Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Wentylacja schronów
Autor Wiadomość
darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...


Pomógł: 34 razy
Dołączył: 22 Lis 2004
Posty: 8815
Skąd: Kraków
Wysłany: Pią 14 Mar, 2008 20:33   Wentylacja schronów

Witam

Przeglądając swoje zbiory odnalazłem kilka rysunków przedstawiających rozwiązanie konstrukcyjne systemów wentylacyjnych. Nie wiem czy przedstawione urządzenia były stosowane np. na Linii Mołotwa, stąd moje pytanie do kolegów: jak wyglądały takie urządzenia w schronach? Czy pozostały jakieś elementy wyposażenia?
Przyznaję, jestem w tym temacie laikiem...

pozdrawiam
_________________
Instytut Niemieckich Fortyfikacji Wschodnich
 
 
 
vanKeck
[Usunięty]

Wysłany: Pon 16 Cze, 2008 09:48   

Podaję garść informacji dotyczących w głównie linii stalina ale myślę że będą to dla wielu informacje nowe i dosyć interesujące

W obiektach zbudowanych w latach 1928-1930 wykonywano dwie wnęki w postaci miechów. Prawdopodobnie jeden z nich wykorzystywano do odprowadzania na zewnątrz gazów prochowych , drugi - dla tłoczenia powietrza do schronu, gdzie było ono oczyszczane za pomocą filtrów FP-120 (FPM-120). Filtry znajdowały się na dolnym piętrze lub w izbie gazoszczelnej.
Później opracowano filtr FP-150 tak zwany typ amerykański о kształcie cylindrycznym. Przyjęty został na wyposażenie latem 1932 roku, jednakże jego rozmiary pozwalały na zastosowanie także we wcześniej budowanych obiektach.
Filtr składał się z trzech sekcji FP-60. Dla kaponier i półkaponier artyleryjskich opracowano nierozbieralny filtr FP-360.
W późniejszym okresie opracowano sekcje FPU-50 o zmniejszonych gabarytach. Nowym modelem zastąpiono filtry FP-360. Przed wybuchem wojny (?) opracowano nowe typy filtrów, posiadające sekcję katalitycznego spalania tlenku węgla.

Do izby bojowej schronu typu М biegły dwa kanały – jeden ze przelotni kolankowej drugi – z zewnątrz budowli.
Chwyt powietrza zlokalizowany w przelotni, zbudowany przez był w następujący sposób – wewnętrznych ścianach przelotni wykonywano dwa wloty powietrza, które były połączone ze sobą rurą w kształcie litery U, biegnącej w płaszczyźnie poziomej w głębi ściany , tworząc kolanko. Od kolanka pionowo w dół odchodzi inna, przechodząca następnie pod posadzką przelotni w płycie fundamentowej i wchodząca do wewnątrz schronu bojowego z tylnej ściany. Lokalizacja głównego chwytu powietrza przelotni, pozwalała znacząco zmniejszyć stopień oddziaływania na system filtrowentylacyjny siły uderzeniowej, powstającej podczas eksplozji pocisku lub bomby u wejścia do przedsionka i odbitej od wewnętrznej ściany przedsionka lub przelotni. Ponieważ ewentualność jednoczesnego uderzenia takiej fali w oba wloty powietrza jest bardzo mała, duża część fali uderzeniowej przechodziła na zewnątrz, nie docierała dalej do przewodu wentylacyjnego. Filtry były rozlokowane wewnątrz budowli w izbie bojowej, oczywiście ograniczając drastycznie i tak niewielką przestrzeń.


W niektórych rejonach umocnionych (na przykład na Dalekim Wschodzie) wewnętrzne filtry dublowano zewnętrznym zapasowym filtrem w betonowanej skrzyni. Dla ochrony przed opadami atmosferycznymi do tyłowej ściany schronu bojowego, dobudowano krytą przybudówkę.
Obecność dwóch kanałów pozwalała rozlokowywać filtry tak na wewnątrz jak i na zewnątrz obiektu Do przenoszenia filtrów z budowli na zewnątrz do tyłowej ściany dobudowano oddzielne pomieszczenia żelbetowe pomieszczenie dwóch typów – lekkie lub ciężkie.
W przypadku zastosowania pomieszczenia typu lekkiego dostęp do instalacji filtrowentylacyjnej możliwy był tylko od zewnątrz. W przypadku pomieszczenia typu ciężkiego dostęp instalacji filtrowentylacyjnej był możliwy z przelotni kolankowej lub z przedsionka schronu.

Przy wejściu kanałów do schronu znajdował się zawór-trójnik, pozwalający zastosować jeden lub drugi filtr, lub jeśli schron posiadał filtr w dobudówce – posłużyć się filtrem lub czystym powietrzem z przelotni. Zawór-trójnik posiadał dwie zastawki («ósemki»), które około 1939 roku zastąpiono doskonalszymi, wykorzystywanymi również po II wojnie światowej.

W schronach bojowych typu B kanał wentylacyjny biegł z przelotni do filtrowentylatorowni, mógł on być dublowany przez zewnętrzny chwyt powietrza.
Jeżeli budowla była dwukondygnacyjna, to instalację filtrowentylacyjną rozlokowywano na dolnym piętrze. Powietrze tłoczono wentylatorem KP-1 (później KP-4А).

Powojenny schemat systemu filtrowentylacyjnego dla małych obiektów pozostał analogicznym do schematu zastosowanego w typie М, nowością było wprowadzenie prócz filtra podstawowego, także filtra wstępnego oczyszczania powietrza. Dla usuwania gazów prochowych z izby bojowej stosowano wentylator KP-4 (później – KP-4W). Dla jednoczesnego usuwania gazów prochowych i tłoczenia czystego powietrza, wentylatory łączono ze sobą za pomocą przekładni pasowej (pasy klinowe). Była także możliwość napędzania wentylatorów silnikiem elektrycznym (także za pośrednictwem przekładni pasowej).

Po wojnie wprowadzono także nowe sekcje filtrów FP -100 (FP-100U), część wentylatorów zastąpiono nowymi, dwufunkcyjnymi: odprowadzającymi gazy prochowe i zapewniającymi dopływ czystego powietrza . W większości wentylatorów zastosowano napęd elektryczny.

Zastosowanie kazamatowych systemów uzbrojenia z jarzmami kulistymi znacząco uprościło hermetyzację pomieszczeń. Jako wadę można wskazać zastosowanie «starych» osłon pancernych na otworach strzelniczych obrony wejścia, gdyż one nie gwarantowały hermetyzacji, lecz wytworzenie nadciśnienia w izbach bojowych zapobiegało dostawaniu się gazów bojowych.

W dużych budowlach eksploatowano instalacje regeneracji powietrza typu konwekcyjnego (RUKT-4) z wymiennymi wkładami RW-5а.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group