Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyprawa Auf'a na Linię Mołotowa - Roztocze
Autor Wiadomość
Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Sro 13 Lut, 2008 15:57   

Cześć,
Auf, kiedy się wybierasz na Mołotka? Ile dni planujesz zostać?
Jacek

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 29 Mar, 2008 20:59   

Witam,
Od dłuższego czasu planowałem wyjazd na Wielki dział, aby zobaczyć nie osadzoną, leżącą w szybie polską kopułę obserwacyjną model 36.

Dzisiaj tam byłem. Kopuła już nie leży :evil:
Auf….

von reuffen 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Sob 29 Mar, 2008 21:18   

Szok. Rąbnęli ją?
Czy może ta informacja jest optymistyczna?

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 30 Mar, 2008 21:28   

Witam,
Od dłuższego czasu planowałem wyjazd na Wielki Dział, aby zobaczyć nie osadzoną, leżącą w szybie polską kopułę obserwacyjną model 36. Przyznam, że wszystkie wcześniejsze uwagi kolegów okazały się bardzo pomocne. Większość schronów znajduje się na północnym i północno-zachodnim zboczu góry.

Schron z kopułą obserwacyjną model 36 Z.O. jest w marcu bardzo łatwo odnaleźć. Podane współrzędne GPS schronów są prawidłowe, więc dotarliśmy bez większych problemów. To co zobaczyliśmy, kompletnie mnie zaskoczyło. Ktoś podniósł kopułę i osadził ją pionowo w szybie, co prezentuje zdjęcie poniżej.
Auf….

von reuffen napisał/a:
Czy może ta informacja jest optymistyczna?

Informacja nie jest optymistyczna. Do schronu można dostać się ciężkim dźwigiem lub traktorem z podnośnikiem i ustawić kopułę, co też oznacza możliwość wywozu.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 31 Mar, 2008 01:06   

Poniżej zdjęcie widoku schronu od strony podjazdu. Ustawienie kopuły w pionie musiało być wykonane w ostatnich dniach, gdyż zaostały zachowane odciski kół. Znalazłem też pozostwione kombinerki.

Mała prośba do @ndrzeja. W tym temacie zamieściłeś bardzo dobre zdjęcie leżącej kopuły. Zdjęcie zatytułowałeś: Wielki Dział. Czy moźesz podesłać mi to zdjęcie w pełnej rozdzielczości?
Auf… wieczorową porą

Źle się dzieje na Wielkim Dziale. Są ślady ingerencji kolegów fortyfikatorów lub pozyskiwaczy złomu.

@ndrzej 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Pon 31 Mar, 2008 07:05   

Franz Aufmann napisał/a:

Mała prośba do @ndrzeja. W tym temacie zamieściłeś bardzo dobre zdjęcie leżącej kopuły. Zdjęcie zatytułowałeś: Wielki Dział. Czy moźesz podesłać mi to zdjęcie w pełnej rozdzielczości?

Jasne, podeślę.

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 31 Mar, 2008 07:53   

Franz Aufmann napisał/a:
Dzisiaj tam byłem. Kopuła już nie leży

Cześć,
Widzę, że wyprawa musiała się udać. Auf… Zrobiłeś pomiary kopuły, bo to też było celem wyjazdu?

Z historii tego schronu wiemy, że początkowo kopuła była ustawiona pionowo w szybie. Została przewrócona przez poszukiwaczy surowców wtórnych, przy próbie wywozu. Teraz ponownie została ustawiona pionowo. Jest to kolejny przypadek? Czy koledzy mają jakieś informacje?
Jacek

@ndrzej 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Pon 31 Mar, 2008 09:08   

Kiedyś (grubo ponad rok temu) w programie "Było nie minęło" gdzie był wątek o tym schronie, autor programu opowiadając o tej kopule deklarował, że wróci do tego schronu z odpowiednimi dokumentami i ustawi ją z powrotem w pionie i przymocuje do schronu jakimiś kotwami czy spawami, ale czy to jest ta akcja - nie wiem.

Auf czy kopuła jest jakoś przytwierdzona do schronu czy tylko postawiona?

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 31 Mar, 2008 18:11   

@ndrzej, dzięki za foty :grin: . Wspaniała rekompensata.

Byłem przekonany, że zastanę leżącą kopułę i będzie widoczne to, co skrywa normalnie warstwa żelbetu. Jak zobaczyłem kopułę w pionie, to stwierdziłem, że to jeszcze nic straconego, bo zawsze można wejść do środka. Jak już wszedłem do schronu i dotarłem do studni, to wiedziałem, że już wszystko stracone. Zdjęcie bez komentarza.
Polak zawsze mądry po …. Auf….

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon 31 Mar, 2008 19:19   

Auf ... i taki drobiazg był dla Ciebie przeszkodą? :mrgreen:

Odpowiedz do tematu