Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Schemat schronu - rozwiązania w schronach z 1939 r.
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 06 Wrz, 2009 00:53   

Witam,
Prace nad schematem schronu lekko przystopowały się. Panowie proszę o pomoc. Poszukuję zdjęć pancerzy czerpni powietrza i wyrzutni zużytego powietrza.

Auf... pozdrawia

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pią 18 Wrz, 2009 12:40   

Znalezienie kompletnej czerpni powietrza jest chyba już niemożliwe. Jeszcze dwa lub trzy lata temu była w Wymysłowi w schronie do ognia czołowego. Mogę wstawić jedynie rysunek.

Matt
Pozdro

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 08 Paź, 2009 20:50   

wojtek1 napisał/a:
Auf, akurat tej strzelnicy nie zmierzyłem .Jednak teowniki nad stralnicą główną schronu mają 8 cm szerokości podstawy .Teowniki ( ? ) strzelnicy rkm schronu przy moście mają właśnie 8 cm więc ta 8 to chyba będzie to

Tak Wojtku, to są teowniki.

Auf...

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon 12 Paź, 2009 11:50   

Temat dotyczy rozwiązań w schronach z 1939 na przykładzie obiektu z II linii obrony z Nowogrodu. Odnalazłem w necie ciekawe zdjęcie. Schron ze zdjęcia został wybudowany w 1939 roku. Zdjęcie mogło być wykonane we wrześniu 1939 roku. Czy koledzy rozpoznają schron i mogą podać jego lokalizację :grin: ?

Matt
pozdro

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon 12 Paź, 2009 22:32   

Fotka przedstawia chyba Ulubiony schronik Aufa :roll: ?

Auf Dziękuję za pamięć .

Matt rysunek czerpni jaki zamieściłeś napewno nie przedstawia tego elementu z Wymysłowa. Jest drobna różnica w wymiarach. Jeśli dobrze pamiętam to średnica czerpni wynosi 50 cm a na rysunku jest 70 cm.

[ Dodano: Pon Paź 12, 2009 9:38 pm ]
Specjalnie dla Aufa podsyłam parę fotek pancerzy czerpni i wyrzutni powietrza ze schronów budowanych w 1939r.

1. Wyrzutnia powietrza mała o średnicy 32cm

[ Dodano: Pon Paź 12, 2009 9:40 pm ]
2. Wyrzutnia duża o średnicy 38 cm

[ Dodano: Pon Paź 12, 2009 9:51 pm ]
fotki powinny być w kolejności
1.Jastarnia - urban 32 cm
2. Ulubiony schron Aufa 38 cm
3. Czerpnia powietrza - schron z Wymysłowa średnica 50 cm ? ( Podaję z pamięci - nie mogę znaleźć zapisków )

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 13 Paź, 2009 15:22   

wojtek1 napisał/a:
Fotka przedstawia chyba Ulubiony schronik Aufa :roll: ?

Tak, jest to zdjęcie schronu bojowego, którego rysunki pojawiły się na początku tematu.

wojtek1 napisał/a:
Matt rysunek czerpni jaki zamieściłeś na pewno nie przedstawia tego elementu z Wymysłowa.

Czerpnie jak wyrzutnie powietrza były różnej wielkości. Ta w Wymysłowie jest mniejsza i może mieć około 50 cm. Wojtku, zdjęcia robiłeś chyba kilka lat temu. Płyta przykrywającej czerpnię "wsiąkła" :cry:

Miałbym do Ciebie pytanie o mały szczegół dotyczący schrony z kopułą Zygmunta z Nowogrodu. Nad strzelnicą obrony bliskiej znajduje się wybieg rury z zachodniej izby bojowej. Do czego mogła służyć? Wylot przypomina wyrzutnię powietrza.

Matt
pozdro

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto 13 Paź, 2009 21:23   

Matt nie martw się zrobiłem pomiary to będzie można zrekonstuować - muszę tylko zrobić trzęsienie ziemi w swoich papierach. Fotki pochodzą chyba z 2003r.
Odnośnie Twojego pytania o element nad strzelnicą ( czy to co na zdjęciu ) moim zdaniem pokazuje czerpnie powietrza.Typowa wyrzutnia powietrza powinna mieć labirynt w betonie zakończony zaworem przeciwpodmuchowym.
Podobne rozwiązanie czerpni jest pokazane na rysunkach Pangsena pokazujących tradytor . Obie czerpnie mają nawet ten sam wymiar 40cm.
W Zygmuncie brak jest typowej wyrzutni powietrza i jeśli się zastanowimy to rzeczona rura może również spełniać funkcję wyrzutni .Mogą być do niej poprowadzone instalcje odsysające gazy prochowe.
I tu zaczyna się dylemat czy wentylator ( jeżeli był ) zasysał powietrze z wnętrza schronu czy z zewnątrz.
A może to jest część wentylacji grawitacyjnej
W urbanach funkcjonuje do tej pory wentylacja grawitacyjna

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 14 Paź, 2009 19:29   

wojtek1 napisał/a:
nie martw się zrobiłem pomiary to będzie można zrekonstuować - muszę tylko zrobić trzęsienie ziemi w swoich papierach.

Wojtku, jeżeli możesz zrobić trzęsienie ziemi i odszukać wymiary zewnętrznej płyty przykrywającej czerpnię, to masz moje podziękowania. Znam jednak średnicę zewnętrzną czerpni. Wynosi 54 cm. Nie znam natomiast grubości i średnicy wewnętrznej otworu. Dwie czerpnie o tej średnicy można oglądać w Nowogrodzie.

Mam wstępnie (główne wymiary na papierze bez weryfikacji) pomierzone pancerze strzelnic w schronie Zygmunt. Prace jednak posuwają się do przodu.

Auf... pozdrawia

wojtek1 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sro 14 Paź, 2009 22:16   

Postaram się do niedzieli znaleźć zapiski.

[ Dodano: Sro Paź 14, 2009 9:30 pm ]
Auf może ten rysunek będzie pomocny. Zrobiłem go dosyć dawno i póżniej nie weryfikowałem go , brakuje jeszcze paru wymiarów.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 14 Paź, 2009 23:21   

Cytat:
Auf może ten rysunek będzie pomocny.

Wojtek, kapitalny materiał. :grin: Gratuluję wytrwałości i dokładności w opracowaniu rysunku. Moje notatki nie są tak dobre. Kolejny wieczór przeznaczę na opracowywanie rysunku.

Zastanawiałem się również, jak mocowano ckm ??????

Auf... pozdrawia

Odpowiedz do tematu