Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:41
Węgierska Górka stan z dnia 06.10.2006
Autor Wiadomość
tls1 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Sob 27 Sty, 2007 22:33   Węgierska Górka stan z dnia 06.10.2006

Poniżej fotki z Węgierskiej Górki (narazie Wyrwidąb reszta niebawem)

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob 27 Sty, 2007 22:40   

Witaj!

Bardzo fajne fotki :) Domyślam się ze ta czerwona konstrukcja to resztki ławek?
Miejsce piękne, widoki przecudne. Dziewczyne na spacer zabrać, na góry popatrzeć, a tu... Polska.
Wewnątrz kupa na kupie, spalone opony ( w sasiędnim obiekcie) i trawa po pachy.
Kiedyś pamiętam, że mieliśmy zrobić wyjazd do WG coby pozwiedzać i trochę porządku zrobić. Nie wiem jak sie teraz ma stan obiektów bo około roku już tam nie byłem. Może warto zadziałać coś w tej kwestii? Pamiętam że Waligóra był w miarę oczyszczony....
A tak właściwie, to z relacji które zebrałem, nazwa nie jest właściwa. Wyrwidąb to obiekt, który nie został zbudowany, miał być skrajnym obiektem na południu (prawie) i tradytorem artyleryjskim. Stąd dwie najmocniejsze nazwy - Waligóra i Wyrwidąb, z racji posiadania artylerii...

pozdrawiam!!

Ludwiq 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Sob 27 Sty, 2007 22:53   

Pamiętam, jak pierwszy raz byłem w Węgierskiej Górce, oprócz oczywiście niezapomnianych przeżyć związanych z poznawaniem schronów o których wiedziałem tylko z krótkiej migawki w telewizji (ech, zawsze cierpie na brak literatury :P ) najbardziej niezapomniane było jak stanąłem na stropie "wyrwidęba"...niesamowite przeżycie, we wszystkie strony widoki zapierające dech...:)

tls1 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Sob 27 Sty, 2007 22:56   

Proszę ot i Waligóra!
Jest najczystszym obiektem w WG nie licząc oczywiście zamkniętego dla ogółu Wędrowca.
Swój stan zawdziecza chyba lokalizacji (nie wszystkim go łatwo znaleźć.) Do niedawna miał zaspawane wejście, niestety zostalo to zniszczone i sterta śmieci rośnie. :sad:

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 28 Sty, 2007 00:20   

Witaj,
Zawsze twierdziłem, że o fortyfikacjach łatwiej się rozmawia, gdy wcześniej pojawiają się dobre zdjęcia sygnalizujące atrakcyjny temat. Do Węgierskiej Górki ma mały kawałek drogi, wiec zawsze ten temat mnie interesował. Zaprezentowałeś ciekawe zdjęcia. Manie aktualnie interesuje łączność optyczna między schronami. Źródła podają, że schrony w Węgierskiej Górce miały taką łączność. Temat tan zaistniał już na naszym forum i podaję link: http://rawelin.com/forum/...p?t=856&start=0 . Oczywiście, nie każdy podczas pierwszego wyjazdu ma możliwość uchwycenia takich szczegółów konstrukcyjnych schronów. Jeżeli w swoich zbiorach znajdziesz kilka fotek na te temat, to zrobisz mi małą przyjemność.

Pozdrawiam Auf…

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie 28 Sty, 2007 00:35   

rury do komunikacji są jakby na pierwszej fotce tylko troszkę na lewo, na pewno takie foty ma na swojej stronie Darula, bo to najlepsza strona wiec wszystko tam jest ;)

mark 
ZBANOWANY bunkrołazik

Wysłany: Nie 28 Sty, 2007 01:09   

korbol napisał/a:
rury do komunikacji są jakby na pierwszej fotce tylko troszkę na lewo, na pewno takie foty ma na swojej stronie Darula, bo to najlepsza strona wiec wszystko tam jest

Witam Korbola, trudno mi się rozmawia na tym forum, gdyż wszyscy traktują mnie z "góry". Czy ja mogę prosić o link do strony Daruli?

Witam Aufmana, może łatwiej jest czegoś szukać, jak da się kilka małych wskazówek. Poniżej pokażę zdjęcie schronu. Wprawdzie zdjęcie jest już archiwalne, ale może pomoże koledze Tls1 zlokalizować w sposób zrozumiały istotę poruszanego tematu. Na tych zdjęciach pokazuję pewien ewenement. Tutaj mamy przykład podwójnego systemu łączności optycznej. Istnieją dwie pary rur do sygnalizacji, co pokazuję na drugim zdjęciu.
Tsl1 jak masz na imię, łatwiej będzie pisać posty do Ciebie?

Mister Mark.

Panowie, proszę mnie nie karać za chęć napisania kilku postów. Wiem, że jestem początkujący i dla Was moje posty mogą wydawać się infantylne. Jak bym miał 1000 postów na kącie, to bym pozytywnie traktował nowych uczestników forum, kolego Aufmannie. Jesteś lepszy, jeżeli chodzi o fortyfikacje we Francji, ale to nie oznacza, że mnie należy traktować jako profana fortyfikacji. Proszę o odrobinę wyrozumiałości. Aufmann, czy my możemy porozmawiać. Mój numer telefonu właśnie wysłałem.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie 28 Sty, 2007 01:33   

Witaj Mark.

Każdy uczy się na błędach.
Strona Daruli to: www.fortykrakow.prv.pl
Znajdziesz tam wiele ciekawych informacji o fortyfikacjach, jest tez sporo zdjec.
Zamieszczone przez Ciebie zdjęcie pochodzi w oryginale z "Denkschrift uber die polnische Landesbefestigung".
Teraz musimy odnalezc przyczyne dwóch par rur, prawdopodobnie zwiazane jest to ze znaczna roznica w wysokosciach na ktorych znajduja sie obiekty. Tylko czekam az Auf........

pozdrawiam :)

mark 
ZBANOWANY bunkrołazik

Wysłany: Nie 28 Sty, 2007 01:47   

Witaj,
Korbolu, dziękuję za link do strony Daruli. Zaraz będę tam buszował. Zdjęcia mogą pochodzić ze wspomnianego źródła, ale dostałem je od kolegi , który jest teraz w wojsku pod Warszawą, a dokładniej w Rembertowie.

Witaj Tls1, wiesz już co należy szukać? Już na marginesie. Masz super foty, to znaczy fotografie.
Dziekuję Mister Mark.

tls1 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Nie 28 Sty, 2007 16:52   

Drogi Mark'u mam też i takie fotki które cię interesują niebawem je zamieszcze.

Mam na imię poprostu Mariusz. :wink:

Odpowiedz do tematu