Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Wizna
Autor Wiadomość
paramedmir 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Czw 03 Sty, 2008 15:28   Wizna

Przywołany przez Aufmanna rozpoczynam temat Wizna.
Przyznam się ,że dla mnie był to początek przygody fortyfikacyjnej,jako młody chłopak podczas wędkarskich wypraw nad Narew i Biebrzę przy o okazji zaraziłem się tą fortyfikacyjną chorobą.W owych zamierzchłych czasach wszelkie informacje mniej lub bardziej prawdziwe czerpało się z książek pamiętam tygrysa "Wizna samotny bastion " i książkę Leszka Bakuły "Wizna" Co do pozostałości obiektów to wszystkie zostały wysadzone,najlepiej zachowane są chyba te w ok Kołodzieja i Kurpik no i oczywiście urban przy drodze.Spotkałem się z różną liczbą obiektów prezentowanych na mapkach różnice te spowodowane były zapewne umieszczaniem schronów dopiero planowanych a nie zbudowanych.Chyba mapa p Jerzego Sadowskiego w pełni pokazuje stan faktyczny myślę że nie będzie miał mi za złe że ją tu zamieszczę..na Górze Strękowej przy schronie(kpt Raginisa? słyszałem różne opinia na temat w którym miejscu faktycznie zginął) jest tablica informacyjna i też liczba schronów jest dużo większa niż w rzeczywistości.Tak więc zapraszam do dyskusji i wymiany informacji o tym odcinku który jako jeden z nielicznych we wrześniu miał okazję sprawdzić się w boju

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 03 Sty, 2008 23:49   

paramedmir cześć,
Miło mi, ze wspomniałeś o dostępnych publikacjach na temat Wizny. Może nasi koledzy również zainteresują się tematem?

Masz może jakieś foty z Wizny?
Auf....

paramedmir 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Pią 04 Sty, 2008 00:30   

Publikacji jeszcze trochę było ale nie dużo i jakoś uleciały mi z pamieci,ostatnio w okolicach września na tv regionalnej był dokument z lat tak na oko 70 o walkach w obronie Wizny ciekawe były relacje uczestników walk,a nagrywane te wypowiedzi były w schronie przy moście w .....Nowogrodzie!!!Jeden z żołnierzy opowiadał o użyciu karabinu ppanc czy też rusznicy ppanc,drugi relacjonował jak jecha ł rowerem z Osowca z rozkazami dla dowódcy odcinka i pod ostrzałem przedzierał się do schronu na Górze Strękowej.Ogólnie ciekawy dokument choć zrealizowany z typowa dla tego okresu krytyką wrześniowych dowódców jak i całego Rządu RP.Poniżej kilka fotek schronu w Giełczynie to ten pierwszy od Góry Strękowej,zwraca uwagę dość szeroka ława fundamentu zapewne podmokły teren wymuszał takie rozwiązanie.Pozdrawiam

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pią 04 Sty, 2008 03:13   

Dowódcą pododcinka "Giełczyn" był porucznik Witold Kiewlicz. Dlaczego o tym wspominam? ... Przecież wszyscy wiedzą ...
Więc dla czego ... :?:
Owicz

tw 
bunkrołaz

Wysłany: Pią 04 Sty, 2008 14:06   

Był dowódcą, był... Tyle tylko, że 9 września 1939 r. porzucił dowodzoną przez siebie pozycję i zdezerterował, pozostawiając całość uzbrojenia w schronach, a na dodatek załogę jednego z odciętych obiektów. Dowództwo obrony Białegostoku chciało go postawić przed sądem wojennym, a Rada Państwa PRL przyznała mu Virtuti Militari.

tko

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pią 04 Sty, 2008 14:09   

Dlaczego dowództwo "chciało" a nie "postawiło" ... ?

... a więc był ... później dostał się do niewoli ...

tw 
bunkrołaz

Wysłany: Pią 04 Sty, 2008 14:18   

Kiewlicz doprowadził do Białegostoku sporą zgraję dezerterów i rozbitków spod Wizny, z których sformowano zbiorczy pododdział (pod jego dowództwem) do obrony miasta. Zaraz potem zaczęło się niemieckie natarcie na Białystok i nikt nie miał już głowy do sądów polowych.

von reuffen 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Pią 04 Sty, 2008 14:23   

"dezerterów" to chyba za mocne słowo?

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pią 04 Sty, 2008 15:51   

A więc dezertera, przyprowadzającego zgraję podbnych mu dezerterów dowództwo pozostawiło przy komendzie ... ciekawe. Zaś po wojnie Rada Państwa przyznała temu człowiekowi - dezerterowi, oficerowi armii przedwojennej, oficerowi AK, represjonowanemu przez szereg lat w obozie pracy w ZSRR - Virtuti Militari. Ciekawe. Czy mogę prosić o rozwinięcie tematu. Bo póki co stawiane tezy wyglądają mało ... wiarygodnie.

tymczasem porucznik Kiewlicz ... ucieka z niewoli (z transportu kolejowego o ile pamiętam) ...

tw 
bunkrołaz

Wysłany: Pią 04 Sty, 2008 16:52   

"Dezerterzy" to jak najbardziej właściwe słowo. Pod Wizną poległo kilkunastu żołnierzy, nieco ponad setka została wzięta do niewoli, zaś pozostałe pięć szóstych załogi porzuciło pozycje.

Obrona Białegostoku organizowana była w pośpiechu z pododdziałów wartowniczych, marszowych itp. Brakowało oficerów, część pochodziła z personelu komendy uzupełnień, zresztą większość stanowili rezerwiści. Stąd też Kiewlicz - oficer służby stałej, który dotarł do Białegostoku z ponad 150 żołnierzami, został włączony w skład improwizowanej obrony (na dalekim przedpolu zresztą). Wtedy liczył się każdy karabin i każdy żołnierz. Kiewliczowi zapowiedziano sąd polowy za porzucenie pozycji w obliczu wroga. W pierwszym starciu z Niemcami zbiorcza "kompania" Kiewlicza rozsypała się. On sam został wzięty do niewoli (tak przynajmniej utrzymywał w swych raczej mało wiarygodnych wspomnieniach) daleko na wschód od Białegostoku.

Informacja o sądzie polowym pochodzi z ust samego Kiewlicza.

Powojenne Virtuti Militari to bezwartościowy szmelc. Nie nadawała ich kapituła, lecz komunistyczna Rada Państwa ma wnioski m.in. lokalnych oddziałów ZBoWiD. A w białostockim ZBoWiDzie Kiewlicz swobodnie snuł bajeczki o swych bohaterskich przygodach i nie było nikogo, kto spróbowałby to zweryfikować.

To tyle. Sprawa znana od lat, nie wiem dlaczego wzbudziła na forum zdziwienie.

Pozdrawiam

tw

Odpowiedz do tematu