Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Franz Aufmann
Nie Sie 16, 2009 10:46 pm
Kopuły bojowe odcinka Wizna
Autor Wiadomość
Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pią Wrz 04, 2009 10:07 am   

Witam,
Z urywków książki wstawionych przez paramedmira wybrałem chyba najciekawszy. W Trzyńcu produkowane były kopuły obserwacyjne model 39.
Z kopuły obserwacyjnej prowadzono ogień "seriami" w kierunku przedpola.

W opisie wspomina się zasuwy, przezierniki ze szkła w otworach obserwacyjnych. Nie wiem czy zsuwy, czy przezierniki zostały unieruchomione.

Matt
pozdro

[ Dodano: Pią Wrz 04, 2009 12:07 pm ]
tekst

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Sob Wrz 05, 2009 10:25 pm   

Zaznaczyłem istotny fragment wypowiedzi por. Kiewlicza. Miałem przyjemność zwiedzić schrony z osadzonymi kopułami model 39 ( 2 polskie - Niezdara i Nowogród, oba schrony z 1939 roku oraz w Dybawce - schron sowiecki). Podszybie schronu w Nowogrodzie zamykane było drzwiami gazoszczelnymi. W podszybiu nie znalazłem rury napowietrzającej (lub śladu po niej), typowej dla kopuł bojowych ani też zaworu nadciśnieniowego typowego dla rur lub początku rury odprowadzającej gazy na zewnątrz przez wyrzutnie chronione pancerzem (umieszczone na zewnętrznej ścianie schronu).

Te uwagi nie dotyczą stwierdzenia, czy w schronach istniał układ wentylacji czy też nie został zamontowany. Spostrzeżenia dotyczą faktu, że kopuła obserwacyjna w schronie w Nowogrodzie nie miała być z założenia włączona w układ wentylacji schronu. To stwierdzenie jest bardzo istotne w przypadku określania przeznaczenia kopuły. Nie mam nic przeciwko określeniu kopuły jako obserwacyjnej. Jeżeli określenie "obserwacyjna" jest uzupełniane i podawane jako "kopuła obserwacyjno - bojowa" to całkowicie zgadzam się z opinią por. Kiewlicza - powstaje klasyczna komora gazowa. Powyższy wywód nie oznacza, że por. Kiewlicz strzelał z kopuły obserwacyjnej.

Auf....

Tamil 
bunkrolog

Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 4:47 pm   

Cześć Auf...

Mam podobny problem, gdyż w opisach kopuł pojawiają się często dwuczłonowe określenia. Dla mnie jest jednoznaczne zestawienie nazwy: kopuła bojowo- obserwacyjna i kopuła obserwacyjno- bojowa.

A jaki sposób możesz skomentować załączony opis?

Tamil

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Nie Wrz 06, 2009 8:16 pm   

Zwróciłem uwagę na ten opis kopuły. Można go znaleźć w artykule poświęconemu schronom pozycji głównej Goniądz. Opis dotyczy kopuły bojowej dla ckm schronu bojowego nr 7 wg mapki Kaponira. Podana waga pancerza, w przybliżeniu 18 ton (sam korpus) przy grubości pancerza około 18 cm, może wskazywać na kopułę Zakładów Ostrowieckich model 36, model 38 Z.O. lub model 38 WI.
Informacja o prowadzeniu ognia okrężnego z ckm wz. 30 może dotyczyć tylko modelu model 36 Z.O (4S) lub modelu 38 Z.O. (4S+2O). Dodatkowa informacja o rozwiązaniu konstrukcyjnym strzelnicy mogłaby pomóc w jednoznacznym rozstrzygnięciu modelu kopuły.

Artykuł pochodzi z 1994 roku
. I proponuję na tym spostrzeżeniu zakończyć problem tej kopuły dla ckm. Dla mnie istotniejsza jest uwaga Kaponira, że wkładka strzelnicy gazoszczelnej została znaleziona w schronie nr 5. Sugeruje to osadzenie w tym schronie kopuły bojowej model 38 Z.O.

Proponuję oba posty przesunąć do tematu: » Polskie fortyfikacje w okresie międzywojennym » Fortyfikacje polskie » Odcinek Goniądz.

Auf… pozdrawia

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon Wrz 14, 2009 12:26 pm   

Nie zauważasz podstawowego problemu. Ckm wz. 30 na obrotowej postawie został umieszczony w kopule obserwacyjno- bojowej. Z tego co wiem, kopuła obserwacyjno bojowa nie miała nigdy stanowiska ckm na obrotowej podstawie co najwyżej rkm.

To nie jest mała różnica.

Matt
pozdro

tw 
bunkrołaz

Wysłany: Pon Wrz 14, 2009 8:32 pm   

Panowie, to artykuł sprzed 15 lat, z czasów, kiedy jeszcze nie było mowy o stosowanej dziś (choć oczywiście umownej) klasyfikacji pancerzy. Oczywiście chodziło o kopułę bojową, niech będzie: bojowo-obserwacyjną.

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro Wrz 16, 2009 12:26 pm   

Franz Aufmann napisał/a:
Artykuł pochodzi z 1994 roku. I proponuję na tym spostrzeżeniu zakończyć problem tej kopuły dla ckm.

tw napisał/a:
Panowie, to artykuł sprzed 15 lat, z czasów, kiedy jeszcze nie było mowy o stosowanej dziś (choć oczywiście umownej) klasyfikacji pancerzy.

Panowie, z Waszych postów jednoznacznie wynika, że nie należy prostować błędnie podanych informacji lub np. niewiarygodnego opisu wydarzeń. W tym przypadku usprawiedliwieniem lub powodem jest rok publikacji - 1994.

Nie rozumiem Waszego stanowiska!

Niemniej wypowiedź tw wzbudziła moje zainteresowanie. Jak klasyfikowano polskie pancerze typu : kopuła w 1939 roku?

Matt
Pozdro

tw 
bunkrołaz

Wysłany: Sro Wrz 16, 2009 9:51 pm   

Oczywiście, że należy prostować. Warto jednak wziąć pod uwagę, że przez te 15 lat doprecyzowano wiele pojawiających się wcześniej nieścisłości terminologicznych i merytorycznych. Czy komuś chce się dziś na nowo wałkować miotacze płomieni Miniewicza?

Mnie zaciekawiło coś innego - to, że ktoś jednak dysponuje artykułem o odcinku "Goniądz".
Jakiś czas przekopałem wszystkie stosy papierzysk i niestety nie znalazłem ani egzemplarza czasopisma, ani maszynopisu.

Pozdrawiam

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Nie Wrz 20, 2009 10:25 pm   

Witam,

Cytat:
Mnie zaciekawiło coś innego - to, że ktoś jednak dysponuje artykułem o odcinku "Goniądz".
Jakiś czas przekopałem wszystkie stosy papierzysk i niestety nie znalazłem ani egzemplarza czasopisma, ani maszynopisu.

Pismo o regionalnym zasięgu, ale prawdopodobnie każdy z nas może wybrać sobie kilka ciekawych artykułów. Dostępne jest w Centralnej Bibliotece Wojskowej lub Bibliotece Narodowej. Wstęp wolny a kopię każdego artykułu (należy tylko podać odpowiednią sygnaturę z zakończeniem T lub D) można uzyskać, o co zresztą poprosiłem sympatyczną bibliotekarkę. Ze względu na łatwość archiwizacji na dysku twardym komputera, kopię artykułu ze skanowałem. Z braku miejsca nie mogę pozwolić sobie na dalsze ocieplanie książkami (od wewnątrz) szczytowych ścian domu. Artykuł zawsze można podesłać.

Auf...

Wątek o Baonie fortecznym Osowiec został wydzielony i można go odszukać : Historia Vita Memoriae Strona Główna » Polskie fortyfikacje w okresie międzywojennym » Fortyfikacje polskie » Baon forteczny Osowiec lub link : http://4historie.pl/forum/viewtopic.php?t=1721
Przepraszam za utrudnienia. Auf...

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pią Wrz 25, 2009 8:44 am   

Franz Aufmann napisał/a:
Artykuł zawsze można podesłać.

Czy informacja jest jeszcze aktualna?

Matt
Pozdro

Odpowiedz do tematu