Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto Mar 11, 2008 9:35 pm
Stanowisko ckm za pancerzem nie gazoszczelnym model 36
Autor Wiadomość
Simon 
bunkrolog

Wysłany: Wto Cze 17, 2008 7:41 am   

Witam

Jest to strzelnica z 1936, a w schronach z tego czasu (na Śląsku) nie stosowano zewnętrznych zrzutni. Pomijam kilka przypadków odprowadzania łusek z kopuły. Możliwe, że na wschodzie (skąd jak mniemam pochodzą fotki) takie rozwiązanie nie było obce konstruktorom. Mnie jednak bardziej przypomina to rury znajdujące się w schronie przy tamie na Brynicy. Ten sm rok wykonania i tak samo małoprawdopodobne zastosowanie. Jedynie układ inny :D

pozdrawiam

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Wto Cze 17, 2008 3:09 pm   

Witam zainteresowanych tematem,

Panowie, ja nie twierdzę, że jest to zrzutnia łusek, granatów, czy też rura do odprowadzania gazów prochowych. Jako człowiek i interesujący się konstrukcją polskich schronów, staram się zawsze przygotować merytorycznie do wyjazdu. Przed zwiedzaniem schronu, przejrzałem dostępną mi literaturę na ten temat. Schron, został omówiony w Deksie. Na planie schronu rury te oznaczono jako zrzutnie łusek. Zaistniał również ciekawy artykuł pana Tomasza Wesołowskiego, ale w nim nie poruszono tego problemu. Przypomnę, że schron był projektowany w 1935 roku, a postawiany w 1936 roku.

Może umieszczenie kilku zdjęć z małym komentarzem, ułatwi nam omówienie tematu i określenie funkcji wspomnianych rur.

Zdjęcie nr 1.
Widok ściany wschodniej.

Na wschodniej ścianie schronu znajdują się dwa stanowiska bojowe ckm. Strzelnice chronione okapem. Wyjścia dwóch rur, po jednej dla każdego stanowiska, zostały zaznaczone na fotografii. Wylot rur na poziomie podłogi górnej kondygnacji. Bezpośrednio pod strzelnicami ckm znajduje się pancerz chroniący stanowisko dwóch moździerzy. Strzelnice moździerza znajdują się lekko poniżej poziomu gruntu. Stanowiska moździerz umieszczone były w dolnej kondygnacji. Po prawej stronie (zdjęcia) uchylone drzwi pancerne wyjścia awaryjnego.

Zdjęcie nr 2.
Widok ściany wschodniej od strony zapola.

Na zdjęciu zaznaczyłem położenie wylotu jednej z rur. Ze względu na istnienie pancerza stanowiska moździerzy, wyloty rur znalazły się po jego obu stronach, a nie pod strzelnicami.
Obie strzelnice moździerzy w pozycji otwarte. W głębi zarys drzwi pancernych (jednoskrzydłowych, dzielonych) wyjścia awaryjnego.

Zdjęcie nr 3.
Zakończenie pancerza nad stanowiskiem moździerzu od strony zapola schronu.

Od strony zapola, zagłębienie z pancerzem chroniącym stanowiska moździerzy posiadało odpływ wody. Trudno stwierdzić, czy odpływ posiadał kratkę chroniącą przed zanieczyszczeniami.

Zdjęcie nr 4.
Widok ściany zachodniej.

Stanowisko ckm na ścianie zachodniej zostało również wyposażone w rurę. Wylot rury znajduje się po prawej stronie, poniżej strzelnicy (widok od przepola).

Zdjęcie nr 5.
Widok płytki chroniącej wylot rury.

Wyloty wszystkich trzech rur na ścianie zewnętrznej schronu, po jednej z każdego stanowiska ckm znajdują się w płytkich wnękach i chronione są płytkami stalowymi zawieszonymi obrotowo na poziomych trzpieniach.. Po prawej stronie wnęki, zarys pancerza stanowiska moździerzy. Widok zabezpieczenia wylotu rury może kojarzyć się niektórym kolegom z podobnym rozwiązaniem ochrony wylotu rur odprowadzających gazy prochowe lub zużyte powietrze ze schronów 1937 roku. Zawieszenie płytki w tym przypadku jest inaczej rozwiązane, co zostało na zdjęciu zaznaczone. Płytka umieszczona na wylocie rury jest masywna i posiada swoją bezwładność. W wyniku braku konserwacji, unosi się z wielkim trudem.

Jeżeli koledzy mają sugestie dotyczące zastosowania tych rur, to chętnie się z nimi zapoznam. Czasami nawet banalna informacja może nam pomóc w rozwiązaniu problemu. Liczę na pomoc kolegów.

Zapraszam do dyskusji.
Auf… pozdrawia

Na koniec informacji, plan obu kondygnacji schronu. Najlepszy schemat schronu , jaki widziałem. Ściana czołowa schronu z nasypem jest ścianą północną schronu. Na czerwono zaznaczyłem niemiecki opis zastosowania rur.

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Czw Lip 03, 2008 9:48 am   

Franz Aufmann napisał/a:
Panowie, ja nie twierdzę, że jest to zrzutnia łysek, granatów, czy też rura do odprowadzania gazów prochowych.

A czy szukałeś śladów na podłodze po ewentualnym stojaku pod ....? :)

pozdro

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Pią Lip 04, 2008 9:30 am   

Witam,
Matt, prawdopodobnie sugerowałeś istnienie śladów po stojaku pod wentylator do usuwania gazów prochowych ze stanowiska ckm. Takich śladów nie znalazłem. Stanowiska ckm są na wschodniej ścianie ustawione równolegle. W takich przypadkach stosowano jeden wspólny wentylator ściągający gazy z dwóch gazoszczelnych pojemników na łuski. Odprowadzenie gazów na zewnątrz odbywało się jednym przewodem. Na ścianie omawianego schronu nie ma innych wyprowadzeń przewodów niż zaznaczone wcześniej.

Znalazłem zaczepy na ścianach po obu stronach każdego stanowiska ckm.
Auf…..

Widok ściany frontowej - wschodniej.

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon Lip 07, 2008 9:40 am   

Franz Aufmann napisał/a:
Znalazłem zaczepy na ścianach po obu stronach każdego stanowiska ckm.

Przeglądałem rysunki schronu, które wcześniej wstawiłeś. To chyba nieporozumienie. Nie umiem znaleźć ścian po obu stronach każdego stanowiska ckm. Może chodzi o ściany po obu stronach pojedynczego i bliźniaczego stanowiska?

Pozdro

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Pon Lip 07, 2008 10:19 pm   

Matt napisał/a:
Nie umiem znaleźć ścian po obu stronach każdego stanowiska ckm. Może chodzi o ściany po obu stronach pojedynczego i bliźniaczego stanowiska?

Matt, przepraszam. Schemat z Denksa lekko mija sie z rzeczywistością. Na rysunku wprowadziłem zmiany zarysu ścian (kolorem czerwonym) przy obu stanowiskach ckm. Jak widać, stanowiska ckm oddzielone są ścianą.

Auf... pozdrawia

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto Lip 08, 2008 8:42 am   

Franz Aufmann napisał/a:
Matt, przepraszam. Schemat z Denksa lekko mija sie z rzeczywistością.

Po naniesieniu poprawek, mamy zupełnie inną sytuację.
pozdro

[ Dodano: Wto Lip 15, 2008 10:54 am ]
Franz Aufmann napisał/a:
Panowie, ja nie twierdzę, że jest to zrzutnia łysek, granatów, czy też rura do odprowadzania gazów prochowych.

Na zrzutnię łusek lub granatów, rury mają zbyt mały kąt pochylenia. To może być tylko odprowadzenie gazów prochowych.

Pozdro

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Wto Lip 15, 2008 9:55 pm   

Matt napisał/a:
Na zrzutnię łusek lub granatów, rury mają zbyt mały kąt pochylenia.

Jeżeli chodzi o małe pochylenie rur w od strony kazamaty, to muszę przyznać Mattowi rację.

Franz Aufmann

Simon 
bunkrolog

Wysłany: Sro Lip 16, 2008 9:11 am   

Witam

Kąt nachylenia rur, plus klapki na końcach sugerują raczej wentylacyjny charakter przewodów. Poza tym zrzutnie byłyby niepraktyczne bo coś mogłoby spaść na dolną kondygnację przez otwarty pancerz dla moździerza.

pozdrawiam

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Nie Mar 20, 2011 11:10 pm   

Witam.
Wielokrotnie po wykonaniu zdjęć, zastanawiamy się, czy prawidłowo został skadrowany obraz. Podobne problemy mieli panowie z Niemiec, wykonujący inwentaryzację polskich schronów. Poniżej dwa ujęcia tego samego motywu ze schronu na zapolu Fortu Carski Dar. Jedno z nich ukazało się w popularnym denksie, drugie w materiałach roboczych z 1939 roku.

Auf... pozdrawia

Odpowiedz do tematu