Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: Franz Aufmann
Nie Sie 16, 2009 10:46 pm
Kopuły bojowe odcinka Wizna
Autor Wiadomość
Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Nie Lis 15, 2009 11:59 pm   

Witam,
W necie pojawiły się ciekawe rysunki schronów pododcinka Giełczyn. Stanowią one próbę rekonstrukcji tych obiektów.

Auf...

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon Lis 16, 2009 8:09 am   

Rekonstrukcję schronów wykonał Jaksa.

Matt

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pią Gru 04, 2009 8:29 pm   

Temat już pojawił się w necie. Ktoś zadał bardzo dobre pytanie. Sens pytania sprowadzał się do założeń przyjętych przy odtwarzaniu schematów schronów.

Jacek

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Pią Gru 04, 2009 8:38 pm   

To może być ciekawy temat...

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sob Gru 05, 2009 12:04 am   

Dotychczas nie zdarzyło mi się mierzyć z odtwarzaniem obiektu na podstawie jego wysadzonych ruin. Mam nadzieję że kiedyś będę miał możliwość podjąć taką próbę. Moje doświadczenia ograniczają się do dwóch obiektów przerwanych na etapie gotowych płyt fundamentowych i jednego przerwanego na etapie gotowej wylewki poziomującej (w dodatku widocznej tylko we fragmentach. Jak się okazuje zestaw informacji dostarczany przez obiekty istniejące w tak "szczątkowym" stanie jest zaskakująco bogaty. Dużą pomocą staje się analiza sąsiednich (wzniesionych/zachowanych) obiektów w ramach danego zespołu, analiza topografii i powiązań taktycznych obiektów. Informacje pozyskane z każdego z wymienionych źródeł mają jednak różny ciężar gatunkowy. Elementy konstruowanej hipotezy można więc podzielić na:
a) pewne
b) prawdopodobne
c) niewykluczone

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sob Gru 05, 2009 12:20 am   

Owicz napisał/a:
Dotychczas nie zdarzyło mi się mierzyć z odtwarzaniem obiektu na podstawie jego wysadzonych ruin.

Jestem laikiem w dziedzinie fortyfikacji. Uczestniczyłem w 2/3 przypadków wymienionych powyżej pomiarów asystując Owiczowi. Sam podejmowałem kilka prób jednoczesnego mierzenia i rekonstrukcji bryły zniszczonych obiektów, niestety w tym wypadku tylko niemieckich. Pierwsze podejście do wcale niedużego rozsadzonego wybuchem obiektu z kopułą bojową i płytą 7P7 trwało dwa dni. Miałem do dyspozycji opublikowany rysunek (pod którym Autor podpisał się imieniem i nazwiskiem), który był na pewnym etapie pomocny. Zasugerowałem się informację, że sąsiedni obiekt jest "bliźniaczo-lustrzany". Pomyślałem, że skoro występuje taka zależność i obiekty budowane są w takim samym czasie, to będę mógł wykorzystać analogie i "z dwóch zrobić jeden". Mierzyłem go więc cały dzień, skutkiem czego po czterech dniach wiem tylko tyle, że to nie jest tak jak się wszystkim wydaje z tą lustrzanością, a jedynie wariacja na temat. Mógłbym opublikować swoje pomiary, lecz z pewnością opatrzyłbym je bardzo szerokim komentarzem, na temat tego co:
a) pewne
b) prawdopodobne
c) niewykluczone

pozdrawiam

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sob Gru 05, 2009 12:59 am   

Kolega Jaksa przedstawił na "konkurencyjnym" wyjaśnienie podstaw na jakich sporządził swoje rekonstrukcje. Niestety temat jakby umarł i szereg detali pozostało niewyjaśnionych. Oczywiście, być może dla kolegów z północnego-wschodu naszego Heimatu są to "oczywiste oczywistości" jednak dla osób pozostających w kręgu "maniery górnośląskiej" oraz "polesko-beskidzkiej" polskiej szkoły fortyfikacyjnej okresu międzywojennego, pewne sprawy wymagały by wyjaśnienia.

Odpowiedz do tematu