Historia Vita Memoriae Strona Główna Historia Vita Memoriae
Forum dyskusyjne miłośników historii i fortyfikacji - Grupa Inicjatywna "Cztery Historie"

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Fortyfikacje III Rzeszy
Autor Wiadomość
Owicz 
prawie wszystko wiedzący

Wysłany: Sro Wrz 21, 2011 9:37 pm   Fortyfikacje III Rzeszy

Książeczka z gatunku tych które skutecznie płuczą portfel z zalegających tam bezczynnie banknotów. Stąd przed zakupem warto wiedzieć czy dobrze lokujemy swoje oszczędności.
Pierwsze wrażenie: 1:1
Pierwsza strona okładki - zachęcająca. Ostatnia - zniechęcająca (tam jest cena :wink: )
Czy któryś z kolegów poddał tytułową publikację głębszej analizie?

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Sro Wrz 21, 2011 10:33 pm   

Czy chodzi Ci o publikację przedstawioną w linku poniżej?
http://www.albumy.robertjurga.pl/

DaSk 
bunkrolog

Wysłany: Czw Wrz 22, 2011 3:11 pm   

Pewnie chodzi o książę "Fortyfikacje Trzeciej Rzeszy" Rebis Kaufmannowie + Jurga (tłumaczenie Fortress Third Reich czy jakoś tak). Na pewno nie poddam jej dogłębnej analizie, pozostawię to innym lepiej znającym temat. Moje wrażenia są takie jak przy innych dziełach tych osób.Pisanie amerykanów dla amerykanów o dziełach niemieckich (w tym przypadku) jak poprzednie książki liźnięcie tematu.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw Wrz 22, 2011 6:26 pm   

Jeszcze nie dotarłem do tej publikacji ani ona do mnie. Czy jest opracowaniem podobnym lub w stylu do "Twierdza Europa" i Linia Maginot"?

Auf...

DaSk 
bunkrolog

Wysłany: Czw Wrz 22, 2011 6:43 pm   

Tak mniej więcej ten sam poziom (zaznaczam, że w mojej ocenie). Około 513 stron, fotografie cz-b, rysunki głównie R. Jurgi (generalnie mnie się podobają a o gustach to nie ma co rozmawiać:). Wstęp o fortyfikacjach II Rzeszy z naciskiem na Metz. Przedstawienie powierzchowne koncepcji obronnych itp. Kupiłem bo ma poprzednie, mnie na razie nie powalił i raczej nie powali. Sam w sobie zamysł bardzo fajny, ale trzeba być niezłym znawcą aby na około 500 stronach przedstawić historię niemieckiej fortyfikacji.

darecki 
wujek kurde samo dobro
Trzeba siać...

Wysłany: Czw Wrz 22, 2011 6:50 pm   

Jeśli jedyną wartością, estetyczną, mają być rysunki RMJ to polecam album, do którego link podałem wcześniej. Natomiast jeśli chodzi o wartość merytoryczną... to stan wiedzy odnośnie niemieckiej fortyfikacji (przynajmniej okresu międzywojennego) oddany jest mniej więcej na poziomie połowy lat 90. ubiegłego wieku. Ale uwaga: prędzej niż w ciągu 3-6 lat żadna publikacja raczej tego nie wyprostuje. Teoretycznie można więc przyjąć, że odzwierciedla to stan aktualny wiedzy... oczywiście ogółu.

Franz Aufmann
[Usunięty]

Wysłany: Czw Wrz 22, 2011 7:39 pm   

Franz Aufmann napisał/a:
Jeszcze nie dotarłem do tej publikacji ani ona do mnie.

Darecki, dzięki za link. Gdzieś to już widziałem.... może w innym dziale? Chyba wystąpił jakiś problem z rekonstrukcją schronu?

Auf...

Odpowiedz do tematu