Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Wentylacja podłogowa obiektów z 1937 roku
Autor Wiadomość
matthias.skl 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pią 25 Cze, 2010 14:39   Wentylacja podłogowa obiektów z 1937 roku

Witam

Chciałbym podyskutować o wentylacji obiektów bojowych, budowanych w 1937 roku, a właściwie o rodzajach tej wentylacji. W niektórych schronach opiera się ona na rurach zabetonowanych w podłodze, a w innych znajdują się otwarte kanały, które najprawdopodobniej przykrywane były deskami. Z jakiego powodu we wszystkich obiektach mod.37 wentylacja ta nie została rozwiązana w pierwszy sposób?

Zauważyłem pewną zależność.

W maszynowniach obiektów z otwartymi kanałami w podłogach, na betonowych podstawach (fundamentach), nie zostały zamontowane agregat i wentylator (brak kotew). Przykładem są obiekty o numerach 38, 39 i 40...

W obiektach, w których znajdują się zabetonowane w podłogach rury, sprawa wygląda zupełnie inaczej - kotwy pod agregat i wentylator są. Jest tak np. w obiektach o nr-ach 14, 15 i 16...

Schron Nr 15 (grupa bojowa "Zgorzelec") - betonowe podstawy pod agregat i wentylator w maszynowni (kotwy są):

Wystająca z podłogi rura w jednej z izb bojowych (ten sam obiekt):

Schron Nr 14 - te same podstawy:

Przybliżenie na jedną:

Rury podłogowe w maszynowni tego obiektu:

Schron Nr 27 (punkt oporu "Nowy Bytom") - brak kotew na podstawach i otwarty kanał wentylacyjny:

Dotychczas nie udało mi się znaleźć obiektu, w którym są otwarte kanały i kotwy na podstawach w maszynowni, lub odwrotnie.

Moja teoria jest taka, że w części obiektów wentylacja nie została w ogóle ukończona, o czym świadczą otwarte kanały i brak zainstalowanych odpowiednich urządzeń w maszynowni (agregaty i wentylatory). Wszystkie obiekty z tego roku miały posiadać zabetonowane w podłogach rury idące z maszynowni, a posiadają je nieliczne.

Czekam na Wasze opinie.

Pozdrawiam.

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pią 25 Cze, 2010 19:20   

matthias.skl napisał/a:

W obiektach, w których znajdują się zabetonowane w podłogach rury, sprawa wygląda zupełnie inaczej - kotwy pod agregat i wentylator są. Jest tak np. w obiektach o nr-ach 14, 15 i 16...

Czy w obiekcie z Łagiewnik - ten z długą poterną, są ślady po kotwach na agregat i wentylator?

matthias.skl napisał/a:

Moja teoria jest taka, że w części obiektów wentylacja nie została w ogóle ukończona, o czym świadczą otwarte kanały i brak zainstalowanych odpowiednich urządzeń w maszynowni (agregaty i wentylatory). Wszystkie obiekty z tego roku miały posiadać zabetonowane w podłogach rury idące z maszynowni, a posiadają je nieliczne.

Nie jestem pewien czy w tych kanałach miały być zabetonowane rury. Rury może i tam mogły iść. Nie pasuje mi jednak to, że mieli je zabetonowywać. Nie pasują mi tutaj dwie rzeczy:

1. Skoro te kanały po umieszczeniu rur miały być zalane betonem to dlaczego tak starannie wykonano te kanały w podłodze? Wykonali prawie idealne łuki. Wykonanie takich dokładnych łuków wymagało wiele pracy przy szalowaniu.
2. Skoro te kanały miały być zabetonowane to dlaczego u góry te kanały są poszerzane tak, że idealnie w to wchodzą deski przykrywające te kanały? Skoro utworzono coś takiego, to przewidywano pewnie to, że mają one być przykryte deskami. Po co tyle zachodu jeśli to miało być zalane betonem?

safnat 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pią 25 Cze, 2010 20:06   

Zaintrygowało mnie trochę to rozwiązanie, że wentylacyjne kanały podłogowe zakręcają po łuku a nie pod kątem prostym. Zrobiłem więc mały eksperyment. Wziąłem stary wiatraczek z komputera i ustawiłem go tak jak na poniższym schemacie. Wziąłem też kartkę papieru którą raz zgiąłem pod kątem prostym (sytuacja A) a za drugim razem wygiąłem w łuk (sytuacja B). Miało to symulować układ wentylacji podłogowej w wariancie gdy kanały są połączone pod kątem prostym i w wariancie gdzie jest łuk. Zacząłem potem dmuchać w kierunku jak to pokazują szare strzałki. Okazało się, że przy kącie prostym wiatraczek nie ruszał, lub trzeba było bardzo mocno dmuchać. Natomiast w sytuacji B gdy kartka była wygięta w łuk to wiatraczek zaczynał się kręcić i można było nawet słabiej dmuchać.

Zastosowanie łuków ułatwiało więc przepływ powietrza.

matthias.skl 
starszy bunkrolog

Wysłany: Pią 25 Cze, 2010 23:31   

safnat napisał/a:
Czy w obiekcie z Łagiewnik - ten z długą poterną, są ślady po kotwach na agregat i wentylator?

Niestety nie pamiętam. Robiłem fotki w jego maszynowni, ale wychodzi na to, że o tym zapomniałem. Jednak ten schron znajduje się poza konkursem, bo jest on znacznie przerobiony na potrzeby OPL.

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pon 28 Cze, 2010 15:50   

W niektórych schronach od kanału łączącego czerpnię z maszynownią odchodziły boczne kanały. Co w takim razie przewidywano zrobić z kanałami bocznymi?

Matt
pozdro

matthias.skl 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto 29 Cze, 2010 20:53   

Matt, może jakieś zdjęcia i przykłady?

safnat napisał/a:
1. Skoro te kanały po umieszczeniu rur miały być zalane betonem to dlaczego tak starannie wykonano te kanały w podłodze? Wykonali prawie idealne łuki. Wykonanie takich dokładnych łuków wymagało wiele pracy przy szalowaniu.
2. Skoro te kanały miały być zabetonowane to dlaczego u góry te kanały są poszerzane tak, że idealnie w to wchodzą deski przykrywające te kanały? Skoro utworzono coś takiego, to przewidywano pewnie to, że mają one być przykryte deskami. Po co tyle zachodu jeśli to miało być zalane betonem?

Kanały nie były wykonywane aż tak starannie, i by bez problemu można je przykryć deskami. Przykładem jest schron Nr 39. Zacznijmy od jego maszynowni. Kanały zostały wykonane w taki sposób, że mają źle ubity beton, a żeby przykryć je deskami, to musieliśmy zrobić wylewki (zdj. 2, 3, 4). W dodatku nie wszędzie jest możliwość przykrycia deskami bez jakiejś podpórki - w tym przypadku są to filtry powietrza (zdj. nr 5).

matthias.skl 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto 29 Cze, 2010 21:03   

Izba pogotowia załogi. Kanał został częściowo przykryty deskami, ponieważ dalej nie ma możliwości. Trzeba będzie coś podłożyć. Zwróćcie uwagę, jak tu beton jest słabo ubity.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Sro 30 Cze, 2010 19:59   

Widziałem bardziej skomplikowany kanał wentylacyjny. Przykład rysunku Adama Polczyka poniżej.
Występowały również kanały poprowadzone z dwóch czerpni, a tylko jeden prowadził do maszynowni.

Auf...

Trójka 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Czw 01 Lip, 2010 22:38   

Witam
Mattijas zapomniałeś o orginalnej (chyba ) desce przykrywającej kanał.
Szalunek wykonaliśmy żeby było prościej, kanał był przykryty grubymi na około 8 cm dechami-sekcjami. Jedną taką wydobyliśmy z kanału. Dziwne bo tylko jedna sekcja złożona z dwóch dech.

matthias.skl 
starszy bunkrolog

Wysłany: Czw 01 Lip, 2010 23:14   

Wentylacja 44ki z Szybu Artura jest dla mnie zupełnie niezrozumiała. Dlaczego czerpnia nie znalazła się obok strzelnicy rkm w maszynowni? Poprowadzono by z niej tylko jeden kanał, który potem mógłby się rozgałęzić na inne pomieszczenia.

No tak, zapomniałem o tej desce...

Odpowiedz do tematu