Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Kopuły bojowe odcinka Wizna
Autor Wiadomość
Tamil 
bunkrolog

Wysłany: Nie 14 Cze, 2009 14:42   Kopuły bojowe odcinka Wizna

Witam,

Również czekam,
Kto z Kolegów dysponuje planami schronów z Wizny? Z dostępnych mi materiałów wynika, że w Wiźnie zastosowano wyłącznie kopuły Huty Zygmunt. Ba miały bojowe przeznaczenie.

Tami

Ludwiq7 
bunkrołazik

Wysłany: Pon 15 Cze, 2009 08:59   

A nie dotyczyło to tylko schronów na pozycji wysuniętej ? Na pozycji głównej, o ile mi wiadomo, były schrony ciężkie z kopułami bojowymi ckm.
pozdrawiam

Tamil 
bunkrolog

Wysłany: Pon 15 Cze, 2009 18:19   

Ludwiq7 napisał/a:
A nie dotyczyło to tylko schronów na pozycji wysuniętej ? Na pozycji głównej, o ile mi wiadomo, były schrony ciężkie z kopułami bojowymi ckm.

Mam pewne problemy z określeniem ilości i lokalizacji schronów. Ludwiq, dla mnie jeszcze bardziej skomplikowałeś sprawę.
Czy możesz na dobry początek podać lokalizację schronów pozycji głównej?

Tamil

Ludwiq, wszystkiego dobrego z okazji urodzin. Życzę spełnienia marzeń, wszystkich marzeń bez wyjątku :grin:

Ludwiq7 
bunkrołazik

Wysłany: Wto 16 Cze, 2009 11:51   

"Pozycja główna" zkładała sie z 2óch "podpozycji", które rozdzielała Narew. Schrony cięzkie znajdnajdowały sie pod Maliszewem, pod Kurpikami i w Strękowej Górze dwa, nastepnie pozycja "Giełczyn" miała 3 schronypołożone nad Biebrzą i Narwią w okolicach miejscowości Giełczyn i Kołodzieje.

Dziękuje bardzo za życzenia:)
pozdrawiam:)

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 16 Cze, 2009 14:50   

Witam,
Mapa fortyfikacji stałej wg Jerzego Sadowskiego:

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 17 Cze, 2009 02:09   

Tamil napisał/a:
Z dostępnych mi materiałów wynika, że w Wiźnie zastosowano wyłącznie kopuły Huty Zygmunt. Ba miały bojowe przeznaczenie.

Witam,
Nie jestem jestem na 99,9 % pewien, ale .... mam duże wątpliwości :oops: .

Informacja ta może zaskoczyć niektórych Kolegów, ale na niezbyt odległym odcinku Nowogród zastosowano prawdopodobnie aż 6 :!: (sześć - szybko licząc, bez sprawdzania informacji) modeli kopuł ( od bojowych do obserwacyjnych). Tylko pobieżnie szacując, można stwierdzić, że w Wiźnie zastosowano minimum 3 (trzy) modele kopuł.

Auf... pozdrawia

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro 17 Cze, 2009 12:40   

Tamil napisał/a:
Kto z Kolegów dysponuje planami schronów z Wizny?

Plany schronów lub bardziej szkice zachowanych fragmentów obiektów, znajdziesz w artykule Jerzego Sadowskiego Wizna. Są 4 szkice schronów z Wizny. Schrony zostały wysadzone przez Niemców w 1944 roku.

Tamil napisał/a:
Z dostępnych mi materiałów wynika, że w Wiźnie zastosowano wyłącznie kopuły Huty Zygmunt. Ba miały bojowe przeznaczenie.

Tamilu, pan Sadowski podaje również przykład zniszczenia kopuły o grubości ściany 20 cm. Kopuły Huty Zygmunt z roku 1938 miały grubość do 7 cm. Czyli masz już dwa typy kopuł. Aufmann policzył w Wiźnie 3 typy, a w Nowogrodzie przeliczył 6 typów :mrgreen: .

Matt pozdro

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw 18 Cze, 2009 00:21   

Witam,
Matt napisał/a:
Tamilu, pan Sadowski podaje również przykład zniszczenia kopuły o grubości ściany 20 cm.

Opis został zaczerpnięty z Denkschrift über polnische Landesbefestigung Berlin 1941. W wersji oryginalnej zaczyna się na stronie 162 i kończy na str 163.

Chciałbym zwrócić uwagę na pojawiający się ciekawy, niestety ostatnio powtarzający się przypadek interpretacji postów. Ja dostrzegam subtelną różnicę między stwierdzeniem:
Franz Aufmann napisał/a:
można stwierdzić, że w Wiźnie zastosowano minimum 3 (trzy) modele kopuł.

i
Matt napisał/a:
Czyli masz już dwa typy kopuł. Aufmann policzył w Wiźnie 3 typy,

W schronach odcinka Wiźna były osadzone kopuły:
- model 36 ZO lub model 37 ZO - kopuły bojowe, obie o czterech strzelnicach w układzie 3+1 - kopuły z zewnątrz nierozróżnialne !,
- model 38 HZ - kopuła obserwacyjno- bojowa (powinien pojawić się dłuższy komentarz na temat bojowego przeznaczenia tej kopuły),
- model 39 - kopuła obserwacyjna.

Na temat ilości modeli kopuł zastosowanych w Nowogrodzie, chętnie wymienię z Mattem uwagi. Jest temat poświęcony kopułom z Nowogrodu http://4historie.pl/forum...p?p=29259#29259 . Zapraszam Kolegę do merytorycznej dyskusji.

Franz Aufmann
pozdrawiam

- model 36 ZO lub model 37 ZO - kopuły bojowe - założenie to bazuje na podstawie posiadanych materiałów i nie dotyczy całej pozycji Wizna .

Tamil 
bunkrolog

Wysłany: Czw 18 Cze, 2009 10:12   

Franz Aufmann napisał/a:
powinien pojawić się dłuższy komentarz na temat bojowego przeznaczenia tej kopuły

Temat należy do trudnych ze względu na brak materiałów źródłowych. Zagadnie jest ciekawe i warte omówienia.
Jeżeli chodzi o modele kopuł zamontowanych w schronach Wizny, to możemy opierać się jedynie na fragmentarycznych informacjach o schronach przy okazji opisu walk w tym rejonie, a wiadomości z Internetu nie zawsze można uznać za wiarygodne. Ty pisałeś o kopule obserwacyjnej o grubości 20 cm, a w necie podają ciężar kopuły do 8 ton. Waga kopuły wskazuje na typ lekki o grubości ściany 6 cm. Taka grubości pancerza miały kopuły Huty Zygmunt.
Tamil

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Czw 18 Cze, 2009 13:39   

Franz Aufmann napisał/a:
Zapraszam Kolegę do merytorycznej dyskusji.

Witam,
Przyjmuję zaproszenie. Post umieściłem w podanym temacie. Proszę o komentarz.

Matt

PS
Sorrka za małe nieścisłości.

Odpowiedz do tematu