Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Pancerze w Forcie XVI Twierdzy Modlin.
Autor Wiadomość
Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto Lip 05, 2011 10:22 am   

26 sztuk wież pancernych dla armaty 8 cm M.94 znajdowało się w Twierdzy Przemyśl.

FS 
bunkrołaz

Wysłany: Wto Lip 05, 2011 11:22 am   

Możemy zatem wykluczyć forty „Kosocice” Ost i „Wróblowice” z listy potencjalnych dawców.
Zwłaszcza, że porównując sygnatury uwidocznione na zdjęciach kol. Krakała z danymi dotyczącymi fortów powstających i wyposażanych w podobnym okresie (1897/1898), uzyskamy ciąg numerów seryjnych egzemplarzy:

„Grębałów” – S. 39 do S. 42
„Kosocice” Ost – S. 43 do S. 46
„Kosocice” West – S. 47, S. 48
„Wróblowice” – S. 49 do S. 52
„Jugowice” – S. 53 do S. 56
„Skotniki” Süd – S. 57, S. 58
„Skotniki” Nord – S. 59, S. 60

Pozostaje pierwsza część przypuszczenia – czy wieża o sygnaturze S. 34 pochodziła z Krakowa, czy z Przemyśla?

FS

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto Lip 05, 2011 11:55 am   

Raczej z Przemyśla, z prostej przyczyny - wieżę typu S można było stosunkowo łatwo odzyskać z wysadzonego fortu, tam nie było skomplikowanych i łatwych do uszkodzenia mechanizmów, jak w Senkpanzerze. Ewentualne zniszczone elementy (mechanizm obrotu wieży i hamulec) można było łatwo dorobić.

Niemniej, nie znamy numerów wszystkich wież krakowskich: nie znamy numerów z Podchruścia, Bibic, Sudołu i Mistrzejowic, tudzież z Dłubni. Numery wież z Pękowic są znane (15-18), podobnie jak z Węgrzc (5 i 6). Chyba że FS chowa w rękawie :wink: jakiś materiał

LaTo 
bunkrołazik

Wysłany: Wto Lip 05, 2011 12:37 pm   

A czy to może sugerować sygnature pancerza? Jeżeli elementy takie jak czasza, przedpancerz, sruby itd. posiadały sygnature danego egzemplarza to może kamienne bloki także?

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto Lip 05, 2011 2:15 pm   

Cóż mogę jeszcze dodać - wieże nr 1-4 trafiły najprawdopodobniej na Cegielnię, a nry 7-10 na Byków. To dwa najstarsze forty obrony bliskiej z wieżami w Galicji, wcześniejsze od krakowskich i reszty przemyskich - logiczne jest, że dostały pierwsze egzemplarze wież. Potwierdza to równeiż fakt zainstalowania numerów 5 i 6 na Węgrzcach. Zapewne wieże z Zesławic/Dłubni też miały niskie numery.

[ Dodano: Wto Lip 05, 2011 4:16 pm ]
LaTo, a skąd ten detal?

Elementy kamienne o ile mi wiadomo nie były sygnowane sygnaturą pancerza, tylko numerem zestawu "kamieniarki". Tak jest na Węgrzcach.

LaTo 
bunkrołazik

Wysłany: Wto Lip 05, 2011 6:45 pm   

krakał napisał/a:

LaTo, a skąd ten detal?

Elementy kamienne o ile mi wiadomo nie były sygnowane sygnaturą pancerza, tylko numerem zestawu "kamieniarki". Tak jest na Węgrzcach.

Czyli numer na kamiennym bloku to nr fortu ? Zdjecie przedstawia zamurowane wejście po wieże w focie 45a Bibice.

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Wto Lip 05, 2011 7:21 pm   

Panowie,
Z przykrością muszę stwierdzić, że w naszych rozważaniach na temat pochodzenia pancerzy w Forcie XVI Twierdzy Modlin, zatrzymaliśmy się na etapie końca 1939 roku.

Wspomniani wcześniej niemieccy oficerowie stwierdzili:
Cytat:
Die vorgefundenen Panzerteile und Kuppeln der Firma Skoda dürften von dem Polen aus dem Festungen Przemysl und Krakau hierher gebracht worden sein.

Auf... pozdrawia

krakał 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto Lip 05, 2011 8:09 pm   

LaTo, to jest prawdopodobnie tak - 45-1, czyli zestaw nr 1 dla fortu 45 (w domyśle "a", tylko że tu "a" nie było potrzebne, bo z dwóch fortów z numerem 45 tylko jeden był pancerny). To rzymskie II/II to może być numer konkretnego elementu. Ale pewności nie mam, raczej domniemuję. Na temat numeracji kamieniarki nie znam żadnych archiwaliów. Numeracja kamieniarki w Węgrzcach wygląda inaczej...

Franz Aufmann 
1000 i dalej..
bunkrołazik

Wysłany: Czw Lip 07, 2011 11:43 pm   

Witam,

Został zasygnalizowany problem określenia pierwotnej lokalizacji wieży pancernej dla armaty 8 cm M.94 o numerze S 34 (Zdjęcie 162, Strona 157 Denkschrift …), którą Niemcy zlokalizowali w Twierdzy Modlin w pracach nad polskim Denkschrift w 1939 roku. Istotne jest to, że problem został zdefiniowany. Zapewne znajdzie swoje rozwiązanie. Wymaga to tylko przerzucenia kilkudziesięciu kilogramów akt lub paru giga na kompie. Jestem przekonany, że do tego wątku jeszcze wrócimy. :grin:

W Forcie XVI składowane były dwie, prawdopodobnie kompletne, obrotowe wieże obserwacyjne (zdjęcie 161, strona 156, Denkschrift …). Niemniej jednak w Denkschrift pojawiły się dodatkowo na stronie 159 zdjęcia 159 i 160 elementów tych wież z bardzo krótkim komentarzem. Czytając Denkschrift można wywnioskować, że Niemcy dokonujący inspekcji fortów w Modlinie, zdemontowali wieże i je pobieżnie opisali. W materiałach do opracowania Denkschrift jednoznacznie stwierdzono, że podzespoły wież obserwacyjnych, w zastanym stanie, zlokalizowano w innym forcie tej twierdzy. W materiałach do opracowania Denkschrift, opis elementów wież jest dokładniejszy. Podano np. ilość gniazd elementów tocznych umożliwiających obrót wieży (Zdjęcie 160 z widocznym koszykiem elementów tocznych, strona 159, Denkschrift ...). :shock:

Czy koledzy znają wagę obrotowej części wieży?
Czy znane jest lub przewidywalne jest pochodzenie kompletnych wież obserwacyjnych i ich podzespołów?

Auf... pozdrawia

Matt 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Pią Lip 08, 2011 1:23 pm   

Twój tekst byłby dla czytających bardziej zrozumiały, gdyby pojawiły się zdjęcia, na które się powołujesz. :roll:

[ Dodano: Pią Lip 08, 2011 3:28 pm ]
krakał, dobre zdjęcia. Czy to wszystkie jakie zrobiłeś w wieżach dla 8 cm M.94?
Armata M. 94 w niektórych informacjach pojawia się jako 7,5 cm. Z czego wynika rozbieżność?

Odpowiedz do tematu