organizacjach komunistycznych porównywalnych z terrorystycznymi obecnie.

Uważam że to musi być radykalnie rozwiązane, samorządy miały 17 lat czasu, pora zająć się tym ustawą, rozporządzeniem rządowym, tak żeby Trybunał nad Polską tego jakoś nie obalił i inni obrońcy bolszewików w Polsce. Słowem niech sejm zrobi to ustawą i w jeden rok znikną komuniści na zawsze ze szkół.

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Sob 30 Cze, 2007 19:34   

A ja nic nie chce juz zmieniać. Tym bardziej Fiaka, dlaczego nie ma być patronem szkoły??? Przyjdzie kolejna ekipa i znowu zmiana... cos mi tu PiSem zalatuje :neutral:

A tak na marginesie to nasze Stoewarzyszenie nie zajmuje sie polityką i wielu z nas jest "po lewej stronie" więc daruj sobie kolego....

PrawyPolak 
bunkrołazik

Wysłany: Sob 30 Cze, 2007 20:37   

To mnie zastrzeliłeś, aż jęknąłem, sądziłem że AD 2007 nie ma już w Krakowie bolszewików, takie wzorce w tym forum są ważne dla Was, są wiodące, czego chcecie uczyć dzieci? Tego co pisał Kuroń w 1964 roku w "Liście 34", że rewolucja jest nieunikniona itd itp? Kto się jeszcze obok kolegi MODERATORA podpisze? Kto z administracji popiera taki pogląd jak Darula?

Cytat:
Darula
specjalista moderator

Darula napisał/a:
wielu z nas jest "po lewej stronie"

Darula napisał/a:
ja nic nie chce juz zmieniać. Tym bardziej Fika, dlaczego nie ma być patronem szkoły???

Cytat:
"Ten kto nie szanuje historii nie ceni przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani nie ma prawa do przyszłości"
Józef Piłsudski

Ano dlatego że dziadek którego masz w podpisie kolego choć był w PPS, to szybko poznał się na komunistach, po prostu kiedy ich potrzebował to ich wykorzystywał, a teraz przewraca się w grobie kiedy czyta co piszesz. Nie wiesz co się działo w latach 1918-2005 w Polsce? Otóż oni za sanacji zamykali takich drani lewackich z KPP jak Ignacy Fik (ten akurat siedział m.in za Związek Pionierów) za zdradę Polski w 1920 roku, za szpiegowanie, siedział też ojciec Michnika wszystkim nam znanego. Żałuję że go nie rozwalili wtedy jako zdrajcy i innych którzy siedzieli za tak ciężkie winy względem II RP, wypuszczeni narobili dużo zła.

Widzę że kolegę poglądy lewicowe tak mocno oślepiły, że NIC nie przekona do zejścia z drogi SZATANA i nie liczą się FAKTY historyczne w ogóle, ani nawet opinie biegłych historyków z IPN? Będą takie w sprawie Ignacego Fika w tym roku, zapewniam. Proszę mi z PiS nie wyjeżdżać, w żadnych postów nie promuję PiS, za to Ty przyznajesz sie do ruchu lewicowego cokolwiek to dla Ciebie znaczy. KPP? Inne lewactwo, czy "tylko" LiD? Nieważne, nie interesuje mnie to wcale.

Myślałem że to forum HISTORYCZNE, Ignacy Fik jest komunistą który zginął w 1942 roku w Krakowie w konspiracji, zatem jest to odpowiedni folder żeby o nim pisać. Kto kierował Fikiem?

Cytat:
Marceli Nowotko (1893–1942)

Właśc.: Nowotka, ps. „Stary”, działacz komunistyczny, członek sowieckiej Wszechzwiązkowej Partii Komunistycznej (bolszewików), dowódca grupy dywersyjnej tworzącej Polską Partię Robotniczą.

Urodził się 8 sierpnia 1893 roku w Warszawie w rodzinie fornali. Od 1907 roku mieszkał w Ciechanowie, gdzie pracował w cukrowni i był ślusarzem.
Od 1916 roku był członkiem rewolucyjnej, współpracującej z ruchem bolszewickim Socjaldemokracji Królestwa Polskiego i Litwy (SDKPiL). W 1918 roku wstąpił do Komunistycznej Partii Robotniczej Polski (KPRP). Aktywnie działał przeciw instytucjom odrodzonego Państwa Polskiego, licząc na ich likwidację dzięki ofensywie Armii Czerwonej i na stworzenie polskiej republiki sowieckiej.

W 1920 roku czynnie zaangażował się w tworzenie i działalność lokalnych struktur w ramach utworzonego w Białymstoku Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego na terenach opanowanych przez bolszewików. Najpierw znalazł się we władzach lokalnego Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego w miejscowości Łapy na Białostocczyźnie, a następnie został przewodniczącym Tymczasowego Komitetu Rewolucyjnego w Wysokiem Mazowieckiem.

Za działalność na rzecz wroga w 1920 roku został zaocznie skazany na karę śmierci.

Później wyjechał do Zagłębia Dąbrowskiego i działał na etacie zawodowego funkcjonariusza partii komunistycznej, korzystając ze stałego wsparcia finansowego struktur komunistycznych przez ZSRS. W ramach działalności partyjnej zajmował się m.in. kolportażem antypolskich haseł, żądających oderwania ziem wschodnich, a także likwidacji „polskiej okupacji” na Pomorzu i Górnym Śląsku oraz przyłączenia tych regionów do Niemiec. Skazany przez sądy Rzeczypospolitej na 4 lata pozbawienia wolności za działalność wywrotową w 1929 roku. Ponownie skazany wyrokiem sądu na więzienie w roku 1935. Paradoksalnie dzięki pobytowi w więzieniu przeżył sowieckie wewnętrzne czystki, wymierzone w KPP w końcu lat 30.

Uwolniony z więzienia w 1939 roku, znalazł się na terenie okupacji sowieckiej. Był aktywistą i funkcjonariuszem sowieckiej administracji okupacyjnej: organizował kolaboracyjne kampanie polityczne, związane z „wyborami” do tzw. Zgromadzenia Ludowego Zachodniej Białorusi. W 1940 roku został bolszewickim odpowiednikiem „starosty powiatowego”, czyli przewodniczącym Rejonowego Komitetu Wykonawczego w Łapach. Został oficjalnie przyjęty do Wszechzwiązkowej Partii Komunistycznej (bolszewików) – WKP(b).
Po wybuchu wojny niemiecko-sowieckiej ewakuowany na wschód. Po dodatkowym przeszkoleniu agenturalnym i dywersyjnym został zrzucony do Polski jako dowódca grupy, która miała za zadanie zebrać różne grupki komunistycznej konspiracji w ramach jednej partii komunistycznej, posiadającej łączność radiową z centralą w Moskwie.

Chodziło o stworzenie nowej konspiracji, która – powiązana z sowiecką siatką wywiadowczą – zostanie przygotowana do ścisłej realizacji ideologicznych i taktycznych celów polityki sowieckiej wobec Polski. Przywiózł z Moskwy rozkazy dotyczące programu i nazwy nowej partii (Polska Partia Robotnicza), taktyki podwójnego zakonspirowania (w odniesieniu do łączności z Kominternem) i nakaz wykorzystywania haseł narodowowyzwoleńczych w propagandzie partyjnej.

Prowadził działalność agenturalną na rzecz ZSRS, konsekwentnie egzekwując realizację poleceń Stalina we wszystkich środowiskach partyjnych.
W listopadzie 1942 roku w ramach wewnętrznej rywalizacji o władzę w PPR został zamordowany z inspiracji dowódcy Gwardii Ludowej PPR Bolesława Mołojca.

Źródło: http://www.ipn.gov.pl/por...11&search=81896

http://www.google.pl/sear...ogle&lr=lang_pl

To był partyjny wódz I sekretarz KC PPR przełożony Ignacego Fika, który jako światły człowiek nie był naiwnie głupi, wiedział komu służy, czemu służy, co rozwija, buduje, kto jest KTO. Do czego to zmierza. Jeżeli inni moderatorzy, admini mają podobne poglądy do Ciebie, to znikam z tego forum w podskokach, choć szkoda będzie bo fajne są tematy z dziedziny wojskowości :(

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Sob 30 Cze, 2007 21:25   

HAHAHAHAHAHA :lol:
Az mi sie tego czytac nie chce :oops: i nie jestem twoim kolegom :twisted:

Panu juz dziękujemy!

elias 
bunkrołaz

Wysłany: Nie 01 Lip, 2007 12:02   

Ej Darula :roll: ja jestem też "centrolew", ale uliczki zmieniać trzeba :twisted: Bez przegięć oczywiście, ale Ignacy Fik musi zniknąć, a jak nie musi to powinien - i nie jest to akcja PiSiorów tylko IPN-u.
Tak mówię ja - przyszły I Sekretarz Rawelinu :wink: i naczelny zmieniacz ulic AD 2007. Hej!

Darula
[Usunięty]

Wysłany: Nie 01 Lip, 2007 19:56   

IPN już stał sie własnością PISowców :cry: czego przykładem są doniesienia w mediach o róznych aferkach teczkowych. Dziwne, że pojawiaja sie teczki tylko z jednej strony, ale poczekamy, zobaczymy :twisted:

Nasze forum jest historyczne i proszę o nie wdawanie się w tematy polityczne. Darujmy sobie Fika i innych, łacznie z karpiami. Trzymajmy poziom.

Odpowiedz do tematu