Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Boazeria w obiektach "B Neu" oraz wcześniejszych
Autor Wiadomość
Hubertus1656 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto 13 Sty, 2009 00:29   Boazeria w obiektach "B Neu" oraz wcześniejszych

Patrząc na stan zachowania fragmentów w schronie R105 w Koźle ciekaw jestem czy drewniane boazerie stosowane w izbach załogi były jakoś zabezpieczane przeciw grzybom i pleśni?

saar 
bunkrołazik

Wysłany: Wto 20 Sty, 2009 02:58   

Witam!

Raczej drewniane boazerie nie były niczym zabezpieczane przeciw grzybom i pleśni. W naszym schronie-muzeum też była drewniana boazeria w izbie załogi, która została usunięta po krótkim czasie przez samą załoge schronu. Bo poprostu zaczęła gnić. Po jej usunięciu, izba załogi została na biało pomalowana.

Podobna sytułacja była w schronie przeciwlotniczym, niedaleko mego miejsca zamieszkania, drewniane boazerie zostały tam też usunięte z tego samgo powodu.

Dlatego, jeśli gdziejś zachowała się drewniana boazerie w dobrym stanie do dzisiaj, to w schronie musiało być bardzo słucho.

Pozdrawiam!
saar

Tamil 
bunkrolog

Wysłany: Wto 20 Sty, 2009 23:32   

Hubertus1656 napisał/a:
Patrząc na stan zachowania fragmentów w schronie R105 w Koźle

Witam,
Schron z serii R 105 a odwiedzałem kilka razy w różnych porach roku. Nie pamiętam, aby szlichta była kiedykolwiek pokryta wodą. Schron położony jest na skraju sosnowego zagajnika, który jeszcze nie utrudnia wymianę powietrza. Może też , dlatego zachowały się resztki kamuflażu (farbomaskowania) przy wejściu do schronu.

saar napisał/a:
Dlatego, jeśli gdziejś zachowała się drewniana boazerie w dobrym stanie do dzisiaj, to w schronie musiało być bardzo słucho.

Saar, mamy podobne zdanie na ten temat. Nie jestem pewien jednak, czy stosowane deski do pokrywania wewnętrznych ścian schronu nie impregnowano powierzchniowo. Muszę poszperać w swoich notatkach. Wiem, że elementy wyposażenia pancerzy lub zastosowane przy wyposażaniu pancerzy a wykonane ze sklejki były zabezpieczane przeciwko wilgoci.

Pozdrawiam
Tamil

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Wto 20 Sty, 2009 23:38   

Tamil napisał/a:
Wiem, że elementy wyposażenia pancerzy lub zastosowane przy wyposażaniu pancerzy a wykonane ze sklejki były zabezpieczane przeciwko wilgoci.

Cześć,
Prawdopodobnie miałeś na myśli element wykonany z klejonego drewna, stosowany do mocowania kręgu kątomierzowego w niektórych kopułach obserwacyjnych np. 90P9

Auf... pozdrawia

Tamil 
bunkrolog

Wysłany: Wto 20 Sty, 2009 23:48   

Franz Aufmann napisał/a:
Prawdopodobnie miałeś na myśli element wykonany z klejonego drewna, stosowany do mocowania kręgu kątomierzowego w niektórych kopułach obserwacyjnych np. 90P9

Tak dokładnie o tym myślałem. Widzę, że "trochę" czujesz niemieckie fortyfikacje. Lubię pancerze niemieckie :grin: Na forum jest kilka tematów dotyczących pancerzy. Jestem nowy na tym form. Muszę jeszcze trochę poczytać.

Saar, wracając do boazerii. Poszukam, a jak zajdę to napiszę kilka słów. OK?

Pozdrawiam
Tamil

saar 
bunkrołazik

Wysłany: Sro 21 Sty, 2009 00:37   

@Tamil
Powodzenia w szukaniu, no i czekam z ciekawością na odpowiedz :wink:

Pozdrawiam!
saar

Tamil 
bunkrolog

Wysłany: Sro 21 Sty, 2009 23:22   

saar napisał/a:
Powodzenia w szukaniu,

@Saar, serdeczne podziękowania. Jeżeli pamięć jeszcze mnie nie zawodzi, to miałeś okazję uścisnąć rękę wspólnemu znajomemu panu Martinowi Büren. Prawdopodobnie "idę na łatwiznę", ale proszę zadaj mu pytanie na temat impregnacji wykładziny drewnianej w schronach na Westfall.

Jestem zainteresowany jego zdaniem.

Pozdrawiam

Tamil

[ Dodano: Pią Sty 23, 2009 10:51 pm ]
Witam,
Może kolega jes zechce napisać kilka słów na ten temat?????? Zadanie domowe relatywnie proste?

Przepraszam, że wywołuję do tablicy (stare przyzwyczajenia ze szkoły).

Tamil

[ Dodano: Pią Sty 23, 2009 10:59 pm ]
Pytanie do administratora lub moderatora forum.

Dlaczego moje kolejne posty są łączone w jeden? Czy to można zmienić?

Tamil

saar 
bunkrołazik

Wysłany: Pon 26 Sty, 2009 01:37   

@Tamil
Dostałem wiadomość od pana Martina. Niestety nie zna odpowiedzi na Twoje pytanie. Dlatego pytanie zostało zadane innej osobie i czekam na odpowiedz.

Pozdrawiam
saar

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 26 Sty, 2009 23:38   

Ale szyfrujecie, Chyba podeślę Wam Enigmę :mrgreen:
Jacek :cry:

Hubertus1656 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon 02 Lut, 2009 13:52   

Są jakieś nowe wieści z frontu walki z wilgocią na boazeriach w niemieckich schronach?

[ Dodano: Pon Lut 02, 2009 12:58 pm ]
Ze swojej strony zamieszczam dwie fotografie boazerii w schronie biernym wylanym na blasze falistej z Orzysza,boazeria jest pomalowana :)

Odpowiedz do tematu