Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: darecki
Sob 15 Lip, 2017 15:53
Linia Odry - trudny początek
Autor Wiadomość
grze$ 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sro 15 Paź, 2008 16:14   

Mnie wygląda na 1937-38...

Mateusz 
bunkrołazik

Wysłany: Pią 17 Paź, 2008 21:29   

Należy jeszcze zwrócić w tym temacie na istotny fakt. Na przedmieściach Wrocławia od numeru 73 zaczyna się trzecia grupa forteczna. Gdzieś zniknęły nam dwie grupy. Trzeba zauważyć, że znana nam numeracja obiektów była tworzona w pośpiechu, dawno po faktycznej budowie linii umocnień nad Odrą zwaną Oderstellung.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pią 17 Paź, 2008 21:38   

Cytat:
Mnie wygląda na 1937-38...

Ciut później...

Mateusz napisał/a:
Należy jeszcze zwrócić w tym temacie na istotny fakt. Na przedmieściach Wrocławia od numeru 73 zaczyna się trzecia grupa forteczna. Gdzieś zniknęły nam dwie grupy. Trzeba zauważyć, że znana nam numeracja obiektów była tworzona w pośpiechu, dawno po faktycznej budowie linii umocnień nad Odrą zwaną Oderstellung.

To co piszesz Mateusz to nie powszechna prawda. Temat zacząłem już drążyć jakiś czas temu. Podobno w archiwach niemieckich są wcześniejsze mapy Oderstellung, niż te z 1944 roku, właśnie z I i II grupą. Mam nadzieję, że uda mi się to sprawdzić niebawem.
Tymczasem tu i ówdzie pojawiają się informacje na temat "betonu" nad Odrą powyżej Wrocławia... Dążę do tego aby wyjaśnić tajemnicę "zagubionych numerków"... :mrgreen:

pozdr

Mateusz 
bunkrołazik

Wysłany: Pon 20 Paź, 2008 08:27   

Cytat:
Podobno w archiwach niemieckich są wcześniejsze mapy Oderstellung, niż te z 1944 roku, właśnie z I i II grupą. Mam nadzieję, że uda mi się to sprawdzić niebawem.

Czy są w archiwach... nie wiem, wiem natomiast, że musiały zostać nakreślone. Uważam jednak, że mapy i numeracja, wcześniejsze niż te z 1944, uwzględniające I i II grupę, musiały zostać stworzone dopiero po zakończeniu budowy Oderstellung, więc mamy pewne widełki.

Zapewne istniały jakieś wcześniejsze mapy, na przykład z numeracją, którą często spotykamy na napisach we wnętrzach m.in. śluz wejściowych tj. numeracją według odcinków. Chciałbym taką mapę zobaczyć :grin:

Oderstellung powyżej Wrocławia... nie sądzę.

Scheik 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sro 20 Sty, 2010 13:06   

A propo mapek związanych z Linią Odry/Widawy, znalazłem na sieci jedną z czasów obrony (rok '45):

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto 22 Cze, 2010 11:26   

Mateusz napisał/a:

Mateusz napisał/a:
Czy są w archiwach... nie wiem, wiem natomiast, że musiały zostać nakreślone. Uważam jednak, że mapy i numeracja, wcześniejsze niż te z 1944, uwzględniające I i II grupę, musiały zostać stworzone dopiero po zakończeniu budowy Oderstellung, więc mamy pewne widełki.

Obiekt w Ścinawie z 1929 roku posiada sygnaturę (jeśli dobrze odczytałem) - I/62. Oznacza to, że tzw. "grupy forteczne" nie musiały być w kolejności począwszy od Wrocławia...

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie 15 Maj, 2016 10:32   

Pomyśleć, że od pierwszego postu w tym wątku minęło już 8 lat...
Wiemy już dużo więcej, choćby to że opisy na mapach inwentaryzacyjnych z 1944 roku nie mają nic wspólnego z tzw. "grupami fortecznymi". Był to zwykły błąd osób które interpretowały te mapy. Podobnie, notorycznie, błędnie używane jest określenie "Werk" dla budowli Oderstellung. "Werk" był zastrzeżony do innej kategorii obiektów (samodzielnych) i szukać ich należy na FFOWB.
Nie potwierdziły się informacje o jakichkolwiek schronach na południowy zachód od Wrocławia. Nie stwierdzono tam żadnych obiektów o podobnym charakterze i żadne źródła tego nie potwierdzają. Choć, w takich przypadkach nic pewnego, wszak powstały przepiękne schrony w rejonie Otmuchowa, ale to już nie Oderstellung.
Problematyka datowania schronów jest dalej aktualna, ale dysponując sporo ilością źródeł pozostają już tylko badania terenowe w celu zweryfikowania poszczególnych budowli. Niestety opracowania wydane do tej pory tylko w niewielkim aspekcie poruszają ten temat.
Na zdjęciu jeden z pierwszych schronów. Wybudowany w 1929 roku. Wtedy właśnie powstawały pierwsze schrony bojowe i bierne. Ale jeszcze wiele wody w Odrze upłynie zanim informacje o Odrze zostaną przedstawione zgodnie z obecnym stanem wiedzy... A szkoda. Na wszystko jednak potrzeba czasu, którego coraz mniej.

forum_1929.JPG
Plik ściągnięto 3307 raz(y) 122,8 KB

Odpowiedz do tematu