Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Półwkładka strzelnicy ckm.
Autor Wiadomość
Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Pon Mar 14, 2011 12:28 am   Półwkładka strzelnicy ckm.

Swojego czasu spotkałem się z zamknięciem otworu pod lufę ckm w półwkładce. Zdjęcia zaprezentowałem na stronie w temacie ( link http://4historie.pl/forum...er=asc&start=20 ). Przeglądałem sporo dokumentów z tamtych lat ale nie udało mi się odszukać śladu po takim zamknięciu. Co ciekawe, znane mi półwkładki bez profilu antyrykoszetowego, a więc najstarszego typu, nie posiadają podobnych kanałów.

Zadano więc sobie trudu i wyłożono pieniążki na wykonanie kanałków. Dlaczego, w jakim celu?

Tomku, czy kiedykolwiek spotkałeś się z informacjami na ten temat?

Auf... pozdrawia

tomek 
trochę się zna na rzeczy...

Wysłany: Pon Mar 14, 2011 9:12 pm   Półwkładka strzelnicy ckm.

Drogi AUFIE
Ta zakładka półwkładki jest mojej produkcji robiłem ją na wzór oryginału (jak zeskanuje zdjęcie to zamieszcze)
i jest to zakładka półwkładki kopułowej
Znam dwa rodzaje półwkładek bez profilu:
1) kopułowa - faktycznie nie ma prowadzeń na zakładkę
2) z kopuły ''trapezoidalnej'' więc od biedy mogłaby być zamontowana w pancerzu pionowym wz.36 (ale czy by spasowała? - nie sądzę) i ta z kolei ma wielkie prowadzenia nie wiem czy aby na pewno na jakiś typ zakładki (jak przeszukam archiwum to zamieszczę zdjęcia)
Zastanawiam się czy nie jest to materiał na osobny temat? O wkładkach znaczy się.

ps. czy mam robić zdjęcia wkładek do panc. pion. wz.36 aparatem ?

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Wto Mar 15, 2011 9:38 pm   

Cześć Tomku,
Prawdopodobnie nie wszystkim uczestnikom forum znane jest rozwiązanie zamknięcia otworu na lufę ckm w półwkładce strzelnicy. Takie rozwiązanie przedstawia zdjęcie wykonane w roku 2007 w półkopule model 36 w schronie przy ulicy Katowickiej w Łagiewnikach. Półwkładka posiadała profil antyrykoszetowy.

Jak już wcześniej wspomniałem, zaistniała półwładka bez profilu antyrykoszetowego, osadzana w kopułach, nie posiadająca charakterystycznych kanałków na wspomniane przez Tomka zamknięcie (rozwiązanie półwkładki dla kopuły i płyty pionowej można rozróżnić po rozwiązaniu promieniowym czoła wkładki dla kopuły lub półkopuły i płaskim czołem dla rozwiązania pancerza pionowego). Zdjęcie drugie półwkadki zostało wykonane tak, aby zapamiętać , że detal nie posiadał profilu antyrykoszetowego. Zdjęcie pierwsze przedstawia zakończenie półwkładki bez kanałków w płaszczyźnie pionowej (pionowe kanałki w układzie montażu półwkładki). Na zdjęciu widoczny jest kanał na klin mocujący półwkładkę w pancerzu. Półwkładka ustalona jest w gnieździe strzelnicy.

Auf...

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro Mar 16, 2011 10:40 am   

tomek napisał/a:
jest to zakładka półwkładki kopułowej

Na jakiej podstawie rozróżnisz wkładki do kopuł i pancerzy pionowych? Czy chodzi tylko o zarys czoła półwkładki, czy jeszcze o coś więcej?

Matt
pozdro

tomek 

Wysłany: Sro Mar 16, 2011 6:46 pm   

Jak rozróżnić półwkładki ?
Po lewej półwkładka o gabarytach zbliżonych do półwkładki do pancerza pionowego wz.36
Po prawej półwkładka do kopuły Z O 1935
Różnice widoczne
Przede wszystkim różnica w gabarytach spowodowana różnicą grubości pancerzy w których miały być zamontowane (wyjątkiem są półwkładki do kopuł osadzonych na schronach w Nowogrodzie [mniejsza grubość pancerza]) , gniazdo w którym zapierał się klin osadzający dopasowany do profilu pancerza , i wreszcie kształt zewnętrznej części również dopasowany do kształtu pancerza

Theo 
bunkrołaz

Wysłany: Sro Mar 16, 2011 9:38 pm   

tomek napisał/a:
Po lewej półwkładka o gabarytach zbliżonych do półwkładki do pancerza pionowego wz.36

Pierwsza półwkładka z lewej strony ma wyjątkowo ostre krawędzie. Jeżeli dobrze sobie ją przypominam, to jej czoło ma pełny zarys prostokąta. Wkładki te były wyjątkowo dokładnie odlewane. Boczne ścianki miały parami równa grubość.

Gdzie udało się taka znaleźć?

Theo

tomek 

Wysłany: Sob Mar 19, 2011 6:35 pm   

Gdzie się udało znaleźć to nie wiem (nie jestem właścicielem)
Ciekawi mnie w jakim pancerzu ją umiejscawiasz (?) skoro mówisz w liczbie mnogiej mnie jest znany tylko jeden jej egzemplarz

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Nie Mar 20, 2011 8:22 am   

Cytat:
Ciekawi mnie w jakim pancerzu ją umiejscawiasz

Jest to półwkładka do pancerza z 1933 roku. Pancerz o podstawie pięciokąta z jedną strzelnicą ckm.

Auf... pozdrawia

tomek 

Wysłany: Nie Mar 20, 2011 9:45 am   

Zgadza się Czyli inaczej kopuła trapezoidalna Zwracam uwage na szerokie podcięcia-wybrania na bocznych płaszczyznach wkładki częściowo wchodzące w gróbośc pancerza Może ktoś rozpoznaje ich przeznaczenie lub przynajmniej ma jakąś sensowną teze co do ich przeznaczenia ?

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Nie Mar 20, 2011 8:28 pm   

tomek napisał/a:
Ciekawi mnie w jakim pancerzu ją umiejscawiasz (?) skoro mówisz w liczbie mnogiej mnie jest znany tylko jeden jej egzemplarz

Jeszcze 10 lat temu na terenie fortów pierścienia zewnętrznego modlińskiej twierdzy, były w kopułach jednostrzelnicowych osadzone dwie wkładki. Teraz już ich nie ma. Jest to prawdopodobnie jeden z zachowanych egzemplarzy. Tomku, możesz wykonać szkic wkładki i z wymiarować ją. W osi pionowej półwkładka jest symetryczna. W osi poziomej do pomiaru jednego wymiaru niezbędny jest wzornik kąta 90 stopni.

Auf... pozdrawia

Odpowiedz do tematu