Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Wto 11 Mar, 2008 22:41
Dobieszewko - Gołańcz
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Mar, 2008 19:25   

Cześć,
Powędrowałem zgodnie z podanym linkiem i zainteresowała mnie pierwsza fota. Robert, co ona przedstawia?
Auf….

robmenesiak
[Usunięty]

Wysłany: Pią 21 Mar, 2008 19:35   

Kolego !, pierwsza fotka to schron na naszej linii mieszczący się koło Bolechowa. Nie miałem co prawda latarki (wiesz jak to jest na fortyfikacji polowej), ale chciałem koledze pokazać coś ciekawego i współczesnego. Mieściła się tam jednostka wojskowa, obecnie teren i schron jest pod władaniem lasów państwowych

Już kiedyś była w to miejsce wyprawa. Oto więcej zdjęć:
http://www.owb.8p.pl/galeria/bolechowoa.htm
http://www.owb.8p.pl/galeria/bolechowob.htm

Nie jest to związane z Gołańczą ale odpowiadam. Jest na linii drogi samochodem do gołańczy a czasami planując wyprawy wykorzystuje inne elementy. Tak samo jak widać na zdjęciu resztki z cmentarza żydowskiego w Wągrowcu, który został usunięty przez Niemców w II w. św. a nagrobki wrzucono do strugi Gołanieckiej

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 20:50   

Jeszcze raz:
"Ale teraz zaatakuję z innej strony ... nie zastanawiała was kwestia położenia posadzki schronu polowego tego typu względem poziomu terenu? ... Bo mnie zastanowiła ... pod wpływem zdjęć Roberta".
Zanim zacznie się kopać w rejonie strzelnicy warto odpowiedzieć sobie na pytanie jak w rzeczywistości wyglądało wyniesienie poziomu strzelnicy nad poziom terenu. Wiemy jak miało wyglądać według instrukcji. Z drugiej strony wiemy że instrukcja to tylko pewien wzór. O ostatecznym kształcie obiektu decydowano na miejscu.
Ciekaw jestem odpowiedzi, w razie czego będą ... podpowiedzi :mrgreen:

robmenesiak
[Usunięty]

Wysłany: Wto 25 Mar, 2008 23:11   

Ja wnioskuje na ocenie świadka z Gołańczy i była strzelnica ok 50-60 cm więc tak jak w instrukcji. Teraz jest tak bo było tu wysypisko - widziałem je w czasie odkopywania przelotni - cuda na kiju były w ziemi : szmaty, butelki, szkło, gruz, itp

Owicz zamieściłem na forum zdjęcie widoku ze strzelnicy teraz jak będe to dodam jak widać z góry obiektu.

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro 26 Mar, 2008 14:32   

W takim razie nie pozostaje mi już nic innego jak tylko rozwinąć (acz w wielkim skrócie)myśl wcześniejszą o relacjach teorii i praktyki w interesującym nas temacie schronów polowych. Wszyscy na pewno zdają sobie sprawę że w praktyce występowało szereg odstępstw od wzorów zaprezentowanych w "Instrukcji...". Były to odstępstwa tak kosmetyczne jak i wynikające z potrzeb taktycznych. Jednym z istotniejszych czynników powodujących wprowadzanie modyfikacji była topografia terenu. Schrony zaprezentowane w Instrukcji to wzory pozbawione kontekstu. Schrony położone "nigdzie". W terenie natrafiano zaś na rozmaite sytuacje niestandardowe. Schron mógł być na przykład położony na stoku wzgórza albo ... na jego przeciwstoku (oba przykłady można zaobserwować w okolicach Kiedrzyna pod Częstochową). W obu sytuacjach samo ukształtowanie żelbetowej części schronu nie zmieniało się ... ale ...
W pierwszym wypadku nachylenie nasypu osłonowego musiało być większe niż w Instrukcji lub musiał on sięgać głębiej w przedpole. Wejście nieuchronnie znajdowało się w solidnym wykopie. W drugim, nasypu ... nie było. Jego rolę spełniał podcięty wierzchołek wzniesienia. Wejście prowadziło zaś wprost z poziomu terenu. Odpowiednio kształtowała się też wysokość strzelnicy ponad poziomem terenu. Raz była większa, raz mniejsza.
Dlaczego o tym piszę? Instrukcja nie może być traktowana jako wyrocznia przy rewaloryzacji obiektu lecz jedynie jako wskazówka. Jeżeli brak materiałów ikonograficznych i brak możliwości skorzystania z pomocy archeologa pozostaje staranna analiza terenu. Tu nie można myśleć schematami lecz trzeba zastanowić się na jakie rozwiązanie wskazuje układ terenu pozycji i otoczenia obiektu. Inaczej jesteśmy na prostej drodze do realizacji może i efektownej ale sprzecznej nie tylko z prawdą historyczną ale i zdrowym, żołnierskim rozsądkiem.

robmenesiak
[Usunięty]

Wysłany: Sro 26 Mar, 2008 22:56   

Wszystko ładnie i pięknie tylko jak ocenić poziom przed wysypiskiem ? Porównywać można go do terenu wokoł a więc jest jakieś 40 cm śmieci pomieszanych z ziemią

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 11:23   

A kto powiedział że będzie ładnie i pięknie? :wink:

robmenesiak
[Usunięty]

Wysłany: Czw 27 Mar, 2008 12:41   

Jutro szaleć nie będe wydobędę resztę ziemi z przelotni i z wnętrza obiektu. I posprzątam teren wokół schronu. Zdjęcia w niedziele wieczorem

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 28 Mar, 2008 00:27   

Cytat:
Wszystko ładnie i pięknie tylko jak ocenić poziom przed wysypiskiem ? Porównywać można go do terenu wokoł a więc jest jakieś 40 cm śmieci pomieszanych z ziemią

Cześć Robmenasiak,
Spróbuj pokopać delikatnie przed strzelnicą. Poziom gruntu przed strzelnicą określał obsyp kamienny. (Jeżeli został wykonany :grin: ).
Auf…..

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pią 28 Mar, 2008 10:11   

Jeżeli nie zdążono wykonać nasypu to i kamieni niet. Chyba że wykonano a potem zniwelowano ...
Przy okazji ... czy ktoś natrafił na schron tego typu (ewentualnie jakikolwiek polski schron) z rozgrzebanym otoczeniem, gdzie dało by się stwierdzić:
1) czy wykonano drenaż
2) z czego wykonano dreny
???

Odpowiedz do tematu