Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Pią Paź 21, 2011 9:44 am
Owińska koło Poznania
Autor Wiadomość
robmenesiak
[Usunięty]

Wysłany: Pon Sty 28, 2008 7:17 pm   Owińska koło Poznania

Zdenerwowały mnie zdjęcia wykonane na terenie byłego szpitala psychiatrycznego (w 1939 było miejscem masowej eutanazji, mordowania załogi szpitala, likwidacji wszelkich danych). Niestety spotkała mnie tylko nagonka bo chyba nie jestem czasowy skoro zajmuje się takimi miejscami i leży mi na sercu ich dobre imie.

troszke historii:
,,Rok 1939 przyniósł Owińszczanom niezliczone pasmo wstrząsających wydarzeń. Terror, katowanie ludności cywilnej za polskość, aresztowania, wysyłki do obozów zagłady. Długa jest lista tych, których dotknęła krzywda hitlerowska. Długo w pamięci pozostał moment likwidacji bezbronnych pacjentów. Do tego dołączyły się wysiedlenia i wywózki do G. G. Na terenie Owińsk, a ściśle w zakładzie psychiatrycznym, hitlerowcy urządzili sobie koszary i szkołę SS im. Adolfa Hitlera. Na terenie koszar był też mały obóz dla jeńców różnej narodowości. Obóz dla Żydów był w Kicinie. W roku 1943 przybył do Owińsk sam Gauleiter Artur Greiser. W przemówieniu chwalił porządek jaki tu zaprowadziła szkoła SS, iż polski brud z Owińsk wymiotła. Dużo można by mówić o samej szkole SS, o nastrojach wewnętrznych, o dezercjach i sądach polowych za zdradę stanu."

Zdjęcia przyczynkiem moich rozterek http://www.dan.art.pl/?ka...57ce5c86577beae

No i kometarze http://www.cyberfoto.pl/p...-za-zdjecia.htm

Widać gro osób nie ma już (moim zdaniem) szacunku dla historii, tradycji i wartości. Jedni widzą tylko mury ja sięgam głębiej po historię która tak ostro doświadczyła naszych przodków

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon Sty 28, 2008 9:55 pm   

Robert, czytałem tematy. Mam mieszane uczucia... Jeśli ruiny nie zostaną odpowiednio oznaczone, zamknięte a dostęp utrudniony to zawsze tak będzie. Generalnie sprawa wygląda tak, że nie możesz oczekiwać od innych że będą zdobywać wiedzę i pogłębiać ją samodzielnie... Takie czasy...
Teraz "artystą" może być każdy i swoje wygłupy również pod "artyzm" podpinać... Trzeba być postępowym, ubierać się w kolory tęczy, chwalić dzieci z ADHD i myśleć "politycznie poprawnie". Ot, co!

pozdr

robmenesiak
[Usunięty]

Wysłany: Wto Sty 29, 2008 2:26 pm   

Wiesz może to dla większości śmieszne ale moje odczucia do takich miejsc są zawsze takie same. Polegają na ich szanowaniu. Próbuje być za każdym razem dokumentalistą a nie artystą. Dla mnie miejsca masowych zbrodni takimi pozostaną i nie zamierzam nigdy się tam wygłupiać

Odpowiedz do tematu