Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Linia Widawki, schron w Oleśniku k/Bełchatowa.
Autor Wiadomość
egojack 
bunkrolog

Wysłany: Nie 16 Lis, 2008 11:10   Linia Widawki, schron w Oleśniku k/Bełchatowa.

Czy wiecie, że został doprowadzony do porządku schron nr 16 ( wg numeracji ze strony
http://www.schrony.prv.pl/ ) w miejscowości Oleśnik k/Bełchatowa?
Zamieszczam kilka swoich fotek z 19.08.2008 r. Myślę, że tylko pogratulować ludziom, którzy to zrobili.A tutaj
http://rowerowo.pl/index....tegory&catid=81
na stronie miłośników wycieczek rowerowych można zobaczyć zdjęcia 9 schronów z Linii Widawki, między innymi schronu nr 16 w trakcie trwania prac.

egojack 
bunkrolog

Wysłany: Nie 16 Lis, 2008 11:12   

cd

matthias.skl 
starszy bunkrolog

Wysłany: Nie 16 Lis, 2008 12:17   

Świetna robota :smile:

egojack, czy przy tym schronie będą jeszcze prowadzone jakieś prace? Schron jest zamknięty?

egojack 
bunkrolog

Wysłany: Nie 16 Lis, 2008 12:29   

Schron jest zamknięty na kłódkę dorobionymi metalowymi drzwiami, które nieżle się komponują z całością.
Czy to koniec prac? Nie mam kontaktu z ludźmi którzy tutaj pracowali,ale wydaje mi się , że na tym obiekcie tak. Od dłuższego czasu nic się nie zmienia, pewnie dzieło jest zakończone.

matthias.skl 
starszy bunkrolog

Wysłany: Nie 16 Lis, 2008 12:46   

egojack napisał/a:
Schron jest zamknięty na kłódkę dorobionymi metalowymi drzwiami, które nieżle się komponują z całością.

No i bardzo dobrze.

egojack napisał/a:
Czy to koniec prac? Nie mam kontaktu z ludźmi którzy tutaj pracowali,ale wydaje mi się , że na tym obiekcie tak. Od dłuższego czasu nic się nie zmienia, pewnie dzieło jest zakończone.

Ok, i tak został wykonany kawał dobrej roboty. W sumie to starczy. Mam jeszcze jedno pytanie: strop został zabezpieczony lepikiem?

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie 16 Lis, 2008 16:07   

O Boże............... :shock:

Faktycznie "świetna robota"...

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Nie 16 Lis, 2008 17:50   

Witaj egojacku. Czy możesz wyjaśnić czego pragnąłbyś pogratulować autorom tego ...
Matthiasie czy możesz sprecyzować co w zrealizowanych pracach uważasz za Świetną robotę?
Jestem ... zaskoczony ... waszą oceną ...
Ale pragnę ... zrozumieć ...

matthias.skl 
starszy bunkrolog

Wysłany: Nie 16 Lis, 2008 19:40   

Owicz napisał/a:
Matthiasie czy możesz sprecyzować co w zrealizowanych pracach uważasz za Świetną robotę?

Mam na myśli to, że lepsza taka robota niż żadna. Fakt, zdecydowanie nie jest to szczyt rewaloryzacji ale ważne że schron ma w miarę zrobione nasypy i jest uporządkowany, wysprzątany i zabezpieczony. Jeśli jeszcze nie ma, to przydałoby się pomalowanie stropu lepikiem. No... Może inne farbomaskowanie... Może to jeszcze nie koniec prac (?). Moim zdaniem zamiast krytykować trzeba by spróbować dotrzeć do tych ludzi bo pierwsze już widać: dobre chęci...

Owicz, no a jak Ty być to ocenił? Jest w tym dużo negatywów ale wydaje mi się że pozytywów jednak jest więcej... :wink:

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie 16 Lis, 2008 19:53   

matthias.skl, to co mnie przeraża, to Twoje przekonanie, że zrobienie czegoś źle, jest lepsze od nie robienia niczego. I chyba w tym tkwi sens... Jest to późniejsza uwaga, a co za tym idzie - jedyny argument - że trzeba coś robić bo nabywa się "uprawnień kombatanckich": co z tego, że zrobiliśmy źle? Powinno się nas chwalić, że robimy cokolwiek!

A zmierzając do meritum: mam dziwne przekonanie, że dla większości (tak, dla Ciebie matthias.skl, też!) jedynym sposobem na "ratowanie" (w tym kontekście niestety muszę ująć to w cudzysłów) fortyfikacji polega na wyrzuceniu z wnętrza śmieci, zrobienie (wymiennie) betonowego chodnika pod wejście bądź "okopu", wymalowanie wnętrza na "biało" plus tzw. "kamo" na zewnątrz czyli bliżej nieokreślona mieszanka kolorów (no bo przecież każdy bunkier musiał mieć kamo!). W ten sposób powstaje kolejna "izba muzealna", w zasadzie nikomu niepotrzebna a dająca satysfakcję wyłącznie jej twórcom.

Czy naprawdę nie możecie poprzestać na wysprzątaniu obiektów? Zdajcie sobie sprawę, że na pewnym etapie zaczynacie niszczyć obiekt... jak na zdjęciach powyżej.

Dziękuję za uwagę.

pozdr

matthias.skl 
starszy bunkrolog

Wysłany: Nie 16 Lis, 2008 20:27   

Jest to prowizorka, zgadzam się. To nie ulega wątpliwości. Można to również nazwać uporządkowaniem terenu i zabezpieczeniem obiektu. Nieprawdaż? Można nazwać to niszczeniem? Dlaczego? Obiekt i tak wcześniej nie wyglądał jak ma (miał) wyglądać. Jak już nie ma możliwości przeprowadzenia fachowej rewitalizacji, to przynajmniej można zwrócić uwagę na plusy, bo w tym przypadku są zauważalne...

Odpowiedz do tematu