Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:41
Dobieszewko - Gołańcz
Autor Wiadomość
robmenesiak
[Usunięty]

Wysłany: Sob 26 Kwi, 2008 15:08   

Z racji że trochę się naciąłem na siatkę (miała być szersza) maskowanie zrobiliśmy w inny sposób, siatkę podzielono na 2 i ma ok 14 metrów długości a na stropie ułożyliśmy krzaki by zlewały się z otoczeniem.
Chyba w 1939 też mieli podobne problemy finansowe bo na większości archiwalnych zdjęć jest także maskowanie z gałęzi.
Tu w Gołańczy mamy fajnie bo za schronem są 2 ładne drzewa, i tylko od spodu zostały przerzedzone by było można obiekt widzieć

Jeszcze fotki od Condora i nasz piecyk www.owb.8p.pl/galeria/golancz_condor.htm

Damian Marad 
bunkrołazik

Wysłany: Sob 26 Kwi, 2008 22:39   

Piec jest, ale otworu kominowego niema :sad:

robmenesiak
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Kwi, 2008 08:20   

Akurat otwór kominowy jest w tym obiekcie więc spokojnie wszystko będzie w czasie, dziś zakupiłem kolejną maskę do schronu, wygląda jak z tych ludzików ze Star Trek

[ Dodano: Sro Kwi 30, 2008 5:12 am ]
http://www.owb.8p.pl/galeria/golancz_wystawa.htm (kolejny etap prac i wystawa)

[ Dodano: Pon Cze 02, 2008 5:45 pm ]
widok po pracach z dnia 31. 05 na schron 8.

Dnia 14 czerwca przystępuje do prac przy schronie nr 10 leżącym na terenie nieużytku. Zadaniem będzie uporządkowanie terenu oraz odkopanie wejścia wraz z oczyszczeniem wnętrza. Zobaczymy na ile starczy sił i pomocy osób trzecich gdyby się pojawiły.
http://www.owb.8p.pl/galeria/golancz/10.htm (najstarsze moje zdjęcia)
a tu zdjęcia po wycince http://www.owb.8p.pl/galeria/prace_golancz_1.htm (obiekt na dole galerii)

[ Dodano: Wto Lip 08, 2008 6:42 am ]
Dnia 6-7. 07 odbyły się tym razem prace porządkowe na obiekcie nr 11

http://www.owb.8p.pl/galeria/golancz_11.htm
http://www.owb.8p.pl/galeria/golancz_11werwolf.htm

Zapraszam do zapoznania się z przebiegiem i ewentualnych komentarzy

robmenesiak
[Usunięty]

Wysłany: Nie 23 Lis, 2008 14:47   

adres strony po zmianie serwera : http://mesiu19.republika.pl/golancz/index.htm

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Nie 23 Lis, 2008 19:49   

Robercie, podobają mi się efekty Twoich prac. Plus za dyskretny znaczek obiektu zabytkowego. Czy jednak obiekt rzeczywiście jest wpisany ... ;)

robmenesiak
[Usunięty]

Wysłany: Wto 25 Lis, 2008 15:24   

Tak są wpisane, decyzja A-477 z lat 80.
Dzięki za ocenę prac :) w 2009 będą prowadzone na większą skalę. Właśnie z GOK wysłaliśmy kolejne pismo do konserwatora zabytków odnośnie planowanych prac : nie będzie malowania schronów, chodzi bardziej o modelowanie terenu, dalsze odkopywanie, zrobienie tu szlaku, rekonstrukcja schronu 8, ale tylko poprzez docelowo dodanie wyposażenia.
Rodzi się także stow. zwykłe

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 25 Lis, 2008 20:38   

robmenesiak napisał/a:
Tak są wpisane, decyzja A-477 z lat 80.

Zainteresowało mnie słowo "są". Czyli ile?
Modele bardzo wdzięczne ...
(Wszystko mi się podoba ... coś jest nie tak ... może nieuważnie przeglądnąłem zdjęcia ... ;) )

robmenesiak
[Usunięty]

Wysłany: Sro 26 Lis, 2008 14:04   

Ile chodzi ci o ile sztuk ? pozycja w rejonie Gołańczy ma 16 obiektów, w latach 70 slikwidowano jeden schron obserwacyjny. Natomiast kolejny (fundament + zaczątki ścian czekają na odkopanie). Chciałem zorganizować wyjazd 15-16. 11 ale nikt się nie zgłosił. Miałem na myśli także osobę z wykrywaczem metali, bo sądziłem że tak dotrę do betonu zwieńczonego stalą.

A modele jeszcze dwa będą : tradytor jednostronny (lewy) + schron obserwacyjno-bojowy.

Czy ktoś wie jak montowano broń w takich schronach od betonu wychodzą bowiem cztery śruby (jakaś laweta czy cóś ?

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro 26 Lis, 2008 20:07   

Ile obiektów wpisanych jest do rejestru zabytków? Czy wszystkie wymienione przez Ciebie? Oraz: czy wpisane są każdy z osobna czy wszystkie razem?

robmenesiak
[Usunięty]

Wysłany: Sro 26 Lis, 2008 20:17   

Obiekty są wpisane razem jako polska pozycja obronna w rejonie Wągrowiec-Gołańcz.
Taką informację otrzymałem od Urzędy Miasta i Konserwatora w Poznaniu

W necie jedyne co można znaleźć to :
- ,,fragment umocnień obronnych Wągrowiec- Gołańcz (schron typu A)- nr rej. A- 477, dec. z 1983r."

W listopadzie wysłaliśmy jako GOK i Ja pismo do konserwatora o zalecenia i także wpisaliśmy do pisma swoje propozycje

Zakresy planowanych prac oraz stan aktualny obiektów w rejonie Gołańczy

Obiekt 6
Stan obecny-wewnątrz brak piasku
Proponowane prace-odsłonięcie obiektu z gałęzi i krzaków-usunięcie ziemi ze strefy wejścia

Obiekt 7
Stan obecny-mocno zasypana strefa wejścia i wewnątrz obiektu-nagromadzona ziemia przed strzelnicą
Proponowane prace:-usunięcie ziemi przed strzelnicą, wewnątrz obiektu oraz przy wejściu

Obiekt nr 8
Stan obecny :-okolica oczyszczona ze śmieci-wnętrze oraz strefa wejścia bez piasku
Proponowane prace:-główny obiekt odcinka-oszalowanie strefy wejścia – zejścia-obniżenie terenu przed strzelnicą – obecnie strzelnica wystaje 50 cm, i instrukcji saperskiej 60 cm-usunięcie wewnątrz napisów tutejszej młodzieży

Obiekt 9
Stan obecny-przewrócony
Proponowane prace-gdyby powstał zbiornik proponowane przeniesienie w miejsce rozpoczynania się szlaku

Obiekt 10
Stan obecny-brak ziemi wewnątrz obiektu-mocno zarośnięty krzakami głównie na dojściu do obiektu
Proponowane prace-zabezpieczenie strefy wejścia deskami-odsłonięcie strzelnicy-usunięcie zalegających krzaków-usunięcie ziemi ze strefy wejścia-rekonstrukcja obiektu, mocno zniekształcona strefa nasypu od strony zachodniej

Obiekt 11
Stan obecny-brak ziemi wewnątrz obiektu
Proponowane prace-usunięcie ziemi ze strefy wejścia

Obiekt nr 12
Proponowane prace-usunięcie ziemi ze strefy wejścia-usunięcie ziemi sprzed strzelnicy-usunięcie zalegających krzaków

Obiekt 13
Proponowane prace-usunięcie ziemi ze strefy wejścia

Obiekt 14
Stan obecny-strefa wejścia wypełniona ziemią i rosnącym drzewem-śmieci wokół obiektu brak
Proponowane prace:-obniżenie terenu choćby o 20 cm przed strzelnicą-pozostawienie drzewa w wejściu stanowiącym o roli obiektu jako miłego dla oka

Odpowiedz do tematu