Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Kiedy montowano pancerze i inne elementy wyposażenia?
Autor Wiadomość
Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sob 05 Wrz, 2009 23:44   

Tamil napisał/a:
Owicz, jakie charakterystyczne miejsce w schronie (w obrębie izby bojowej) należy odszukać. Proszę o wskazówki :)

Owicz, pytanie jest uzasadnione. W tym wypadku nie chodzi o to, kto jet mądrzejszy lub ma racę. Napisz na co należny zwrócić uwagę i tego będziemy szukać. Dostaniesz info i wtedy będziemy się dalej zastanawiać :) .

Auf...

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Nie 06 Wrz, 2009 10:33   

W izbie bojowej obserwujcie posadzkę od krawędzi ze ścianą ze strzelnicą na głębokość do ok 0.6m oraz na boki(licząc od osi strzelnicy) na szerokość po ok. 0.9m w obie strony. Jestem ciekaw czy w w tym polu widać coś charakterystycznego. Niestety sam nie miałem jeszcze okazji tego sprawdzić stąd wszelkie spostrzeżenia będą dla mnie nowością.

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pon 28 Cze, 2010 17:23   

Podczas oglądania gruzowiska po burzonym obiekcie w Bobrownikach znalazłem kawałek pręta z przylepionym do niego jeszcze betonem. Ciekawe w tym jest to, że ten pręt miał grubość 2,5 cm. Tymczasem grubość najgrubszych prętów zbrojeniowych wynosiła w tym obiekcie 2 cm. Najciekawsze jest jednak to, że na końcu widać gwint. Ten element więc musiał być kotwą zabetonowaną w ścianie do której coś przykręcano. Przeważnie ościeżnice drzwi były przykręcane do ściany. Nie było jednak widać jak ten nagwintowany pręt na którego nakręcano nakrętkę był umocowany w ścianie. Można się wiec teraz domyślać, że był po prostu wygięty w kształcie haka.

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Sob 17 Lip, 2010 15:10   

W ruinach zburzonego bunkra w Bobrownikach znalazłem kolejne dwie kotwy. Kotwy te były zbudowane z płaskownika rozciętego na końcu a jego końcówki były wygięte w przeciwne strony. Ten typ kotew prawdopodobnie służył do montowania jakiegoś wyposażenia.

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Nie 18 Lip, 2010 08:06   

Czy dobrze widzę że do końcówki płaskownika przymocowana jest nitem blacha stalowa?

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Nie 18 Lip, 2010 14:19   

Nitów tam nie ma. Coś tam raczej było przyspawane.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Nie 18 Lip, 2010 21:18   

Kotwy wykonane z płaskownika były, w większości znanych mi przypadków zawsze spawane. Stosowane były do września 1939 roku w wszystkich obiektach fortyfikacji stałej. Są na forum zdjęcia z Nowogrodu strzelnic obrony bliskiej, z widocznym kotwieniem. Koledzy z południa Polski mogli je zauważyć w schronach Węgierskiej Górki (Wyrwidąb) jako element kotwiący ościeżnice zamknięcia wyrzutni rac. Również w Krzyżowej są zauważalne przy ościeżnicach drzwi gazoszczelnych.

Auf... pozdrawia

Jestem ciekawy przeznaczenia kotwy z naciętym gwintem? :lol:

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Nie 18 Lip, 2010 22:29   

Nie mam teraz pod ręką wszystkich materiałów z pomiarów ale wydaje mi się że kol. Safnat poprawnie zidentyfikował pochodzenie kotwy z gwintem jako mocującej ościeżnicę drzwi. Ościeżnicę wykonano z profili T-owych, i zamocowano w bodaj pięciu punktach.
Kotwy z płaskowników pochodzą znad tych samych drzwi wejściowych (od strony zewnętrza). Czy po tej odpowiedzi ich przeznaczenie jest jasne? :)

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Lip, 2010 00:03   

Owicz napisał/a:
Czy po tej odpowiedzi ich przeznaczenie jest jasne? :)

Tak

Franz Aufmann napisał/a:
Jestem ciekawy przeznaczenia kotwy z naciętym gwintem?

Były również stosowane do kotwienia ościeżnic pancerza wyjścia awaryjnego. :oops:

Auf...

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 19 Lip, 2010 00:44   

Wspomniane przykłady. Czy elementy kotwiące są rozpoznawalne?

Auf...

Odpowiedz do tematu