Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Odcinek Goniądz
Autor Wiadomość
kaponir 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Nie 26 Lip, 2009 23:06   

Najlepiej zachowana jest 7-ka, niestety. Reszta to porażka. Akurat w tym przypadku szwaby dobrze wykonały swoją robotę i reszta schronów to w większości kupka śmiechu.

kaponir 

Wysłany: Nie 26 Lip, 2009 23:07   

cd...

kaponir 

Wysłany: Nie 26 Lip, 2009 23:10   

upsss, miało być lepiej... :oops:

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Pon 27 Lip, 2009 00:39   

Kaponir napisał/a:
Do każdego ze schronów można niemalże "wjechać" samochodem. :mrgreen:

Zazwyczaj, podstawowym problemem jest odszukanie schronów. Schrony znajdują się w pobliżu terenów zabudowanych, więc dotarcie do nich nie jest kłopotliwe. Posiadasz może współrzędne GPS. To może zaoszczędzić nam kolejnych kilku chwil. Matta wyciągaliśmy z rowy i suszyliśmy dobre pół godziny. Niby mało, ale następnego dnia ulewy nie pomobły nam w zwiedzaniu schronów. :cry:

Auf... pozdrawia

kaponir 

Wysłany: Pon 27 Lip, 2009 18:40   

Przykro mi bardzo, ale nie posiadam takowego urządzenia, tym samym nie dysponuję namiarami GPS. Ja wszystkie z nich znalazłem poruszając się samochodem, na tak zwanego czuja, nawet nie wiedziałem dokładnie ile ich jest :roll: Zwykła 25 tka, dwóch w miarę trzeźwych autochtonów i wszystko zajęło mi ok. 6h.

Tamil 
bunkrolog

Wysłany: Pon 27 Lip, 2009 21:54   

kaponir napisał/a:
Ja wszystkie z nich znalazłem poruszając się samochodem, na tak zwanego czuja, nawet nie wiedziałem dokładnie ile ich jest :roll: Zwykła 25 tka, dwóch w miarę trzeźwych autochtonów i wszystko zajęło mi ok. 6h.

Zdrowe i rozsądne podejście do tematu. :) My to musimy mieć zarezerwowane 12 godzin, gdyż Auf musi pomierzyć wszystkie kawałki betonu :mrgreen: w promieniu 20 metrów.

Tamil

Jacek
[Usunięty]

Wysłany: Pon 03 Sie, 2009 00:01   

kaponir napisał/a:
Najlepiej zachowana jest 7-ka, niestety. Reszta to porażka. Akurat w tym przypadku szwaby dobrze wykonały swoją robotę

Muszę przyznać rację Kaponirowi. Niemcy wysadzili schrony z iście zegarmistrzowską precyzją. Większość schronów została zniszczona w taki sposób, że kawałki ścian zostały odrzucone na 20 - 30 metrów i wcale nie są to małe fragmenty schronu. Tak zniszczone zostały schrony 10 i 9. W kilku przypadkach na miejscu schronu pozostał potężny lej. Przykład to schrony 10, 6 i 4.

Jacek

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon 03 Sie, 2009 11:43   

Jacek napisał/a:
Większość schronów została zniszczona w taki sposób, że kawałki ścian zostały odrzucone na 20 - 30 metrów

A jaki numer posiada schron z drugiej fotografii Kaponira z pierwszego postu z tej strony?

Matt
Pozdro

kaponir 

Wysłany: Pon 03 Sie, 2009 20:22   

Drugi to 8. Pierwszy to 9, trzeci - 6, czwarty - 10. Przy 10 jeszcze do lat 60 tych znajdowała się odstrzelona i wbita na całą swoją wysokość kopuła. Miejscowi mieli dobrze latem, gdyż zbierała się tam woda i krówki miały co pić. Ale zwiedziało się o tym wojsko polsko z Osowca, przyjechało, kopułę wyrwało, zabrało i tyle ją widzieli :evil: .

Tamil 
bunkrolog

Wysłany: Wto 04 Sie, 2009 20:38   

Jacek napisał/a:
Niemcy wysadzili schrony z iście zegarmistrzowską precyzją

Jeżeli bloki schronu rozrzucone były w promieniu 50 m, to chyba Jacku musisz przyznać mi rację, że trudno to nazwać niemiecką precyzją. Na zdjęciach Kaponira widoczne są potężne leje po wysadzonych schronach. To nie jest zegarmistrzowska precyzja. Oddział wysadzający nasze schrony musiał się dopiero zdobywać doświadczenie a prace wykonał partacko przy dużym zużyciu materiałów kruszących.

Tamil

Odpowiedz do tematu