Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamknięty przez: darecki
Czw 19 Maj, 2011 00:26
Zagadka DaSka
Autor Wiadomość
DaSk 
bunkrolog

Wysłany: Sro 29 Wrz, 2010 17:13   

Dobra, jeszcze trochę cierpliwości. Może dam zdjęcie? Ale podsumujmy. Wiemy, że jest to obiekt pruski, wybudowany po 1871 roku i nie jest to obiekt z Torunia. Dodam, że nie jest to obiekt artyleryjski. Jako podpowiedź powiem, że NIE SKUPIAJMY się tylko na Polsce. Niemcy w czasie, gdy powstał obiekt były większe.

Damian Marad 
bunkrołazik

Wysłany: Sro 29 Wrz, 2010 18:32   

A może to pomoże ;-)

DaSk 
bunkrolog

Wysłany: Sro 29 Wrz, 2010 19:41   

może, kto wie? :wink: Czy chcesz zakończyć zabawę? Czy inni mają jeszcze ochotę się pomęczyć?

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro 29 Wrz, 2010 22:23   

DaSk napisał/a:
pruski, wybudowany po 1871

DaSk napisał/a:
Niemcy w czasie, gdy powstał obiekt

Pruski więc czy niemiecki? ;)

DaSk 
bunkrolog

Wysłany: Czw 30 Wrz, 2010 15:49   

na wstępie wyjaśnię pewną kwestię. Termin "fortyfikacje pruskie" używam dla obiektów wybudowanych na terenie Cesarstwa Niemieckiego w XIX wieku i do roku 1918 (zakończenia Wielkiej Wojny). Termin "fortyfikacje niemieckie" odnoszę do obiektów po 1918 roku. Wiem, ta definicja jest ułomna, ale dla mnie wygodna. I obiekt z zagadki łapie się na "fortyfikację pruską". Obraz dany powyżej daje ładny obraz całości (na zakończenie albo ja albo kolega Damian Marad podamy nazwę autora rysunku).
To tyle tytułem wstępu. Daję kolejną fotkę (tym razem blokhauz obrony wjazdu) z pewnym istotnym wg mnie detalem.

[ Dodano: Pią Paź 01, 2010 4:35 pm ]
Widzę, że dynamika zagadki podupadła :sad:
No to daję kolejne podpowiedzi fotograficzne.
Pierwsza fotka przedstawia detal architektoniczny na blokhauzie, natomiast druga wnętrze obiektu. Mam nadzieję, że teraz już będzie łatwo.

[ Dodano: Pon Paź 04, 2010 8:16 pm ]
Dobra koniec tej nierównej walki. W zasadzie zwycięzcą uznaję Damiana Marada (pomino, że nie podał nazwy obiektu i innych elementów).
Podaje odpowiedź. Obiekt ze zdjęć i rysunków to Infanterie-Werk Belle-Croix. Data budowy 1908 - 1912. Miejsce twierdza Metz. Francuzka nazwa obiektu Ouvrage D'infanterie de Lauvallieres. Jeżeli chodzi o rysunek to autorem jest Andre Brauch data wykonania 1995 wymiary 57,5 x 47 cm. W opisie do rysunku jest błędnie podana data zakończenia budowy 1914. czy to jet akwarelka czy inne cudo to nie mam pojęcia. Wszystkim uczestnikom zabawy dziękuję za dobre chęci oraz za ściąganie fotek. Może się kiedyś do czegoś przydadzą.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Nie 10 Paź, 2010 00:49   

Ciekawie...
Może przy okazji kilka słów o tej twierdzy? :)

Wolf 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Pią 15 Paź, 2010 20:59   

czuje sie srednio upowazniony, przy tak znakomitej wiedzy forumowiczow,
W Metz znajduja sie dziela fortyfikacyjne zbudowne jeszcze przez Franzuzow przed 1870/71 i do wiadomej wojny nieukonczone, po zdobyciu tej juz dosc interesujacej twierdzy przystapili prusacy do szeroko zakrojonej rozbudowy, zwlaszcza na przelomie XIX i XX wieku, oraz na krotko przed pierwsza wojna swiatowa.
Z tego co sie orientuje na zachodnim brzegu Renu powstalo kilka poteznych Fest skladajacych sie z niesamowicie rozbudowanych Infanterie-Werkow, niepozbawionych urzadzen flankujacych pod pancerzem (plyty pancerne/stalowe ?), w sklad owych fest poza poteznymi dzielami piechoty wchodzily tez baterie pancerne, wyposazone w haubice 10.5 cm (?) w festach na szeroka skale stosowano w zwiazku z bardzo dogodnymi warunkami komunikacje podziemna. Oczywiscie nie obylo sie bez bardzo powaznych i widowiskowych modernizacji dziel zastanych.
Obecnie spora czesc tych fortyfikacji stoi odlogiem. Ciekawostka - zasotosowane w Metz, Thionville, i jeszcze gdzies nad Renem, betonowe pozycje strzeleckie, znajdujemy tylko w jednej twierdzy pruskiej na terenie Polski - chociaz rozwiazania zastosowane w twierdzach na zachodzie powtarzano tez w twierdzach nadwislanskich (dosc rozbudowane i zmodernizowane dziela piechoty).
W Metz nie bylem, ale bardzo bym chcial :grin:

DaSk 
bunkrolog

Wysłany: Sob 16 Paź, 2010 11:39   

Małe tylko sprostowanie Metz leży nad Mozelą a nie Renem.

Wolf 
bunkrołazik pospolity

Wysłany: Sob 16 Paź, 2010 18:31   

hah nie wiem skad mi sie ten Ren wzial :twisted: Faktycznie nad Mozela...
Dosc interesujaco opisano role tej twierdzy, w "Fortyfikacja stala przed i w czasie I wojny swiatowej", opracowanej przez J. Chorzepe.
Poza tym na niesmiertlenym googlu mozna obejzec calkiem niezle zdjecia tego intrygujacego zespolu.

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Nie 17 Paź, 2010 10:45   

Wolf napisał/a:
W Metz nie bylem, ale bardzo bym chcial

Trza się kiedyś wybrać...

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi