Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Schron, co można wyczytać z kawałka betonu?
Autor Wiadomość
Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Czw 18 Kwi, 2013 14:21   

Franz Aufmann napisał/a:
Możesz nam ten temat bardziej przybliżyć?

Z pewnością nie tylko ja przyglądam się nieukończonym schronom. Zapewne nie tylko ja je fotografuję. Proponuję kolegom przeglądnięcie własnych katalogów fotografii pod kątem występowania na ścianach schronów ... gwoździ :) Przy tej okazji wypadnie zadać sobie kilka pytań:
1) na których ścianach gwoździe występują a na których nie?
2) jakie możemy wyodrębnić reguły ich rozmieszczenia?

@ndrzej napisał/a:
Czy z drugiej strony ściany tzn. wewnątrz też są takie gwoździe albo ślady po ich istnieniu?

Są. Zdjęcie gwoździa z nawiniętym drutem zostało wykonane wewnątrz schronu w Krzyżowej, przy stanowisku armaty przeciwpancernej.

tomek 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Pią 19 Kwi, 2013 18:22   

Najbardziej zagwożdżonym obiektem jaki widziałem jest schron z Glinisk tam gwoździe występują na wszystkich ścianach wewnętrznych przynajmniej górnej kondygnacji (na dół nie schodziłem i nie wiem jak to tam wygląda). Na drugim końcu Polski, w Beskidach także gwoździ w ścianach nie brakuje. Gwoździe wystające z ścian można by uzasadnić technologią wznoszenia szalowań – powiązanie przeciwległych płaszczyzn szalunku ściany za pomocą drutu zakotwionego gwoździami w deskach. Drugie zastosowanie jakie przychodzi mi do głowy to wykorzystanie gwoździ jako kotw jeżeli planowano pozostawić szalunek wewnętrzny w roli "boazerii".

egojack 
bunkrolog

Wysłany: Sob 20 Kwi, 2013 19:41   

Cytat:
Gwoździe wystające z ścian można by uzasadnić technologią wznoszenia szalowań – powiązanie przeciwległych płaszczyzn szalunku ściany za pomocą drutu zakotwionego gwoździami w deskach.

Też tak uważam, do dzisiaj się tak niekiedy robi przy robotach szalunkowych aby szalunek się nie rozchodził (zdjęcie z gwoździem i zawiniętym nań drutem). Szalunki trzeba ściągać, bo płynny beton wywiera duże parcie na boki, szczególnie u podstawy szalunku, tym większe, im większa jest wysokość słupa płynnego betonu.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 26 Lip, 2013 22:06   

Cytat:
Drugie zastosowanie jakie przychodzi mi do głowy to wykorzystanie gwoździ jako kotw jeżeli planowano pozostawić szalunek wewnętrzny w roli "boazerii".

W polskich schronach nie stosowano "boazerii" jako elementu izolacyjnego.

Auf...

tomek 

Wysłany: Pon 29 Lip, 2013 20:00   

Czy aby na pewno można definitywnie wykluczyć stosowanie wewnętrznego szalunku jako wykończenie wnętrza schronów? Zwłaszcza że największa liczba obiektów z gwoździami w ścianach to schrony z 39 roku a więc te których budowniczowie zapoznali się z czeskimi pomysłami. Na poparcie tej tezy zdjęcie urbana z kopalni andaluzja. W prawym dolnym rogu resztki szalowania do wykonania którego użyto heblowanych na gładko desek na zdjęciu jest to może słabo widoczne.

tomek 

Wysłany: Pon 29 Lip, 2013 20:03   

Dolnym to znaczy górnym :oops:

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon 29 Lip, 2013 21:37   

W instrukcji saperskiej jest wzmianka, że szalunek można zostawić jako konstrukcję przeciwodpryskową.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 31 Lip, 2013 22:48   

Jak możemy w takim razie zinterpretować przypadek obiektu z Krzyżowej z pozostawianym szalunkiem ?

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw 01 Sie, 2013 07:37   

Nie znam przypadku aby w polskiej fortyfikacji przed 1939 gdzieś pozostawiono szalunek. Moim zdaniem wskazuje to na to, że ten element konstrukcyjny został zapożyczony z czeskich fortyfikacji.

Zna może ktoś jakiś przykład polskiego schronu wybudowanego przed 1939 rokiem gdzie pozostawiono szalunek?

W Przeglądzie Saperskim opublikowanym na początku roku 1939 został zaprezentowany artykuł o czeskich fortyfikacjach. Znajduje się tam między innymi taki opis:

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pią 02 Sie, 2013 19:11   

Tak wyglądał szalunek w szybie kopuły.

Auf...

Odpowiedz do tematu