Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Destrukcyjny wpływ morza czy raczej słaba jakość lepików?
Autor Wiadomość
Hubertus1656 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw 08 Sty, 2009 00:31   Destrukcyjny wpływ morza czy raczej słaba jakość lepików?

Dziś na forum:http://www.brendi.yoyo.pl/galerie/hel2008/index.html
dojrzałem fotki z Jastarni z 2008 roku i jestem wstrząśnięty. Patrząc na izolacje przeciwwilgociową stropów i ścian i jej "znaczne wyblakniecie" zastanawiam się czy nowe środki do stosowania "na zimno" nie są czasem dużo mniej skuteczne niż dawne lepiki, czy też to szczególny wpływ morza? Problem trapi mnie tym bardziej że przed nami prace zabezbieczające na stropie 120tki z Dąbrowieckiej Góry (niestety podobne zjawisko zaobserwowałem na schronach w Cigacicach i jestem w kropce) Proszę o wyrażenie swej opinii szanownych kolegów z forum.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw 08 Sty, 2009 16:23   

Odpowiedź ciśnie się sama na usta. Obiekt nie został potraktowany jako zabytek ze wszystkimi tego konsekwencjami. Firma budowlana nie zastanawia się nad tym, czy obiekt poddawany był działaniu wody morskiej, solom i innego typu substancjom. Wykonanie izolacji pionowej potraktowano dokładnie tak samo jak w przypadku garażu, altanki, czy zupełnie "świeżych fundamentów". Powstaje więc pytanie: co na tym zdjęciu jest dziwnego i dlaczego efekty prac pseudorenowacyjnych są zaskoczeniem?

(Być może dlatego, że tylko na naszym forum nie pieje się z zachwytu nad każdym "bunkrem" pomalowanym w ciapy, tylko zwraca się uwagę na konsekwencje złego doboru środków.)

Hubertus, jeśli strop jest w tak samo tragicznym stanie jak elewacja Waszego obiektu, to macie z Chudzinem problem...

pozdr

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Czw 08 Sty, 2009 17:15   

Hubertusie, odpowowiedź na podaną przez Ciebie zagadkę może dać jedynie rozmowa z wykonawcą interesujących nas prac. Na taki efekt złożyć się mogło wiele czynników: zły materiał, złe przygotowanie podłoża, zły dobór środka izolacyjnego do warunków danego środowiska, zła technologia wykonania prac ... Nie podejmuję się zgadywać na podstawie zdjęcia gdzie w tym wypadku popełniono błąd.

Hubertus1656 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw 08 Sty, 2009 18:58   

Wreszcie jakieś konstruktywne odpowiedzi,to mi sie podoba.
Wracając do naszych poprzednich dywagacji na temat rewitalizacji i prac remontowych to muszę z żalel przyznać że tak działa wiele firm remontowych zajmujących sie zabytkami. Martwi mnie tez że nawet wpisanie naszych obiektów do rejestru zabytków może nie zapobiec przeprowadzeniu badań na przysłowiowy "odp...l". Ale dziekuje za cenne uwagi,dają wiele do myślenia. a wracając do Jastarni to chodzą plotki że obiekty maja być w tym roku odmalowywane-kto miałby się tym zająć, nadzorowałby roboty etc,etc?

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Czw 08 Sty, 2009 22:48   

Taka ciekawostka:
Na "pewnym dziedzińcu" zachował się kilkunastometrowej długości fragment ściany gotyckiego budynku. Przez dziesięciolecia pełnił rolę fragmentu ogrodzenia. Koronę muru wyrównano w XIX wieku, uzupełniając nową cegłą i nakryto daszkiem z ceramicznej dachówki. Stałby ten mur po dziś dzień i wiele jeszcze dziesięcioleci w niezmienionej formie gdyby nie ...
Wkroczyli konserwatorzy zabytków. Żadni amatorzy, "profesjonaliści" z urzędu. Przeprowadzono badania archeologiczne, odsłonięto zarys ścian budynku. W nowej posadzce dziedzińca wyeksponowano ich ślad. Postanowiono jednak zająć się także murem. Wykonano badanie elewacji i sporządzono opracowanie: "Program prac konserwatorskich ...". Prace zrealizowano zgodnie z tymi wytycznymi. Skutek? Po kilkudziesięciu latach cegła w licu obu elewacji na wysokości kilkudziesięciu cm od korony muru spękana, sypie się pod dotykiem. Dlaczego? Konserwatorzy stwierdzili że mur, będąc reliktem niezachowanego budynku powinien wyglądać bardziej "ruinowato". Wskazano więc likwidację zadaszenia, skucie górnych warstw cegieł (aby uzyskać nieregularną linię zwieńczenia) i wylanie na szczycie cienkiej warstwy betonu...
Czasami konserwacja zabytków przerasta nawet ... konserwatorów ...

Hubertus1656 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pią 09 Sty, 2009 01:47   

W prawdzie nie ma tu miejsca na zamki ale chętnie pokaże coś podobnego na przykładzie zamku w Czersku.

jes 
bunkrołaz

Wysłany: Nie 11 Sty, 2009 00:33   

Panowie nie poddawajcie się.
Jestem pewien, że na strop i ściany 120tki z Dąbrowieckiej Góry zostanie znaleziony odpowiedni środek.
Wszak tyle już zrobiliście własnymi siłami...

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie 11 Sty, 2009 00:50   

jes napisał/a:
Wszak tyle już zrobiliście własnymi siłami...

Mam dziwne przeczucie, że podobnie "dobre słowo" otrzymała ekipa z Wałcza. Ekipa z Rybnika, też zrobiła tak dużo własnymi siłami a Jes nie pochwalił... Czemu?
Przekładając na polski: "róbcie Panowie co chcecie i jak chcecie, przecież i tak Wam nie zwrócę uwagi bo przestaniecie mnie lubić" ;)

pozdrawiam

Hubertus1656 
starszy bunkrolog

Wysłany: Nie 11 Sty, 2009 13:38   

Fiu fiu ciekawa interpretacja:)

Hubertus1656 
starszy bunkrolog

Wysłany: Nie 11 Sty, 2009 13:40   

Swoją droga ciekaw jestem dobrych rad,kto wie conam doradzi ktoś przysłany przez WKZ? :)

Odpowiedz do tematu