Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:41
Dobieszewko - Gołańcz
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 29 Mar, 2008 00:52   

Owicz napisał/a:
Jeżeli nie zdążono wykonać nasypu to i kamieni niet.

Fakt istnienia poziomego obsypu kamiennego przed strzelnicą schronu polowego z 1939 roku potwierdzam. Przykładowy schron znajuje się na Przedmościu Kalisza. Schron znajduje się po zachodniej stronie drogi 450 Kalisz - Grabów (przed pierwszym zakrętem w prawo- rozwidlenie dróg- zakręt w lewo). Punkt bardzo charakterystyczny, przed zakrętem należy zredukować prędkość do minimum 70 - 80 km/h.

Auf....

robmenesiak
[Usunięty]

Wysłany: Sob 29 Mar, 2008 22:52   

Dzięki za info narazie z uwagi na brak rąk do prac wykonaliśmy schody, oczyściłem przelotnie do posadzki, zaczęłem usuwać ziemię z wnętrza obiektu, przygotowaliśmy ognisko ale zdala od obiektu by nie było go widocznego na zdjęciach, przerzedzilismy chaszcze, a także usuwaliśmy śmieci.
Zdjęcia jutro wieczorem tak jak pisałem

Zdjęcia z obiektu http://www.owb.8p.pl/gale...lancz_prace.htm
Zdjęcia z obozowiska http://www.owb.8p.pl/galeria/obozowiskogolancz.htm

oraz mini filmik http://www.owb.8p.pl/filmy/obozowiskogolancz.mpg

[ Dodano: Nie Mar 30, 2008 4:11 pm ]
Czwartek, spotkanie (no ale to głównie chyba się tyczy ludzi z mojego regionu)

Zapraszam chętnych którzy byliby zainteresowani pracami, wyposażaniem obiektu oraz osoby, które chciały by współtworzyć wystawę, która odbędzie się 29/04/2008. Planowana impreza odbyłaby się natomiast w czerwcu dlatego trzeba by omówić jeszcze zakres prac i możliwego wniesienia pomocy do tego projektu.

I ps.
chyba działa w miarę odpływ wody blisko przelotni (było ok 1l i znikło w 10 minut)

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 31 Mar, 2008 14:39   

Cześć,
Widzę, że prace posunęły się znacznie do przodu. Zejścia do przelotni prawie gotowe. Czy zamierzasz obniżyć lekko teren przed strzelnicą?
Jacek

robmenesiak
[Usunięty]

Wysłany: Pon 31 Mar, 2008 15:03   

Schody planuje jeszcze zabezpieczyć oporem jednak wyłożyłem je kamieniami, nie planuje desek, wole jakieś drobne jak już by nie wyglądało by to zbyt turystycznie

Przy strzelnicy mam taki pomysł ale nie wiem czy dobry by może nie obniżać do 60 cm tylko zrobić opadający grunt. Wtedy obiekt byłby widoczny ze strugi Gołanieckiej, obecnie zasłania go myśle że ok 30 cm ziemi i jeszcze trochę zielska. Ale będzie dobrze.

Przy schronie planuje wyrównać teren i zasiać trawkę.

Chce połączyć walory historyczne z turystycznymi, ale akurat miejsce na biwaki i ewentualne namioty zdala od schronu.

Nie chce niczym zakłócać delektowanie się nim, może schody są proste i malo ich (4) ale spełniają wymogi zejścia i prostoty

A co Wy o tym myślicie//?

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 01 Kwi, 2008 20:29   

Przyczynek do tematu otoczenia schronu ... jak widać wszystko zależy od topografii ...
Na pierwszym zdjęciu widać że ściana ze strzelnicą jest stosunkowo wysoko obsypana.

robmenesiak
[Usunięty]

Wysłany: Wto 01 Kwi, 2008 20:58   

Więc moim zdaniem wygląda to tak terenowo, jest nasyp około 50 cm ziemi (kopałem sam gruz, śmieci), później po 10 m masz obniżenie terenu właśnie o te 50 cm a dalej jest struga Gołaniecka która opada o kolejne powiedzmy 6-10 m. I takie moje spostrzeżenie że z tej strugi nie do końca widać obiekt (a właściwie strzelnicę). I to mnie naprowadza na trop, że musiała być zmiana terenu (zresztą mówi o tym Pan który dowoził tu jedzenie), nie planuje obniżyć jednak od razu teren o 40-60 cm lecz zrobić to miarowo tzn wykorzystać te 10 m gdzie następuje gwaltowny spad terenu i obniżać stopniowo.

Pierwsze ze zdjęć bardzo mi się podoba które zaprezentowałeś - aż mnie ciarki przeszły ;)

Bardzo dziękuje za pomoc

Zdjęcia ukazujące obiekt w lipcu 2007

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro 02 Kwi, 2008 00:03   

Mnie tam ciarki przeszły pod wpływem zdjęcia drugiego ...
Tak i dla pełnego szczęścia:
Jak widać schron przytulono do skarpy i stąd można było doprowadzić do niego pełnoprofilowy rów. Warto zwrócić uwagę na to jak wykonano izolację oraz płaszcz kamienny ...

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 02 Kwi, 2008 00:43   

Owicz napisał/a:
Warto zwrócić uwagę na to jak
wykonano maskowanie obiektu.
Auf...

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro 02 Kwi, 2008 11:11   

Maskowanie jest typowe ...

robmenesiak
[Usunięty]

Wysłany: Sro 02 Kwi, 2008 15:01   

Może macie jakieś namiary na ckm (browning wz 30) oraz tanie siatki maskujące.
A maju planuje wybrać się na Śląsk rozejrzeć za lampami karbidowymi. Czy to prawda że przeniesiono giełdę z Bytomia do Rudy Śląskiej?

http://softland.com.pl/aerojac/dane/ckmwz30.html (o CKM)

Czy ktoś dysponuje chociaż gazetą Do broni! nr 3/2006 (a właściwie fragmentem o ckm)?

Odpowiedz do tematu