Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Muzeum pola bitwy na Westerplatte
Autor Wiadomość
Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon 07 Lip, 2008 18:08   Muzeum pola bitwy na Westerplatte

Tematem zainteresowałem się mniej więcej w tym samym czasie, kiedy Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Załogi Westerplatte rozpoczęło pierwsze akcje. Początkowo miały one zwrócić uwagę na fatalny stan W-tte i skłonić lokalne władze do interwencji. Ciekawiło mnie wtedy między innymi jak różne osoby odbierają wizytę w miejscu pamięci. W międzyczasie Stowarzyszenie rozwinęło działalność ...
Temat jak sądzę dobrze znany. O działaniach na W-tte dużo było w mediach, więcej na stronie Stowarzyszenia (www.westerplatte.org ... chyba się nie pomyliłem), jeszcze więcej na kartach i forum "Łotkryfcy". Generalnie: jest wizja, są prace, są kontrowersje, jest polemika.
Jak koledzy oceniają proponowaną nową wizję zagospodarowania tego terenu?

kalot22 
bunkrołazik

Wysłany: Pon 07 Lip, 2008 19:13   

Jeśli naprawdę zrobią to co tu napisali:
http://www.westerplatte.o...ndex.php?kod=30
to bardzo wysoko oceniam taką inicjatywę.

Zwracam się z pytaniem do PT Kolegów Bunkrołazów: czy jeśli będzie taka potrzeba zorganizujemy się i pojedziemy tam pomóc?

Pozdr
kalot22

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pon 07 Lip, 2008 19:45   

Cytat:
Zwracam się z pytaniem do PT Kolegów Bunkrołazów: czy jeśli będzie taka potrzeba zorganizujemy się i pojedziemy tam pomóc?

Hmm, w jakim sensie pomóc? I dlaczego akurat tam? Są tysiące innych miejsc w których nie podjęto ŻADNEJ inicjatywy, nawet kontrowersyjnej i nawet nie za kasę z naszych kieszeni ;)

pozdr

kalot22 
bunkrołazik

Wysłany: Pon 07 Lip, 2008 19:53   

Nawet wspomniane w linku okopy/ transzeje kopać :wink:

W sumie nie wiem czemu tam.
a czy planowane są jakieś akcje gdzieś na zDolnym Śląsku?

pozdrawiam
kalot22

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon 07 Lip, 2008 21:06   

Panowie, trzymajmy się tematu ... proszę.
Realizacja muzeum na Westerplatte jest i ma być finansowana z funduszy samorządowych i państwowych. To regularna inwestycja. Chcemy czy nie chcemy, nie ma tam miejsca na free digging.
Kolega Kalot22 zwrócił uwagę na listę postulatów Stowarzyszenia. Rozumiem że z pełną akceptacją kolegi spotkał się punkt 15. Co z pozostałymi.
Mnie osobiście najbardziej zainteresował punkt 12-ty ...

kalot22 
bunkrołazik

Wysłany: Wto 08 Lip, 2008 13:12   

Przepraszam za OT

Moja wizja/ocena:
Punkt 1: ciekawa propozycja, ale postawił bym tylko sprzęt i broń Wojska Polskiego oraz Wehrmachtu wykorzystywany w 1939 roku.

Punkty: 2, 3, 9, 10, 13 i 16 bardzo ambitne ale wymagają znacznego nakładu sił, czasu i przede wszystkim funduszy.

Pkt.4: połączył bym z tablicami ukazującymi przebieg obrony z pkt.12

Pkt. 5: bardzo interesujący

Pkt 6: inicjatywa godna nowoczesnego muzeum skierowanego do młodego pokolenia

Pkt 7: Udostępnić ją za drobną opłatą :twisted:

Pkt. 8: Rekreacja w miejscu pamięci? Czemu nie!

Pkt. 11: Pomysł popieram. Ale przydało by się zrobić jakąś atrakcję, np.: strzelanie z ckm-u ślepakami. Oczywiście za jakąś opłatą.

Pkt 12: tablice informacyjne tak. Tablice pokazujące przebieg walk: patrz punkt 4.

Pkt 14: jak najbardziej. Knajpy i sklepy w takim miejscu są raczej niewskazane. Przynajmniej wg mnie.

Pkt 15: Skoro dąży się do przywrócenia WST wyglądu zbliżonego do tego z 1939 to jestem na tak.

Pkt 17: Przy okazji tych inscenizacji lekcje "żywej historii'

Takie jest moje skromne zdanie. Proszę o wyrażanie swoich sugestii, spostrzeżeń itp.

Pozdrawiam
kalot22

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 08 Lip, 2008 20:55   

Dziękuję Kalocie dwudziesty drugi za podsumowanie. Zanim pójdziemy dalej jedna uwaga: niezależnie od uwag krytycznych, jakie miewam i mieć będę do rozmaitych prac rewaloryzacyjnych, zawsze pierwszą moją myślą (nie zawsze wyrażaną) jest: "cieszę się, że są ludzie którym się chce i którzy zdobyli si ę na wysiłek działania". Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej WST na Westerplatte (w poprzednich postach popełniłem błąd w nazwie Stowarzyszenia) podziwiam za wytrwałość, skuteczność, sporą wiedzę, zdolności organizacyjne ...
Jednocześnie jednak wielokrotnie obserwowałem jak łatwo, nawet uznanym fachowcom (także profesjonalnym konserwatorom), stracić dystans do swoich pomysłów, ulec przyzwyczajeniom lub pewnym schematom myślowym. Konsekwencją takiej sytuacji bywa, że praca o solidnych podstawach merytorycznych w realizacji przyjmuje kształt karykatury.
Z tej przyczyny zwracałem uwagę na punkt 12-ty. Czy koledzy rozumieją czym skutkowałaby realizacja tego postulatu ... ?

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto 08 Lip, 2008 21:00   

Owicz napisał/a:
Z tej przyczyny zwracałem uwagę na punkt 12-ty. Czy koledzy rozumieją czym skutkowałaby realizacja tego postulatu ... ?

Samo ich istnienie wpływa na odbiór otoczenia. Tablica tablicy nie równa... Może w tym postulacie pojawić się ma jakaś nowa jakość? Może będą.... poziome :mrgreen:

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 08 Lip, 2008 21:47   

Podpowiedź: wyobraźcie sobie jaki obszar zajmowała WST ... wyobraźcie sobie że ten obszar został poważnie okrojony (poszerzenie kanału portowego, zajęcie części terenu przez nabrzeża i straż graniczną. Przypomnijcie sobie ile "miejsc o znaczeniu historycznym" znajduje się na Westerplatte ...
Napisano: "(ogólnie co najmniej 45 plansz na chwilę obecną)".

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro 09 Lip, 2008 13:26   

Owicz napisał/a:
Podpowiedź: wyobraźcie sobie

Ja sobie zaczynam wyobrażać co będzie jak na to forum zaglądnie jakaś osoba związana z tym projektem. Aczkolwiek, mogę się mylić...

pozdr

Odpowiedz do tematu