Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Zamek w Bobolicach
Autor Wiadomość
Hubertus1656 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto 05 Lip, 2011 19:57   Zamek w Bobolicach

Witam. Co koledzy sądzą o odbudowie/rekonstrukcji zamku w Bobolicach ?

Zamieszczam dwa artykuły o odbudowie:

http://www.fronda.pl/news...najezdzcy_14102

http://wyborcza.pl/1,7684...ok___brata.html

Byc może ktoś z kolegów zna sprawę i wniesie coś do tematu bo komu jak komu ale prasie mało wierzę.

Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Wto 27 Gru, 2011 00:05   

Większość owej "rekonstrukcji" to czysta fantazja. W dodatku oparta na niezbyt dużej wiedzy (szczególnie w aspekcie fortyfikacyjnym). Zamek ma bardzo ubogą ikonografię. W zasadzie, z tego co wiem, nie istnieje materiał przedstawiający go niezrujnowanego.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto 27 Gru, 2011 00:59   

Strzelnice wz. 1657! ;)

Hubertus1656 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto 27 Gru, 2011 02:05   

Rakoczańskie lub Rakuskie:)

Wilku 
bunkrołazik

Wysłany: Wto 27 Gru, 2011 11:42   

Mnie sie wydaje ze czlowiek ktory sie za to wzial, ma jednak troche racji - chocby w tym, ze duzo obiektow zabytkowych popada u nas w stan trwalej ruiny. Z drugiej strony pan Owicz tez ma duzo racji. Tylko czy na przyklad ratusz wroclawski czy dajmy na to wspomniany w jednym z artykulow zamek w Malborku, stracily na tym ze "rekonstruktorzy" w roznych epokach polecieli po fantazji ?

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto 27 Gru, 2011 12:26   

Raczej tutaj nie chodzi o sam fakt rekonstrukcji jako takiej, bo w każdym przypadku można mieć jakieś zastrzeżenia, tylko ideologii faktycznej lub dorabianej...
Jak czytam w tych artykułach słowa właściciela, to trudno nie oprzeć się wrażeniu, że raczej mowa jest o podniesieniu własnego statusu.. niż z ruin zamku. Może się to wydawać strasznym uproszczeniem, ale prawda jest taka, że chyba każdy z nas chciałby mieć swój zamek (a wiadomo w nim pokój tortur, kata, księżniczki ze trzy, skrzynie ze złotem, itp.). A to, że nasze zamki są jakie są... Cóż, nawet bardzo się starając nie będzie tak dopieszczony jak te niemieckie, francuskie...
O tej pamięci, bohaterstwie, szacunku do historii, dziedzictwa usłyszeć można też od ludzi malujących urbany na niebiesko, albo w inne ciapki.. Ideologia źle wpływa na postępowanie z zabytkami. Choć warto się zastanowić czy zamek w Bobolicach jest jeszcze zabytkiem czy już tylko posiada elementy zabytkowe...
A czy jest coś złego w trwałych ruinach? Tłumaczenie takiego postępowania wszelkiej maści "komunistycznym" myśleniem chyba obnaża sporą niewiedzę w tym temacie..

grze$ 
starszy bunkrolog

Wysłany: Wto 27 Gru, 2011 13:20   

Mądrzejsi ode mnie uczyli mnie gdzieś na studiach, że tego typu działanie można podciągnąć pod miano "preparatu konserwatorskiego" - jako takie traci substancję zabytkową. Zamek w Bobolicach miał to do siebie, że wrósł się w świadomość społeczną i lokalny krajobraz jako wielowiekowy już destrukt. Tymczasem pewnego razu w imię ratowania zrujnowanych jurajskich wartowni stwierdzono, że rodzynek w postaci Pieskowej Skały to za mało i ta jakże piękna kraina zasługuje na coś więcej...

Za to na Dolnym Śląsku czy nawet w dawnych Księstwie Głogowskim jest zatrzęsienie historycznych dworów obronnych, zamków i tym podobnych obiektów w znacznie lepszym stanie, nie tworzących tak wielu prawno-konserwatorskich ceregieli, jakie stworzył temat Bobolic. Wiem, wiem, to trywializm...

DaSk 
bunkrolog

Wysłany: Wto 27 Gru, 2011 13:28   

To może jako trwałą ruiną powinny zostać także np starówki we Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu czy Gdańsku. W końcu to powojenne "gargamele":) Panowie nie przesadzajmy jeden zamek na Jurze wiosny nie czyni. Jak go sobie właściciel "odbudował" i w miarę to wygląda to chyba OK? Mnie to nie robi. W końcu lepiej, że to zrobił w formie historycyzującej niż miała by tam powstać budowla z betonu, szkła, pleksiglasu czy tam innego badziewia.
Co do podejścia do istniejących zabytków ostatnio najlepszym przykładem jest 3 BAS :mrgreen: .
A jak Owiczowi zamek się nie podoba, cóż o gustach nie dyskutuje się.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Wto 27 Gru, 2011 13:36   

DaSk, myślę że BAS należy odbudować w formie "historycyzującej"... ze styropianu i bloczków cementowych odmalowanych na różowo. A jak Ci się nie bedzie podobało, to się nie patrz... ;) Ale chwalić trzeba, że ktoś coś robi, nie ważne jak... To taki ostatnio trend, żeby się cmokać wzajemnie, żeby innym nie podpadać, jak dajmy na to ja, albo Owicz.
Nie myl proszę odbudowy tkanki miast, z odbudową ruin zamku, bo wprowadzasz zbyt daleko idące uproszczenia... Choćby ze względu na brak uwzględnienia zmiany funkcji, czy krajobrazu.

DaSk 
bunkrolog

Wysłany: Wto 27 Gru, 2011 15:23   

Cóż,trfiłeś w sedno. Nie można już z tym dyskutować. Masz rację, warto na baterii SH powstawiać polskie łóżka zwane wozami, polskie szafki ubraniowe itp a będzie już wzorcowo. Oczywiście też można trochę takich klamotów wrzucić w MRU lub dajmy na to wykonać kopię dowolnej płyty pancernej na niemieckim obiekcie, albo wstawić w Szczecinku "kopułę" z bloczków betonowych. Działania te zmienia stan faktyczny obiektów. Ja tego nie potępiam, jak ktoś chce to niech sobie to wstawia. Tylko po co ten rwetes. Ja napisałem swoje zdanie inne od waszego i co źle? Przecież chyba mam do tego prawo, czyż nie. Nie muszę nikogo cmokać, być poprawnym politycznie.
Poza tym nie przejmuj się raczej nie mylę odbudowy kwartałów miejskich z odbudową zamków. Jakoś z takimi sprawami daję sobi e radę. :mrgreen:

Odpowiedz do tematu